ארגון התעופה הבינלאומי חשף מידע אסור - וייקנס על ידי רשות ההגבלים

הקנס הוטל בשל הפרה של אחד מהתנאים המגדירים את אופי הפעילות של החברה, הנוגע למערכת BPS, שבאמצעותה יכולים סוכני נסיעות לשלם לחברות התעופה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוס של חברת התעופה GoAir במומבאי, ב-2016
מטוס של חברת התעופה GoAir במומבאי, ב-2016צילום: בלומברג
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

רשות ההגבלים העסקיים, בראשות מיכל הלפרין, קנסה את יאט"א ישראל, ארגון התעופה הבינלאומי, בסכום של 10,000 שקל, במסגרת צו מוסכם בינה לבין הארגון. הקנס הוטל בשל הפרה של אחד מהתנאים המגדירים את אופי הפעילות של החברה, הנוגע למערכת BSP (Billing & Settlment Plan) שאותה היא מנהלת - מערכת סליקה להעברת תשלומים בין סוכני נסיעות לבין חברות תעופה.

יאט"א מאגדת יותר מ-80% מחברות התעופה בעולם, והמסלקה היחידה, BSP, שבאמצעותה יכולים סוכני נסיעות לשלם לחברות התעופה, נמצאת בבעלותה הבלעדית. עמדתה היחודית של המסלקה, המשמשת את כלל חברות התעופה המתחרות זו בזו, וגם את משרדי הנסיעות בפעילות מכירת כרטיסי הטיסה, מהווה הסדר כובל, לכן לצורך פעילותה היא צריכה לקבל היתר מבית הדין להגבלים עסקיים או פטור מהממונה על ההגבלים. המסלקה קיבלה פטור כזה, בכפוף לתנאים שונים המסדירים את טווח הפעולה שלה ואת אופן התנהלותה. בעקבות הפרה של התנאים המגבילים האלה הוטל הקנס על יאט"א.

גורמים בענף הנסיעות מסבירים כי "הצו המוסכם בא על רקע הפרת הוראות הפטור, ומעלה חשש כי הרשות אינה מתייחסת בחומרה הראויה להפרה זו".

סוכני הנסיעות מעבירים באופן מרוכז לכל חברות התעופה את התשלומים באמצעות מערכת ה-BSP. ההפרה נוגעת לכך שמעבר לתשלום שקיבלו חברות התעופה בגין כרטיסי הטיסה שמכרו חברות הנסיעות, הן גם קיבלו דו"ח המפרט את ההיקף הכספי של כרטיסי הטיסה שנמכרו על ידי כל חברת נסיעות. כך למעשה יכולות חברות התעופה לדעת מי השחקנים החזקים יותר והחזקים פחות בענף התעופה.

הקנס נחשב לקנס נמוך. זאת מכיוון שברשות ההגבלים העסקיים לא רואים בהפרה זו של התנאים פגיעה בתחרות. הרשות אישרה כבר שלוש פעמים בשני העשורים האחרונים את הפעילות שבגינה ניתן הקנס, באמצעות הפטור שהעניקה ליאט"א מהסדר כובל, אלא שלקראת אישור מחודש של הפטור קיבלה הרשות תלונה לגבי הפרה לכאורה של התנאים.

עתה החליטה הרשות כי לא ידרש אותו פטור, והצדדים יפעלו במסגרת משטר של הערכה עצמית. המשמעות היא שהאחריות לבחון את הפגיעה בתחרות תעבור לצדדים לעסקה, וליאט"א יש פטור מהצורך להגיש את ההסדר לקבלת הכשר מראש מרשות ההגבלים העסקיים. זאת מאחר שבמקום פיקוח מראש, הרשות עוברת בהסדרים כאלה לפיקוח בדיעבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים