14 אלף שקל בשבוע לדירה בת"א: מה גרם לפתאל להיכנס ל-Airbnb, והאם המחירים במלונות יעלו?

בענף התיירות הגיבו בפליאה לכניסת רשת המלונות לשוק השכרת הדירות לטווח קצר ■ נשיא התאחדות המלונות, שמבקר תכופות את היעדר הרגולציה על פעילות Airbnb בישראל, הוא גם דירקטור בפתאל ■ בענף חוששים: "בסופו של דבר תיווצר כאן קניבליזציה, כי הם מתחרים עם עצמם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד פתאל
דוד פתאלצילום: עופר וקנין

הצמיחה בתיירות הנכנסת לישראל הובילה למציאות חדשה במעוז התיירות הישראלי, תל אביב. הטענות על מחסור בחדרי מלון ועל מחירן הגבוה של לינות במלונות בעיר, הפשוטים והיוקרתיים כאחד, צצו חדשות לבקרים. מספיק שאירוע נחשק אחד מתרחש בתחומי העיר, כמו האירוויזיון שעתיד להתקיים בשנה הבאה, ומחירי החדרים לעתים מזנקים במאות אחוזים.

במתכונתן המקורית, דירות Airbnb היו דירות בבעלות פרטית, שהושכרו לטווח קצר בתדירות משתנה, והיוו אלטרנטיבה למלונות. אמנם בתל אביב מזמן לא מדובר על אפשרויות מזדמנות, ולפי הערכות יש כבר 9,000 דירות Airbnb בעיר, שרבות מהן משמשות עסק לכל דבר, ומיועדות להשכרה לתקופות קצרות במשך כל השנה. ואולם כעת נראה כי כי תל אביב בראשיתה של מציאות חדשה, עם הצטרפותה של רשת המלונות הגדולה פתאל, לשוק השכרת הדירות לטווח קצר.

במארס אישר בעל השליטה ברשת, דוד פתאל, ל–TheMarker כי הרשת נכנסת לשוק השכרת הדירות לטווח קצר. "השלב הבא בחדשנות הוא לבחון את הקונספציות שהדור החדש אוהב ורוצה", אמר פתאל. "Airbnb הוא לא רק לינה זולה, יש בו משהו נוסף. יש אנשים שרוצים ליהנות מהחוויה האורבנית המקומית. מדובר באנשים שלא רוצים להיות בבית מלון, אלא להתנסות ולגור בדירה כמו של תל אביבי, ברלינאי או פריזאי. אנחנו בודקים את הנושא הזה, וככל שנדע להתקרב אליו יותר וללמוד אותו יותר לעומק — זה יעזור לנו".

רשת פתאל, שהתריעה לא פעם על הבעייתיות בשוק הזה, עוברת צד במאבק המלונאים נגד תופעת השכרת הדירות לטווח קצר, ונכנסת לתחום באמצעות הפלטפורמה של Airbnb — כך לפי פרסום של "ידיעות אחרונות" אתמול. לפי הפרסום, פתאל מחזיקה בשני בניינים להשכרת דירות לטווח קצר באזור נחשק בכרם התימנים בתל אביב. מי שממונה על מערך הניהול של הבניינים הוא יובל פתאל, בנו של דוד פתאל. לפי הפרסום, הדירות המושכרות לתקופות קצרות בבניינים אלה מדווחות בתשלומי הארנונה לעיריית תל אביב כדירות מגורים, ולא כעסק, וזאת אף שהן מפורסמות כחלק מקבוצת פתאל.

בענף התיירות המקומי קיבלו בפליאה את כניסתה של פתאל לתחום, אף שכבר פתאל כנראה ידע מה היה בכוונתו לעשות כשאמר את הדברים. נוסף על למידת הנושא, הוא גם פתח מותג חדש שהצטרף לקבוצה בשם מאסטר (Master), הפועל דרך הפלטפורמה של Airbnb, ומנוהל על ידי בנו. באתר Airbnb נכתב כי מאסטר קולקשן הוא שירות דירות מבית מלונות לאונרדו מקבוצת פתאל. בעמוד נכתב כי "הצוות כולל את יובל המנכ"ל, תומר מנהל התפעול וצוות נוסף שזמין 24 שעות ביממה".

בשירות מאסטר ניתן למצוא מגוון דירות אירוח במנעד רחב של מחירים. כך, למשל, דירת פנטהאוז שני חדרים באזור שוק הכרמל, המתאימה לשישה אורחים, תעלה כ–11,250 שקל לזוג עבור השבוע שבין 23 ל–30 בנובמבר. הדירה כוללת מטבח, אינטרנט אלחוטי ושירותי חדר כושר. עוד מוצעת דירת סטודיו ברחוב מולכו בתל אביב, שכוללת חניה, חדר כושר ומטבח, עבור כ–6,600 שקל לזוג באותו שבוע. דירה נוספת בבניין ניתנת להשכרה בין 11 ל–18 בינואר עבור כ–14,110 שקל לזוג.

המחירים האלה גבוהים יותר מאלה שמציעה פתאל במלון שלה בתל אביב — פתאל NYX. לינה במלון בין 23 ל–30 בנובמבר תעלה לזוג כ–5,330 שקל בלבד עבור חדר של 23 מ"ר, כולל שירותי מלון. שהות של שבוע בינואר באותו חדר תעלה 100 שקל פחות.

באופן אבסורדי, אם כן, נראה כי התלונות של בתי המלון על כך שלשוק הדירות להשכרה קצרת טווח יתרון לא הוגן — מאחר שהוא יכול להציע מחירים נמוכים יותר כי הוא אינו מוסדר בחוק ואינו דורש את העלויות הנוספות שבתי המלון נדרשים לשלם, — אינן תקפות במקרה הזה, מכיוון שהלינה בדירות המוצעות על ידי פתאל יקרה אף יותר מלינה במלון. עם זאת, לפי התמונות בעמוד ההזמנות נראה כי הדירות מאובזרות ברמה גבוהה.

בניין הדירות של פתאל בכרם התימניםצילום: מוטי מילרוד

"ברגע שיפעלו כחוק — אין בעיה"

הפעלת הדירות להשכרה ארוכת טווח על ידי פתאל מחלישה באופן משמעותי את עמדת התאחדות המלונות הישראלית בנושא. ההתאחדות מאשימה כבר תקופה ארוכה בירידה בלינות התיירים בבתי המלון את שוק השכרת הדירות לטווח קצר — אך כעת נראה כי בכירי ההתאחדות קשורים לנושא. נשיא התאחדות המלונות, רו"ח אמיר חייק — שחוזר באופן מתמיד על הביקורת נגד השוק הפרוץ של השכרת דירות דרך Airbnb — מכהן גם כדירקטור בפתאל, ולכן אמור להיות מודע לפעילות הרשת בשוק הדירות.

לאחר שנתוני ספטמבר הציגו ירידה של 3% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל לעומת התקופה המקבילה אשתקד — מגמה שנמשכת כמה חודשים, למרות עליות בכניסות התיירים לישראל לרמת שיא — התאחדות המלונות טענה כי "הנתונים מצביעים על גידול במגמה המדאיגה של לינות תיירים באמצעי לינה חלופיים כמו Airbnb. זאת מגמה מסוכנת ופרועה המתפתחת מתחת לאפן של הרשויות, שאינן עושות דבר כדי להסדיר את התופעה הבלתי־חוקית".

אמיר חייק והתאחדות המלונות מסרבים להתייחס לדברים, אך לפי ההתאחדות, היא תמשיך לדרוש את הסדרת הנושא. אלי זיו, מנכ"ל התאחדות המלונות בתל אביב אמר ל–TheMarker כי ההתאחדות מעולם לא התנגדה ל–Airbnb: ״אמרנו תמיד שאנחנו רוצים לראות שדירות שמופעלות להשכרה לטווח קצר יעבדו לפי חוק — כלומר לפי חוק מס הכנסה, מע״מ וכדומה. בניגוד לנעשה בערים אחרות בעולם, בישראל עדיין לא הסדירו את העניין הזה, אך ברגע שיפעלו כחוק — אין בעיה״. לדברי זיו, "לא משנה מי המפעיל, אלא משנה שתהיה תחרות הוגנת. לא יכול להיות שחיפאי ישלם מע״מ בתל אביב רק במלון אבל לא בדירה. הדירות מפורסמות גם בבוקינג ואקספדיה, ואם מלון יפרסם את עצמו גם שם, כל עוד יש לו רישיון עסק כחוק — אין עם זה בעיה. הפלטפורמה היא לא הבעיה״.

ואולם בענף המלונאות נשמעות גם דעות אחרות. בכיר באחת מרשתות בתי המלון הישראליות אמר ל–TheMarker כי הענף בוחן בדאגה את הפרסומים האחרונים לגבי שירות השכרת הדירות של פתאל. ״מאוד מפתיע לראות שרשת בסדר גודל כזה, שיוצאת נגד הדירות המושכרות, עושה זאת בעצמה, לפני שהיא מנסה לסדר את הענף. בסופו של דבר תיווצר כאן קניבליזציה מקומית, כי הם מתחרים עם עצמם. כל כוחות השוק יכולים להיפגע", אמר הבכיר.

הבכיר הוסיף כי העובדה שהשוק אינו מוסדר פוגעת בכולם, מכיוון שתחרות עם אנשים פרטיים שמשכירים את דירותיהם באופן פיראטי היא בעייתית. הוא תקף את העובדה שרשת כמו פתאל נכנסת לשוק השכרת הדירות לטווח קצר, במקום להתמודד עמו. "לא הרבה מלונות בישראל יכולים לעבור לתחום הדירות כמו הרשתות הגדולות, ולהשכיר פתאום בנייני מגורים שלמים בתל אביב. לכן אם המגמה הזאת תימשך, התוצאה שוודאי תקרה היא עליית מחירים בעלות הלינה בתל אביב, שכבר כיום מורגשת, שכן הדירות המושכרות בתל אביב כבר מזמן אינן זולות״. לדברי הבכיר, מדיניות משרד התיירות, שמעודדת את שוק הדירות של Airbnb במצבו כיום, היא בעייתית, שכן היא מקשה על הסדרת הענף בחקיקה.

בעיריית תל אביב מתקשים להגיב לדברים בצורה חד־משמעית, שכן מצד אחד השכרת דירות לטווח קצר מספקת לעיר היצע לינות נוסף, אך מצד שני התחום אינו מוסדר, והדירות נוגסות בהיצע המגורים של התושבים. איתן שוורץ, מנכ"ל מינהלת עיר עולם ותיירות בעיר, אמר בנושא כי "ברמה העקרונית, ראש העיר אומר במפורש שמי שלוקח בניין מגורים שלם והופך אותו למלון באופן פיראטי — זה דבר לא מקובל, ויש כמה מקרים שנאכפים שבהם לקחו בנייני מגורים והפכו למלון. ברמה החוקית, להשכיר דירה לשנה או ללילה זה אותו דבר. זה ניצול לא נכון של השוק, וראש העיר הנחה לטפל בכך. עם זאת, להבנתנו מדובר במיעוט של מקרים״.

שוורץ הוסיף כי ״רוב השוק מורכב מדירות שמושכרות עבור השלמת הכנסה לתקופות קצרות של כשלושה חודשים בשנה במצטבר. יש הנחיה לגבש מדיניות עד סוף השנה, מאחר שאנחנו מבינים שיש תופעה עולמית שתתרחב, לצד סבל אמיתי לתושבים מסוימים״. עם זאת, לדברי שוורץ, בעבודה משותפת עם משרד התיירות, ובעיקר לקראת האירוויזיון, העירייה מחפשת בכל דרך אפשרויות להגדלת היצע החדרים בתל אביב."אנחנו הולכים לקראת גל צונאמי של תיירים. לכן, ככל שמדובר על הכנסה נוספת לעיר, אנחנו מרוצים — אך ככל שמדובר על משהו שיפריע לתל אביבים לשכור דירות בעיר, אנחנו לקראת גיבוש מדיניות בנושא״.

מלון NYX של רשת פתאל בתל אביבצילום: פתאל

"מרעיון תמים ומקסים — למפלצת מלונאות"

איילה צורף, המתמחה בתחום הכלכלה השיתופית, אמרה ל–TheMarker כי "פתאל, כמו רשתות בתי מלון גדולות אחרות בישראל ובעולם, מנסה להתמודד עם הצמיחה האדירה של Airbnb זה שנים — שנוגסת להן בהכנסות, ומייצרת תרבות נופש אחרת מזו שבתי המלון יודעים לספק. פתאל, כמו יתר בתי המלון הגדולים בארץ, מנסה זה שנים, ללא הצלחה, להשפיע על משרד התיירות שישווה בין תנאי הפעילות המסחרית של דירות Airbnb לתנאים שחלים על בתי המלון, בהיבטים כמו מיסוי ופיקוח רגולטורי. לכן, משנכשלו במלחמה ב–Airbnb, לא נותרה להם ברירה אלא להצטרף למודל הזה, ולנסות לשחק באותם כללי משחק מיטיבים שחלים על Airbnb. כעת, כשברור שישראל, באמצעות משרד התיירות, רשות המסים וגופים רגולטוריים אחרים, תומכת ומעודדת את מודל Airbnb — צודקים בתי המלון שבוחרים להשתלב במודל הזה, ולשחק במגרש החדש שנולד בשנים האחרונות.

"לא ניתן שלא להתייחס גם לבשורה ש–Airbnb הביאה עמה לכלכלה השיתופית, שבמציאות היומיומית כבר נראית יותר כמו זיכרון רומנטי של משפחות שביקשו לשתף בעלות בסיסית את מגוריהן בזמן שהן לא זקוקות להם. השאלה המתבקשת היא מה נשאר מרעיון הכלכלה השיתופית, כשכבר ברור שהדירות להשכרה בטווח קצר נהפכו לעסק לכל דבר, ובמיוחד כשרשתות בתי מלון נכנסות לתחום.

צורף אומרת על כך כי ״Airbnb, שמקור השם שלה הוא air bed & breakfast, קמה על רעיון תמים ומקסים: אנשים ישכירו מזרן באחד החדרים לאנשים אחרים, ויאפשרו להם גם לאכול אתם בבית ארוחת בוקר. בינתיים היא נהפכה למפלצת מלונאות, שהמרחק בינה לבין שיתוף גדל והולך. את הנתונים האמיתיים אף אחד לא יודע, אבל ההערכות בשוק הן שכ–60% מהבתים ב–Airbnb נהפכו לנכסים מקצועיים, מעין בתי מלון של דירה אחת; ו–40% נותרו בתים כפי שהתכוונו אליהם היזמים — בתים של אנשים פרטיים שעוזבים אותם לפרקי זמן קצרים ומכניסים במקומם מישהו שישלם להם על המגורים בביתם. לכן, כל מרכיב השיתוף ב–Airbnb כבר קטן הרבה יותר, אבל עדיין קיים ב–40% מהנכסים לפחות. אם לוקחים את תל אביב, למשל, נדיר למצוא כיום דירות להשכרה ארוכת טווח ברחובות שנמצאים קו ראשון, שני וגם שלישי לים. רוב הדירות המוצעות שם להשכרה מנוהלות בפורמט של Airbnb".

איתן שוורץצילום: כפיר זיו

רשות המסים טרם פירסמה הנחיות

ברמת החקיקה, ברשות המסים מנסים כבר תקופה ארוכה להתמודד עם פעילות Airbnb בישראל, אך הרשות עדיין לא יישמה פתרון ממשי או הכריזה על תוכנית כלשהי לטווח הארוך. בינתיים, המחירים בשוק רק עולים, והעולם העסקי נכנס לתחום יותר ויותר.

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, אמר בוועידת המלונאים במאי כי הרשות מבקשת לתת מענה לכלכלה השיתופית והדיגיטלית הצומחת. "אין אחידות ברורה לגבי השאלה איך להתייחס לזה. זה קשור גם למלונאים, שמתלוננים על כך שהעולם השיתופי אינו משלם מס. אנחנו מגיעים למי שעושה זאת בצורה מסחרית ומחפשים לתת מענה לעולם השיתופי. אנחנו לא מחפשים את המשפחה שנתנה את דירתה לחודש — הם לא מעניינים — אלא מי שיש לו מאפיינים של עסק. זה תפקידנו לשמור על כך. בקרוב נפרסם תהליך למי שעובד בפלטפורמה בכלכלה שיתופית ואף ניתן תמריץ שיעזור למהלך התשלום״.

ואולם הנחיה כזאת עדיין לא פורסמה. מרשות המסים נמסר בתגובה: ״ללא התייחסות לחברה כזאת או אחרת, ככל שהפעילות היא בעלת אופי מסחרי, לעמדת רשות המסים עליה להיות ממוסה ככזאת. רשות המסים מבצעת פעילות אכיפה עניפה כדי להבטיח תשלום מס כחוק בהשכרת דירות לטווח קצר, במקרים שבהם מדובר בפעילות הנושאת אופי עסקי מובהק. במקביל, במסגרת בחינה כוללת של סוגיית מיסוי הכלכלה השיתופית, בכוונת הרשות לפרסם הנחיה סדורה בעניין״.

ממשרד התיירות נמסר כי ״לאור השיאים הנשברים בתנועת התיירות הנכנסת לישראל והצלחת מאמצי השיווק, משרד התיירות תומך בהרחבה וגיוון של אמצעי הלינה לתיירים, ובתוך כך גם בפתרון של דירות להשכרה לתיירים. בשנים האחרונות הוביל המשרד שורה של פעולות להגדלת היצע תשתיות הלינה התיירותיות, ואנו עדים לתנופה חסרת תקדים, שתגביר את התחרות בענף. תשתית Airbnb מאפשרת לקלוט את תנופת התיירים. כל הסדרה, מבורכת לכשעצמה, צריכה להיות פשוטה, כך שתאפשר את המשך פעילות Airbnb והרחבתה״.

מעיריית תל אביב נמסר: ״הארנונה הנדרשת כיום בשתי הכתובות האמורות היא ארנונת מגורים. בהמשך לפנייה, יישלחו למקום אנשי העירייה כדי לבחון את המצב בשטח ולהתאים אליו את סיווג הארנונה.

"נוסיף כי רווחת התושבים עומדת בראש סדר העדיפויות העירוני. ראש העירייה הנחה את הגורמים המקצועיים לפעול באופן נחוש נגד יזמים שהופכים בנייני מגורים למלונות וכבר נפתחו כמה הליכים בנושא. לגבי דירות בודדות, המשמשות רק להשכרה קצרת טווח, העירייה מגבשת מדיניות כוללת שתובא לדיון לקראת סוף השנה. נזכיר כי השכרת דירה היא זכות קניינית של הבעלים, ואין לעירייה סמכות להתערב כל עוד החוק מתיר.

"מדובר בתופעה עולמית שרק תלך ותתרחב, ולצד מטרדים הנגרמים כתוצאה ממנה, היא גם מאפשרת להגדיל את נפח התיירות והכנסות העסקים בעיר ויוצרת אפיקי פרנסה נוספים לתושבים".

מפתאל נמסר: "כרשת המלונות הישראלית הגדולה בעולם, פתאל תמיד פועלת להוביל את ענף המלונאות באמצעות יוזמה וחדשנות. מזה זמן אנו משקיפים על השינויים שעובר ענף המלונאות בעולם, שהרשתות הגדולות בו נכנסו לא מכבר לתחום השכרת הדירות לטווח קצר. בכוונתנו להמשיך לבחון מקרוב את השינויים שעובר ענף המלונאות ולעדכן את שירותי הרשת ככל שהעולם ישתנה. למותר לציין כי פעילות החברה בתחום השכרת הדירות לטווח קצר מתבצעת על פי כללי הרגולציה והמיסוי, לרבות תשלומי מע"מ, וזאת בניגוד לאלפי חדרים עצמאיים, שבהיעדר הסדרה של התחום, פועלים בצורה פיראטית מתחת לרדאר הרשויות, ובתנאי תחרות שאינה הוגנת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות