"הכל מתפורר": ענף התיירות הישראלי מתמודד עם קטסטרופת הקורונה - ונערך ליום שאחרי

רבים בענף התיירות צפו שב-2020 ישראל תחגוג את כניסתו של התייר ה-5 מיליון, אך מגיפת הקורונה שינתה את התמונה האופטימית ■ "חוץ מלקיחת כדורים נגד דיכאון, אין מה לעשות", אומרים בענף

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסעדה בווהאן, המעוצבת בצורת מטוס, היום
מסעדה בווהאן, המעוצבת בצורת מטוס, היוםצילום: STRINGER/רויטרס
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

רבים בענף התיירות קיוו וציפו שישראל תחגוג ב–2020 את כניסתו של התייר ה–5 מיליון, אך מגפת הקורונה שינתה את התמונה האופטימית. בענף, שמחזיק מלאי של תוכניות מגירה לתקופות מלחמה אך לא למגפה עולמית, לא יודעים איך ולאיזה תרחיש להיערך, כאשר דברים משתנים בכל רגע נתון. "הכל מתפורר. חוץ מלקחת כדורים נגד דיכאון, אין מה לעשות" אומר גורם בענף התיירות הנכנסת.

>> האם הבחירות ייפגעו מהקורונה? האזינו לאינטרסנטים

בצרפת דיווחו בימים האחרונים על ירידה של 30%–40% בתיירות הנכנסת לעומת הצפי; בסינגפור מעריכים כי הירידה בתיירות הנכנסת תגיע לכ–30%; בישראל מבינים שהירידה לא תהיה חריגה בנוף תעשיית התיירות העולמית, שצפויה לספוג מכה אנושה השנה.

"אם בצרפת יש ירידה של 30% — אז מי אנחנו?" שואלת ראשת מטה מנכ"ל משרד התיירות, דקלה כהן־שינפלד. "אם האירוע הזה יתברר כאירוע רבעוני ואפשר יהיה להציל את הקיץ, אז זה דבר אחד — אבל אם הוא ימשיך, אז זה עניין אחר לגמרי שלא ברור אם המדינה תדע להתמודד אתו. אנחנו כל הזמן מעדכנים את התעשייה בחו"ל שאצלנו עדיין אין התפרצות ומסבירים לסוכנים שאנחנו עובדים מולם שאצלנו הכל כרגיל, אבל ברור שאחרי שיצאה ההודעה שאנחנו בוחנים את הנושא של כניסת תיירים מאיטליה, קיבלנו משם כמה שיחות מאוד מודאגות".

עוד אמרה: "אנחנו נערכים למציאות לא אופטימית ולגרוע מכל, כמו עצירה מוחלטת של תנועה מאירופה, או התפרצות בישראל. אנחנו נעים במנעד של התחזיות הכי אופטימיות של עצירה קלה, ועד קטסטרופה. אבל אם תהיה קטסטרופה — היא תהיה עולמית, ולא רק אצלנו".

"הנתונים לא מלהיבים — אבל אנו אופטימים"

איש עדיין אינו מוכן להעריך עד כמה עמוקה תהיה הירידה בתיירות הנכנסת לישראל, ומה צפי התיירים שיגיעו בסופו של דבר לישראל השנה. זאת, בעיקר נוכח העובדה שהמציאות משתנה מרגע לרגע. כמובן שהחשש המרכזי שמעיב על ענף התיירות בימים אלו הוא שתתגלה התפרצות של הוירוס בישראל. "זה ישנה את כל התמונה, וכל הקבוצות שעדיין מגיעות כיום מאירופה וארה"ב יבטלו", אומרת שינפלד, "אבל בסך הכל אנחנו מאוד משתדלים לשמור על אופטימיות ולא לשדר בהלה כי זה חשוב מול התעשייה. מצד שני, אנחנו גם נערכים לתרחיש שבין רגע תתקבל החלטה להוציא מכאן את התיירים מאיטליה, כפי שהיה עם הקוריאנים, אנחנו במעקב יומיומי בנושא הזה ויודעים בגדול איפה הם נמצאים".

בעוד מספר ימים יתפרסמו נתונים סופיים שיציגו את עומק הירידה של התיירות הנכנסת בפברואר, והירידה בתנועת הטיסות לישראל וממנה. בינתיים מעדכן אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראל, כי כבר נרשמה החודש ירידה במספר הלינות של תיירים בבתי מלון, בעיקר בערי תיירות מובהקות כמו תל אביב וירושלים, ופחות באילת או ים המלח, שפונות יותר לקהל הישראלי.

היערכות במרכז הרפואי שיבא לקראת פריצת נגיף קורונהצילום: מוטי מילרוד

"אנחנו רואים שגם הנתונים לגבי מארס לא מלהיבים, בלשון המעטה, ומקווים לראות פיצוי על היעדר התיירים על ידי הגעה של הישראלים", אומר חייק. "אנחנו לא יודעים להיערך למגיפה. אין לנו מושג מתי זה יגמר, זה יכול להגמר עוד שבוע־שבועיים וזה יוכל להמשך לתקופה ארוכה, אז אנחנו פשוט מתנהלים בתוך התהליך הזה. מי יודע, אם ימצאו תרופה למחלה עוד מספר חודשים אז אולי חלק מהתיירות יגיע לפה ונצליח להפוך את הלימון ללימונדה".

גורם בכיר אחר בענף התיירות אומר: "הבעיה הגדולה ביותר שלנו היא שכל הזמן מוציאים הודעות ששוקלים לסגור את הכניסה ממדינות נוספות, ובסופו של דבר לא עושים כלום — וזה רק עושה נזק. מצד אחד, רוצים לסגור את הכניסה של התיירים האיטלקים, אבל זה לא אפשרי להפריד בינם לבין שאר התיירים מהאיחוד האירופי; מצד שני, מספר הנדבקים והנפגעים באיטליה כבר מדורג במקום השלישי בעולם, אז צריך לעשות משהו — אבל מקבלי ההחלטות רק ממלמלים".

"יהיה כאן סוג של ריסטארט לכולם"

אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות בישראלצילום: מוטי מילרוד

בשבוע הבא יתקיים בברלין יריד התיירות הבינלאומי הגדול בעולם, ה-ITB, אליו מגיעים נציגים מכל רחבי העולם, כולל מהמזרח הרחוק. מדובר בחגיגת תיירות עולמית בה כל מדינה מציגה את מרכולתה, וספקים ישראלים מנצלים את האפשרות כדי להיפגש עם סוכנים מהעולם וליצור שיתופי פעולה עתידיים.

בניגוד לכנס המובייל בברצלונה, שבוטל, ITB צפוי להתקיים למרות מגפת הקורונה. אך מארגני הכנס נאלצו במקביל להחליף בהתראה קצרה מושב שהיה אמור לעסוק בתיירות מסין, שמסיבות ברורות כבר לא רלוונטי.

ד"ר ערן כתר, מומחה לתיירות משברית במכללה האקדמית כנרת, יקח חלק במושב החדש, העוסק במשבר התיירות העולמי וביום שאחריו. "כשהמגפה תתחיל לדעוך יהיה צריך להגיד מהר שהיעד שלנו בטוח," הוא אומר. "אין לי ספק שההתאוששות של ישראל תהיה מהירה יותר מזו של צפון איטליה, למשל. נצטרך להבליט מוצרי תוכן ייחודיים, כמו פסטיבלים וחבילות מוכנות במחירים נמוכים, כי כל אלו יכולים לעודד ביקושים".

"נצטרך גם לשים לב לקהלים אליהם אנחנו פונים". הוא מוסיף, "הקהל האיטלקי — או הבריטי, בגלל מה שקרה עכשיו בטנריף — יתאושש לאט יותר, אז צריך לפנות לקהלים שרמת הדאגה שלהם יותר נמוכה. כמובן, צריך להמשיך לשמור על קשר עם הסוכנים בחו"ל, ולהכין את הקמפיין ליום שאחרי".

שינפלד מסכימה: "המכה לתיירות היא גלובלית, אז יהיה כאן סוג של ריסטארט בעבור כולם. אנחנו כבר היום חושבים האם נחזור עם אותו קריאייטיב, או עם משהו אחר — הרי כשהתיירות תחזור, כולם יפציצו בשיווק ואנחנו צריכים לחשוב איך לבלוט יותר מכולם. אנחנו עדיין בשלב ניהול המשבר, אבל כבר ביקשנו מצוותי הקריאטיב להתחיל לחשוב על היום שאחרי.

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסתצילום: לשכת מארגני תיירו

"מכיוון שמשרד התיירות, בדומה למשרדי ממשלה אחרים, עובד עם תקציב המשכי, הקמפיינים בחו"ל צומצמו עוד קודם להתפרצות המגיפה, אך גם אלו שעדיין היו באוויר, או שהיו צפויים לעלות — הושעו. כך למשל, היה אמור לעלות קמפיין טלויזיוני בארבע מדינות אירופיות, והוא מחכה לימים טובים יותר. גם בדיגיטל הופחת הווליום יותר ממה שתוכנן, מתוך נקודת הנחה שגם ככה אנשים בעולם לא במצב רוח להזמנת חופשה.

"אנחנו כן רואים ממצא מעודד של הסטת תנועה מהודו לישראל — יש שלוש קבוצות שהיו אמורות לנפוש בסין ובסיאול והם החליטו להמיר את החופשה לישראל. נתון מעודד נוסף הוא שמארה"ב אנחנו לא רואים ביטולים".

שינפלד מוסיפה שחשוב שיזכרו בחו"ל את ישראל לטובה ביום שאחרי המגפה: "השליח שלנו בלשכה בסין חטף בהתחלה גידופים וקללות מהעמיתים שלו בסין. היום כבר הכל בסדר, כי הם ראו שלמרות שישראל היתה בין המדינות הראשונות לסגור את הגבולות והיתה יחסית קשוחה במדיניות שלה — כל שאר המדינות הלכו אחריה.

"גם בדרום קוריאה בהתחלה התעצבנו על ההחלטה שלנו להוציא את התיירים מישראל. מה שעשינו לקוריאנים היה קשוח, אבל הם כן העריכו שדאגנו לטיסות ולקחנו את המימון על עצמנו. היתה לכך משמעות עבורם, וראינו את זה בדיווחים בתקשורת שלהם".

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, מציע להפוך את התדמית שיצאה לישראל כאחת המדינות המחמירות בנושא סגירת הגבולות לתיירים למשהו שיכול לשחק עבורנו: "זה גם כלי שיווקי להגיד שאנחנו הכי נוקשים. אני מתכוון לפנות לסוכנים שאנחנו עובדים איתם בחו"ל ולהפוך את החסרון הזה ליתרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008