מנכ"ל משרד התיירות: "אם לא יהיה תקציב - אילת תחזור להיות עיר של ביטוח לאומי"

דיון סוער בוועדה לביקורת המדינה בנושא שיקום התיירות ■ רכזת התיירות באגף התקציבים באוצר: "זה לא תפקידו של משרד התיירות להקים קמפיינים לתיירות פנים" ■ נציג משרד הבריאות: "מדינות ירוקות ביטלו הסכמים עם ישראל עקב העלייה בתחלואה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתי מלון באילת
בתי מלון באילתצילום: מורי חן
הדר קנה
הדר קנה

דיון סוער נערך היום (ד') בוועדה לענייני ביקורת המדינה בנושא שיקום ענף התיירות. בין נציגי משרד האוצר ומשרד התיירות ניטש ויכוח על הצורך לתת תקציבים לקמפיין תיירות בעוד השמים סגורים.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, האשים בדיון את משרד האוצר שנמנע מלתת תקציבים למשרד התיירות עבור קמפיינים לעידוד התיירות בישראל, ושימור מצב התיירות מול העולם. לדבריו, "ענף התיירות בבעיה הכי גדולה, מכיוון שכולו מושבת, אנחנו מוטרדים מאוד בכל הקשור לתשתיות התיירות, מפני שהן מביאות מיליוני תיירים לישראל בשנה וממלאות את המטוסים, המלונות ונותנות תעסוקה לרבבות. אנו מוטרדים מאוד ממה שיהיה אחרי החגים. אם לא תהיה חשיבה וקבלת החלטות להחזרת תיירות עסקית וכללית, אילת תחזור להיות עיר של ביטוח לאומי".

לדבריו, סוגיית התקציב קושרת למשרד התיירות את הידיים וצריך גמישות טיפולית: "כל בר דעת מבין שחייבים להישאר על המדף. בנושא השיווק, אנו פועלים בממוקד ומדובר על סכום נמוך, של פחות מ-10 מיליון שקל, והיתה התעלמות מוחלטת וחוסר הבנה של משרד האוצר. מדינות עושות קמפיינים ורק פה לא. כולם מנסים להפיק את המקסימום מהמשבר, אבל רק באוצר יש ניתוק ואטימות - ואנו עוד נשלם על זה מחיר כבד. מה שהם עושים זה חנק והריסת התשתיות. הגישה מאגף תקציבים היא כזו שתפוסות במלונות בירושלים, תל אביב וטבריה הן זניחות. בסך הכל ביקשנו קמפיין קטן. כעת האתגר הגדול הוא לתת גם לתיירות פנים כי זה מציל משפחות ועסקים".

רעיה אדני, רכזת תיירות באגף התקציבים באוצר הגיבה לדברים: "לא היתה אף בקשה שלא אושרה. אין טעם לבצע פעילויות שיווקיות כי הן אמורות להניע לפעולה ולגרום לתייר להזמין חופשה בישראל, ומכיוון שהשמים סגורים אין כל טעם לזה עכשיו. משרד התיירות מטרתו להביא תיירות מבחוץ, וזה לא תפקידו של משרד התיירות להקים קמפיינים של תיירות פנים. כל שנה יוצאים מישראל 4 מיליון אזרחים לחו"ל, והשנה הם לא יכולים לצאת. התפוסות באילת גבוהות מהקיץ שעבר והכל יקר ורק מחפשים איפה ללון".

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלויצילום: עופר וקנין

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, אמר: "ענף התיירות הוא ענף שמכניס מיליארדי שקלים השנה, ונמצא במשבר עמוק בישראל ובעולם כולו. אבל הנסיבות האובייקטיביות אינן מצדיקות קיבעון מחשבתי וצרות עין, המונעים מהלכים שיכולים להציל מקומות עבודה ולהניע את הכלכלה. משרד הבריאות חייב להתחיל לחשוב, ביחס לתיירות כמו בענפים אחרים, איך יוצרים תנאים שבהם כמה שיותר אנשים ועסקים יוכלו לעבוד, ולא להסתפק ב'לא' כוללני. טענת נציגי האוצר, שלפיה הם אינם מוכנים להעביר תקציב של מיליוני שקלים בודדים לקמפיין לקידום התיירות כי אין בו טעם, היא עוד דוגמה לדרך שבה האוצר מבקש לשלוט לא רק בכספים אלא במדיניות של משרדי הממשלה האחרים. זה לא יכול להתנהל ככה".

ד"ר אשר שלמון, נציג משרד הבריאות, הסביר בוועדה על בעיות של ישראל מול מדינות ירוקות: "כרגע יפסיקו את חובת הבידוד לבאים ממדינות ירוקות החל ב-16 באוגוסט. עקב הגל השני, מדינות רבות שהגענו איתן להסכם הדדי של הגעת תיירים, נאלצו לבטל אתנו את ההסכמים.

"הכוונה היא לאשר חזרה מדורגת של תיירים ממדינות ירוקות. כמעט כל מדינה באיחוד האירופי פועלת בשיטה המדורגת ומונעת כניסת אזרחים ממדינות אדומות. ישראל לא שומרת בדיקות רק לאזרחים שלה. גם אם ההחלטה תהיה לתת רישיון למעבדה בנתב"ג – בדיקות אינן מחליפות חובות בידוד של אנשים ממדינות אדומות, בדיקה בודדת מלמדת על מצב העומס הנגיפי במצב נתון. משרד הבריאות מנהל את הסיכונים בצורה מאוד מעמיקה – לומר שבדיקת PCR שוללת ברמה גבוהה את המחלה ממדינה בעלת תחלואה גבוהה היא לא נכונה. בגל הראשון 70% מההדבקות הגיעו ממקומות מאוד מוגדרים. האמירה הבסיסית היא להתחיל ולפתוח את המדינות הירוקות. ישראלים שיכנסו ממדינות ירוקות יהיו פתורים מחובת בידוד. כשנחזור למספרי תחלואה המאפשרים הסכמים בילטרליים אז יהיה אפשר לדבר על הרחבת המתווה".

ח"כ לשעבר עפר שלחצילום: דניאל צ'צ'יק

"כרגע ישראל מגרשת תיירים - כמו בצפון קוריאה"

נציגי ענף התיירות והתעופה הביעו תרעומות על כך שאין צפי אמיתי לפתיחת השמים. מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, יוסי פתאל, אמר: "ישראל כרגע מגרשת תיירים ומסתגרת בתוך עצמה ובכך אנו דומים לצפון קוריאה. הסכמנו להתחייב בפני האוצר שאם הם יתנו לעבוד אנו נחזיר 25% מהתנועה של 2019. בנושא של ניהול סיכונים הצענו מתווים שונים כגון מתווה לשלוש בדיקות, גם 72 שעות לפני ההגעה וגם עם ההגעה לנתב"ג - כך שניתן להכניס אדם ממדינה אדומה באמצעות בדיקות וניהול סיכונים".

מנכ"ל חברת ישראייר, אורי סירקיס, הוסיף: "100 אלף איש טסו בנתב"ג עם ישראייר, גם טיסות פנים ארציות וגם בינלאומיות, מתחילת המשבר. כל הטיסות לאילת מלאות והגענו לימים של שבע טיסות ביום. אנחנו בקשר יומיומי עם משרד הבריאות, הבאנו 1,000 עולים חדשים מתחילת המשבר ורק שניים מהם אומתו כנשאי קורונה. כשמסתכלים על הנתונים מדובר על נתוני תחלואה מאוד נמוכים. ניתן היה להביא הרבה תיירים אם היו נוקטים בשיטה אחרת. יש בקשות של 270 קבוצות שרוצות להגיע לישראל, רובם אוונגליסטיים שגם בצוק איתן הם הגיעו כי הם רוצים לבוא ולתמוך בישראל - הקבוצות הם הלחם והחמאה של הערים בצפון המשוועות לתיירות".

מאיר יצחק הלוי, ראש העיר אילתצילום: עופר וקנין

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אמר: "מאמצע יוני, אילת קולטת יותר מ-70 אלף מתושבי ישראל מידי שבוע לתוכה. נתוני התחלואה של תושבי העיר אילת הם פחות מ-100 חולי קורונה. אנו משגרים לגמזו ומשרד הבריאות בקשות לאפשר לשלוט במצב - יותר חקר אפידימיולוגי, יותר בדיקות קורונה ביוספטל. אנו דורשים שיהיה מעקב אחרי חולים מאומתים שבחוסר אחריות מגיעים לאילת. הקמנו לבד משל"ט קורונה ששולט בכל המצב. גייסנו 25 חבר'ה צעירים לסיירות ירוקות שמנהלים את כל השמירה על הכללים. אנו עושים הכל כדי לתת מענה בתחום.

"עלינו להסתכל כבר עכשיו קדימה: יעבור הגל של אוגוסט, נגיע לתקופה של כנסים וכבר היום צריך לתכנן איך ממשיכים לקיים כנסים תחת מגבלות כדי לא לחנוק את המפעל שאנו זוכים בכל שנה ליהנות בו מדצמבר והלאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008