מהפכה בים המלח? מיליארד שקל, 5,000 חדרי מלון, מסעדות וקניון

כמיליון תיירים מגיעים מדי שנה לים המלח — אך הפיתוח התיירותי שלו תקוע כבר עשורים ■ משרד התיירות מגדיר את התוכנית לפיתוח האזור כפרויקט הדגל שלו, וצפוי להשקיע בה כמיליארד שקל ■ התוכנית כוללת הקמת 15 בתי מלון חדשים, שלושה מהם בתוך המים

מתרחצים בים המלח
מתרחצים בים המלחצילום: אייל טואג

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז דרום אישרה השבוע את תוכנית מתחם התיירות החדש בים המלח. האזור אמור להיות אחד האטרקטיביים ביותר עבור ענף התיירות הישראלי — אלא שהוא אינו מממש ולו מעט מהפוטנציאל הגלום בו. בעוד כמיליון תיירים ממשיכים להגיע מדי שנה לים המלח בגלל האטרקציות שמציע הטבע, לא חל בעשורים האחרונים שינוי משמעותי בפיתוח התיירותי שלו — היצע המסעדות נמוך ומתבסס על כמה רשתות מזון מהיר, בתי המלון מיושנים ומספר מצומצם של מתחמי הבילוי.

במשרד התיירות מנסים זה כמה שנים לשקם את אזור ים המלח ולמנף אותו, וההישג הגדול ביותר של המשרד הוא הטיילת החדשה שנפתחה שם. כעת צפוי האזור להשתנות באופן מהותי, עקב אישור התוכנית החדשה והתקציב בסך כמיליארד שקל שאישרה הממשלה ב–2012 לפיתוח האזור. המשרד צפוי להבטיח את מימושו הכולל של התקציב לפיתוח האזור באמצעות החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י). בחברה אומרים כי "מתחם התיירות בקעת ים המלח הוא מיזם תיירותי ולאומי, חסר תקדים בהיקפו, בהשקעה בו ובמחויבות הממשלתית כלפיו, והוא מכוון להפוך לאחד מיעדי התיירות האטרקטיביים בעולם. זהו פרויקט הדגל של משרד התיירות".

המתחמים הקיימים ישודרגו

תוכניות הבנייה שאושרו השבוע הן חלק מהשלב האחרון בתוכנית של משרד התיירות לפיתוח אזור ים המלח, ואישורן מגיע לאחר כמה תוכניות מוקדמות לפיתוח מגוון רחב של מלונות באזור.

במרכז התוכנית של משרד התיירות עומד חידוש אזור הטיילת. התוכנית מאופיינת בבנייה צמודת קרקע, המלווה את המדרון בין מתחמי התיירות עין בוקק וחמי זוהר — שצפויים להיות משודרגים משמעותית אף הם במסגרת התוכנית. מטרת משרד התיירות היא להפוך את אזור ים המלח למוקד משיכה הן לתיירות נכנסת הן לתיירות פנים, לאחר ששיעור התיירים הישראלים שבוחרים לנפוש בים המלח הצטמצם בשנים האחרונות.

במשרד התיירות אומרים כי בכוונת התוכנית להגדיל משמעותית את היצע המלונות, בהיקף של עד 5,000 חדרים — מתוכם כ–3,500 חדרים ב–15 בתי המלון החדשים שייבנו בחלק החדש של המתחם, באזור שבין עין בוקק וחמי זוהר — וכ–1,500 חדרים נוספים באזורים הקיימים של המתחם. המלונות החדשים צפויים להיות ממוקמים בקו ישיר למים, ולהיבנות בצפיפות נמוכה כדי לנצל את המבנה הטופוגרפי המדורג של השטח. לפי משרד התיירות, שלושה מלונות יוקמו באזורים ייחודיים בתוך המים — לראשונה בישראל — על שטחי ים שייובשו ויימסרו למשקיעים כשהם מוכנים לבנייה.

הדמיה של תוכנית משרד התיירות לפיתוח ים המלחצילום: משה ספדיה אדריכלים

"תיירים מגלים אזור שנשכח"

הטיילת החדשה, שנבנתה במסגרת התוכנית, אמורה לשמש עורק מרכזי במתחם התיירות המתחדש בים המלח, ולחבר בין כל האטרקציות והשירותים שמוצעים בו. לאורך הטיילת צפויים להיחנך שבילים ייעודיים לרוכבי אופניים, פתרונות הצללה וצמחיה, פינות התרעננות ציבוריות, שאטל ציבורי שיופעל לאורך החופים וכן מגוון מסעדות ובתי קפה. בנוסף, כחלק מהתוכנית מתוכננים לקום גם ספא מרכזי שישרת את כל מבקרי המתחם, מרכז מבקרים ומידע לתיירים וכן מרכז כנסים שישמש להופעות בידור ולאירועי תרבות.

בכיר באחד המלונות בים המלח סיפר כי הוא מקווה שהתוכנית לפיתוח האזור אכן תצא לפועל באופן סופי, כך שיוקמו מלונות וחדרים נוספים למרכז התיירותי. לדבריו, בשיחות שהוא מנהל עם תיירים הם מביעים פליאה על כך שים המלח הוא אחד המקומות המפורסמים בעולם, אך כשמגיעים אליו מתגלה אזור שנשכח ולא טופל בכבוד הראוי לו. הוא הוסיף כי התוכנית מבורכת בהיבט התיירותי, אך טוען כי ייקח כמה שנים עד שהמלונות ייבנו בפועל. לכן, הוא מקווה כי פתיחת המסעדות והקניון, שתתרחש לפני בניית המלונות, ימשכו את התיירים הישראלים.

"מהפכת תיירות"

בחל"י מספרים כי משרד התיירות החל לקדם את התוכנית לשיקום אזור ים המלח כבר ב–2012, וכי כעת אושרה התוכנית הסופית לאחר יותר מארבע שנות עבודה. לדבריהם, "מדובר באירוע דרמטי, שלא קרה מעולם בישראל". עוד מוסיפים בחל"י כי לפי תוכנית העבודה שאושרה, חל"י תשמש זרוע ביצוע עבור משרד התיירות, ותוציא לפועל את התוכניות הנוגעות לתשתיות הציבוריות, ואילו שאר התוכניות יוצאו ליזמות פרטית דרך מכרזים.

בחל"י אומרים כי "יש התעיינות גדולה מאוד מאז שהתחלנו להניע את התוכנית, גם מגורמים ישראלים וגם מצד גורמים מחו"ל שרוצים להשתתף במכרזים". עוד אמרו בחברה כי בסוף יולי אמור להיחתם סופית מכרז עם שני מגרשים. "מי שיזכה במכרז יהיה חייב להוציא בתוך שלוש שנים וחצי היתרי בנייה. כבר עכשיו לוחצים עלינו להוציא את המכרז הבא, שכנראה יציע חמישה מגרשים".

שר התיירות, יריב לויןצילום: מוטי מילרוד

בחל"י מציינים כי במסגרת התוכנית, החברה תספק עזרה ליזמים בכל הנוגע לעבודה מול הגורמים הרגולטוריים, במטרה להקל ולזרז את הליכי השיקום והפיתוח באזור. לדבריהם, במהלך השנתיים האחרונות הוקם במסגרת התוכנית קניון חדש שנפרש על פני 10,000 מ"ר, שצפוי להיפתח לקראת חגי תשרי. בנוסף, בחברה טוענים כי מלון ישרוטל בים המלח צפוי להגיש בקרוב תוכניות לבניית 40 סוויטות חדשות, וכי מלון לוט מתכנן להוסיף 60 חדרים להיצע החדרים שלו בשנתיים הקרובות.

שר התיירות, יריב לוין, אמר כי ״אנו ממשיכים במהפכת התיירות בים המלח ובמינופו כיעד תיירות אטרקטיבי וחדיש. הפרויקט שאושר בוועדה הוא המשך ישיר לפיתוח הרב שאנו מבצעים באזור. יחד עם הטיילת שכבר הושקה, אנו עתידים לראות שטחי מסחר ובילוי, ובעיקר תנופה במספר חדרי המלון — דבר שהכרחי לאור הגידול הרב במספרי התיירים המגיעים לישראל".

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?