עיריית ת"א רוצה להגביל את השכרת הדירות ב-Airbnb ל-90 יום בשנה

העירייה הציגה היום תוכנית אב לתיירות בעיר לעשור הקרוב ■ התוכנית לא כוללת מענה לשתי הבעיות המרכזיות: המחירים הגבוהים בעיר, והתחבורה הציבורית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודי כרמלי
אודי כרמליצילום: אור ניר

17 אלף דירות הוצעו להשכרה בתל אביב-יפו ב-2018 דרך אתר Airbnb. בשכונות מסוימות שיעור הדירות המושכרות לתיירים - בין אם באופן קבוע או באופן מזדמן - הגיע ליותר מ-10% מהיצע הדירות בשכונה. כך טוען איתן שוורץ, מנכ"ל מינהלת עיר עולם ותיירות, שהציג הבוקר (ב') את תוכנית האב לתיירות של העיר לעשור הקרוב.

"המצב הקיים כיום - השתוללות חסרת רסן של פלטפורמות כאלה - חייב להיפסק. אנחנו עוד לא חווים מצוקה, אבל לא לעולם חוסן. יש שכונות מסוימות שבהן הפגיעה בחיים של אנשים מתחילה להיות בלתי-נסבלת", אמר שוורץ. "העיר יזמה מהלך של שינוי ארנונה, אבל צריכה להיות חקיקה, שהממשלה הבאה תוביל אותה, ושתגביל את מספר הימים בשנה שבהם אפשר להשכיר את הדירה שלך. אנחנו רוצים שזה יהיה עד 90 יום בשנה כמו בעולם, אנחנו רוצים דירות שלא משמשות אך ורק תיירים. השוק הזה מצוין לנו, כשהוא מפוקח ומוסדר, וכשהוא לא פוגע במרקם החיים של התושבים. אנחנו לא רוצים שאלפי דירות שאמורים היו לשמש ישראלים ישמשו רק תיירים".

לפי התוכנית, אם מגמות התיירות ימשיכו באופן דומה לאלה של היום, צפוי גידול שנתי של 5% במספר התיירים המבקרים בתל אביב. בתוך עשור בתי המלון בעיר יארחו 4 מיליון תיירים בשנה והעיר תרשום הכנסות של 10 מיליארד שקל בשנה מתיירות.

בתוכנית האב הוצגו אתגרים שונים לתל אביב-יפו כיעד תיירותי, ובראשם יוקר הנופש, אך מענה לבעיה לא ניתן. "תל אביב נתפסת כיעד יקר באופן שאינו מצדיק את עצמו ביחס למוצר. תיירים אמרו לנו דברים כמו - 'זו אחלה עיר אך יקרה מדי', 'קיבלנו יופי של מוצר אך לא היה שווה את המחיר ששילמנו עליו', 'בשביל המחיר הזה ציפינו למשהו אחר'", אמר שוורץ.

אתגר נוסף לעיר שקיבל בולטות הוא התחבורה הציבורית, וגם כאן שוורץ לא הציג שום פתרון ממשי לנושא הכואב גם לתושבי העיר ובמיוחד לתיירים. "אולי הפתרון הוא בדמות אוטובוס תיירותי במתכונת הפעלה שונה מזו שקיימת היום - שלא פועלת בשישי שבת. זה בלתי-נסבל, וצריך לשנות את זה".

נושאים נוספים שעלו בתוכנית האב הם הצורך של העירייה בקיומו של תקציב שיווק בינלאומי לתל אביב, שכן היום העיר מסתמכת לחלוטין על הקמפיין של משרד התיירות לסיטי ברייק בתל אביב וירושלים. כמו כן, התוכנית מתייחסת למיעוט האטרקציות בעיר שגורם לתיירים ללון בה פחות ימים ולחזור אליה פחות, זאת בהשוואה לערים אחרות בעולם ואפילו מול ירושלים. הפתרון בתוכנית הוא ליצור אטרקציה חדשה כל שנה ולייצר אטרקציה שהיא Must see tourism attraction. האטרקציות הקיימות, בעיקר המוזיאונים, מתאפיינות בשעות פתיחה מוגבלות בסופי השבוע, בניגוד לאופי העיר שטוענת שהיא עיר ללא הפסקה, חלק מהפעילות התרבותית לא מונגשת לשפות זרות וגם קיים מיעוט באטרקציות ליליות.

בעירייה מתכננים להשיק כרטיס עיר דיגיטלי לתיירים שינגיש להם את המידע על העיר ויעודד אותם לצריכה על בסיס ההעדפות והפרופיל היחודי שלהם.

כמו כן, ניתנה התייחסות לנושא הכואב ליזמים בתחום המלונאות - הבירוקרטיה שהם נאלצים להתמודד איתה מול הרשויות המקומיות ומוסדות התכנון. יזמים רבים מתלוננים על כך אפילו כאשר מדובר בהסבה של מבנים קיימים למלונאות. תוכנית האב קובעת פרוטוקול עירוני חדש להאצת תהליך הבנייה של מלונות חדשים בשיטת מסלול ירוק. מסלול זה קובע שגרות עבודה והתחייבות לקיצור זמני ההמתנה ושיתוף פעולה מאומץ של היחידות הרלוונטיות כמו אגף התכנון, אגף פיקוח על הבניה, אגף רישוי עסקים ועוד. "היום יש 10 אלף חדרים בעיר ובעוד עשור נצטרך מספר כפול, אבל היזמים לא ממהרים להניח את אבני הפינה", אמר שוורץ. "בתוכניות העדכניות מאושרים כבר היום כ-12 אלף חדרי מלון נוספים, ואולם רבות מתוכניות אלו אינן מתממשות בקצב העומד בביקוש".

תוכנית האב גם קבעה 17 מרחבים של תיירות, כמחציתם באזורים קיימים ומחציתם בשלבי תכנון שיכילו פעילות תיירותיות בעתיד, כמו נווה שרת מזרח, צומת חולון, פלורנטין, נווה שאנן וגן החשמל ושוק התקווה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"