6 מיליארד שקל לתוכנית הפיתוח של נתב"ג לשלוש השנים הקרובות

שר התחבורה חתם על תוכנית שכוללת הרחבת טרמינל 3 ושדרוג מערכות הבטיחות והביטחון ■ התוכנית צפויה להגדיל את קיבולת הנוסעים של נתב"ג ל-40 מיליון נוסעים בשנה עד 2025

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמל תעופה בן גוריון
נמל התעופה בן גוריוןצילום: יעקב סער / לע"מ
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

תקציב תוכנית הפיתוח של רשות שדות התעופה (רש"ת) לשלוש השנים הקרובות יסתכם ב-5.9 מיליארד שקל. על התוכנית חתם אתמול (א') שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'. לדבריו, התוכנית תאפשר לנתב"ג להכיל פעילות של 40 מיליון נוסעים בשנה עד 2025. 2019 צפויה להסתיים עם כ-25 מיליון תנועות נוסעים וגידול שנתי שעד היום היה כ-6%.

רש"ת היא גוף עצמאי שאינו מקבל תקציב מהמדינה, כך שמלוא תוכנית הפיתוח תמומן מקופתה של הרשות, שהכנסותיה מבוססות על איגרות תעופתה, שמשלמות חברות שנוחתות בנתב"ג, והנוסעים היוצאים משדה התעופה (27 דולר לכל נוסע יוצא מטרמינל 3 ו-12 דולר מטרמינל 1 לטיסות בינלאומיות, נכון ל-2019). הרשות מפיקה הכנסות נוספות מהשכרת שטחים בנתב"ג ובמעברי גבול נוספים, משירותים אחרים שהיא מוכרת לחברות התעופה וכן בזכות השתתפות ברווחי הזכייניות בשטחי התפעול.

תוכנית הפיתוח שעליה חתם סמוטריץ', כוללת כ-280 פרויקטים בתחום הבטיחות, הביטחון והשירות. הפרויקט העיקרי, שעבורו מוקצים 2.2 מיליארד שקל מהתקציב, הוא הרחבת המבנה הקיים של טרמינל 3.

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: מגד גוזני

התוכנית היא להקים מבנה של ארבע קומות על שטח של 58 אלף מ"ר שיהיה צמוד לטרמינל הנוכחי, במקום בו נמצא כיום האוהל הזמני שהוקם של ידי רש"ת לפני כשנתיים כדי להתמודד עם העלייה בתנועות הנוסעים. במבנה החדש צפויים להיות 86 דלפקי צ'ק-אין, מערכת HBS (מערכת בידוק ביטחונית אוטומטית לבדיקת כבודת הנוסעים) ומערכת BHS (מערכת שינוע ומיון כבודה) נפרדות מאלה הקיימות כיום בטרמינל 3. כמו כן, יורחב הדיוטי פרי הקיים, יתווספו ארבעה מסועי מזוודות לנוסעים הנכנסים, יורחב אולם ביקורת הגבולות ואולם ביקורת כבודת יד ותבנה הזרוע החמישית בנתב"ג.

במקביל להרחבת הטרמינל, האוהל הזמני יועתק לצדו המערבי של הטרמינל הקיים, שבו כיום יש מקום חניה לאוטובוסים. באוהל פועלים כיום 30 דלפקי צ'ק-אין ומערכות שינוע למזוודות. התוכניות מחכות לאישור הוועדה המחוזית במסגרת התב"ע (תוכנית בניין עיר) הקיימת וברגע שאלה יאושרו רש"ת תצא במכרז לביצוע.

בנוסף, מתוכננת שדרוג מערכות בידוק טכנולוגיות בעלות של 600 מיליון שקל, הרחבת טרמינל 1 המיועד לטיסות פנים ארציות וטיסות לואו-קוסט כך שיתאים לגידול בתנועת הנוסעים הצפוי בעלות של 180 מיליון שקל. עוד מתוכננים: החלפת מערכות ביטחון מכ"ם וניווט בעלות של 260 מיליון שקל, הקמת רחבות חניה נוספות למטוסים בעלות של 400 מיליון שקל, הרחבת מרכז אנרגיה בעלות של 150 מיליון שקל, הרחבת החניונים בנתב"ג בעלות של 150 מיליון שקל ופרויקטים נוספים.

סמוטריץ' מסר כי ההכרעה לגבי החלופה המועדפת למיקום שדה התעופה המשלים בנתב"ג נמצאת בשלבים מתקדמים לקראת החלטה סופית. ביקשנו לקבל את עמדתו של לגבי החלופה המועדפת מבחינתו, אך הוא סירב לציין אותה.

ואולם שר התחבורה אמר כי "הדחיפות בהקמת השדה המשלים ברורה, הן לגורמי המקצוע והן לדרג הפוליטי. עם כניסתי לתפקיד ביקשתי להאיץ את התהליכים במשרד ובקרב יתר משרדי הממשלה הלרוונטיים לקראת הכרעה הסופית ביחס למיקום השדה המשלים. בשבועות האחרונים נעשתה אכן עבודה מעמיקה במל"ל ובמשרד התחבורה כדי לקבל סוף-סוף החלטה. כשתתקבל החלטה סופית, היא תועלה לממשלה, כדי לקדם במהירות האפשרית את הקמתו של השדה המשלים".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש