מורי הדרך נגד הצעת החוק לשירותי תיירות: "כל חאפר יוכל להדריך תיירים"

ועדת הכלכלה תדון הבוקר לקראת קריאה שנייה ושלישית בחוק שאמור להקל על הרגולציה בענף ולבטל את החובה במורה דרך לקבוצות עד 20 איש ■ מורי הדרך טוענים כי החוק החדש ייתר את עבודתם ויהפוך את הענף לפרוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורה דרך בוואדי ערה
מורה דרך בוואדי ערה צילום: ירון קמינסקי

ועדת הכלכלה תדון הבוקר ותמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירותי תיירות. הצעת החוק נועדה להחליף חוק מיושן מ-1976, ולהתאים את הסדרת ענף התיירות למצב הקיים כיום.

אחת המטרות הברורות של החוק היא לצמצם משמעותית רגולציה כבדה שקיימת בענף בכדי להקל ולהפוך את התיירות בישראל לנוחה ומזמינה הרבה יותר. עם זאת, בחוק יש גם כמה נושאים שנויים במחלוקת, כשאחד הנושאים הבולטים קשור בהסדרת עבודתם של מורי הדרך בישראל בתיירות הפנים ובתיירות הנכנסת.

לפני תחילת הדיון יפגינו מול הכנסת מורי דרך במחאה על החוק, בטענה שהחוק החדש ייתר את תפקידם באופן משמעותי בתיירות הפנים, וכן יאפשר את כניסתם של מתחרים באמצעות מדריכים זרים שיבואו להדריך בישראל בשפות ייחודיות.

לטענת מורי הדרך, הצעת החוק תצמצם משמעותית את חובת ליווי מורי דרך לקבוצות. לדברי יו"ר אגודת מורי הדרך, בני כפיר, "שר התיירות, יריב לוין, רוצה להגיש הצעת חוק שמתירה לכל אחד להדריך בתיירות פנים, ולא יהיה יותר צורך במורי דרך. זה אומר שכל חאפר יוכל להדריך קבוצות של עד 20 איש״.

בסביבת משרד התיירות מסבירים כי ההצעה להסיר את החובה במורי דרך לקבוצות עד 20 איש, נועדה לצמצם את הרגולציה הקיימת שנים בתחום זה, ואינה מאפשרת כעת לקבוצות משפחתיות ופרטיות החוגגות אירוע למשל לצאת לטייל לבדם בישראל ללא צירוף של מורה דרך או באפשרות לקבל קנס במידה ולא יעשו זאת.

לפי כפיר, למורי הדרך אין בעיה עם כך שקבוצות משפחה או חברים ייצאו ללא הדרכה כשמדובר בנופשים פרטיים, אלא שלדבריו הבעיה מתחילה במקרים שבהם מדובר בקבוצות מאורגנות וכן בגופים ממשלתיים שיעשו זאת לצד עיריות ומתנ"סים.

שר התיירות, יריב לויןצילום: תומר אפלבאום

כפיר מוסיף כי צמצום עבודת מורי הדרך יפקיר את הציבור הישראלי. "מי שיישארו במקום הם חאפרים, מכיוון שמי שאינו מורה דרך לא נמצא תחת רגולציה או מחויב בביטוח, ומי שיוצא לטיול עם מישהו כזה לוקח את האחריות בעצמו. זה לא נעים להשתמש בדוגמאות כואבות, אבל כולנו יודעים מה קרה בנחל צפית. מורה הדרך הוא האיש המוסמך שיכול לקבוע מסלול בהתאם לאוכלוסייה ולאזור, והוא מטפל בכל המעטפת של הטיול. הוא גם מגיש עזרה ראשונה, ויש לו ביטוח - כך שאם חס וחלילה קורה משהו, יש לאן לפנות".

במשרד התיירות מדגישים כי חשיבות נושאי הביטחון בטיולים היא משמעותית, אולם טוענים כי אין זה קשור לנושא מורי הדרך, אלא לחובתם של גופים המוציאים טיולים מאורגנים לעמוד בכל חובות הביטחון הנדרשות ובהיערכות מתאימה.

לדברי כפיר, הרצון בצמצום הרגולציה מוביל לכך שבמקום להסדיר את האכיפה בתחום ״פשוט דוחפים אותה הצידה". הוא מוסיף כי "למשרד התיירות יש בעיות בפיקוח ואכיפה, ולכן לאחר שכל השנים היא לא היתה טובה בתיירות הפנים - עכשיו רוצים פשוט לבטל אותה בקבוצות הקטנות".

נזק להסברה הישראלית

נושא נוסף בחוק עליו מוחים מורי הדרך הוא בסעיף בחוק שעוסק השפה הייחודית, שיאפשר במקרי הצורך למדריכים זרים להדריך קבוצות תיירות חוץ בישראל בכפוף לוועדה שתאשר זאת. מי שמודאגים מכך במיוחד הם מורי הדרך בשפה הסינית, המונים כיום כ-100 מורי דרך, בנוסף ל-50 נוספים הנמצאים כעת בהתלמדות. לטענתם, במידה שישולבו בענף מדריכים שאינם מורי דרך עתידם המקצועי נמצא בסיכון.

יפעת אלמוג וערן כהן הם שני מורי דרך מוסמכים דוברי סינית העובדים כבר חמש שנים עם תיירים סינים, ולפי ההערכה כל אחד מהם מדריך כ-1,000 תיירים בשנה. לדברי אלמוג, "החוק מכיר בצורך שיש במורי דרך בתיירות נכנסת, אבל הוא נותן פטורים לא הגיוניים בשפות ייחודיות, כשלטעמנו זה יהיה הרסני ברמת ההסברה הישראלית. אנחנו מקבלים מסין קהל עם מידע לא מהימן ואנטי-ישראלי, ואנחנו יודעים שאותם המדריכים הלא חוקיים שפוגשים אותם כיום עושים דברים פוגעניים, כמו לנסות לגבות דמי כניסה לאתרים שהכניסה אליהם היא בחינם, כמו יד ושם, אומרים שתל אביב היא בירת ישראל, שהכותל הוא הקיר שמפריד בין אסיה לאירופה ודברים נוספים".

כהן מוסיף כי ״שר התיירות אומר כמה חשוב לו המוצר התיירותי, אבל ברגע שהוא יסכים לזרים להדריך בישראל - המוצר ייהרס, מכיוון שישראל היא אינה שווייץ, וצריך פה תיווך. יש פה סיפור של הציונות, העם וההיסטוריה, ואם לא יתווכו זאת כראוי - זה פשוט ייראה כמו אבנים נטושות. לטייל בישראל שונה מפריחת הדובדבן ביפן או נופים בשווייץ״.

אלמוג אומרת כי היא ועמיתיה מודאגים מהפטור, מכיוון שאינם מבינים איך משרד התיירות יאכוף אותו. ״זה עלול להכניס הרבה אנשים שאינם מקצועיים, שעלולים להשתלט על כל השוק. זה עלול להוביל לכך שיקרה מה שקרה עם הקהל הקוריאני שאין עבורו כבר מדריכים ישראלים, ואין אפילו סוכנים זרים שעובדים עם סוכנים ישראלים מאחר שאין להם סיבה להשתמש בהם והם סוגרים את כל ההכנות והמלונות כבר מקוריאה״.

כהן מסביר כי גם כיום כל קבוצה מחו"ל מגיעה עם ״טור לידר״ דובר אנגלית האחראי על הקבוצה, ולכן לדבריו בתקופות לחוצות שבהן מספר מורי הדרך הישראלים דוברי הסינית אינו מספיק, והוא יכול להיות מתורגם למורה דרך דובר אנגלית. אלמוג מוסיפה כי "בחוק מדברים על כך שזה ייצור עלויות כפולות, וכי יש רצון להוזיל את המחירים כדי למשוך תיירים - אך לא ברור לנו מאיפה הטענה לכך, מכיוון שה'טור לידר' כבר בכל מקרה כלול במחיר, ואם ייקחו בנוסף לכך מורה דרך דובר אנגלית העלות תהיה נמוכה יותר ממורה ישראלי דובר סינית״.

ממשרד התיירות נמסר בתגובה כי "משרד התיירות מצמצם רגולציה מיותרת ומעדכן למציאות העכשווית את חוק שירותי תיירות, שחוקק לפני כ-40 שנה. נוכח השינויים שחלו בענף התיירות, במיוחד בשנים האחרונות, נוצר צורך לצמצם רגולציה ברישוי מורי דרך, והפעלתה רק במקום בו היא נדרשת.

"התיקון פוטר את תיירות הפנים מהחובה להשתמש בשירותי מורה הדרך, למעט קבוצה המאורגנת מטעם סוכנות נסיעות, או מסיע לקבוצה במיניבוס (20 אנשים), ולמעט קבוצות המודרכות באתר באמצעות מדריך מטעם האתר.

ביחס לתיירי חוץ, מחייב התיקון מתן שירותי הוראת דרך על ידי מורה דרך מוסמך לתייר חוץ. זאת, למעט קבוצות המודרכות על ידי רועה רוחני, שמורה דרך אינו יכול להחליף, או קבוצות הדוברות שפות ייחודיות. מדובר בשפות נדירות, שהגדרתן תיקבע במשותף על ידי ועדה מיוחדת שתמונה לכך, שתכלול את כל הגופים והנציגים הרלוונטיים. ההיתר יינתן אך ורק לתקופות מוגבלות, כדי לתת מענה לביקוש למורי דרך דוברי שפות ייחודיות, שאין לשפות אלה מספיק מענה אצל מורי הדרך בישראל.

בנוסף, התיקון מקל על מורי דרך ישראלים, שיחויבו לחדש רישיונם מדי חמש שנים ולא מדי שנה, כפי שקובע החוק כיום. התיקון כולל גם הקמת של ועדה שתעסוק בכללי האתיקה ובעבירות אתיקה של מורי דרך. יהיה ניתן לשלול רישיונו של מורה דרך שעבר עבירה אתית, או הורשע בעבירה, שבנסיבותיה אינו ראוי עוד לשמש כמורה דרך. משרד התיירות גאה בכך שמורי הדרך, המפוקחים על ידו מקבלים את הציון הגבוה ביותר בסקרי שביעות רצון של תיירים משירותי התיירות שהם מקבלים בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר