המדינה תשקיע 25 מיליון שקל בהסבת משרדים בתל אביב למלונות

הממשלה אישרה את יוזמת משרד התיירות למתן מענק מינהלי לבעלי קרקעות בניסיון להילחם במחסור החמור בחדרי אירוח בעיר ובמחירים הגבוהים, שעלולים לפגוע באטרקטיביות של תל אביב עבור תיירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתי מלון על קו החוף של תל אביב
בתי מלון על קו החוף של תל אביבצילום: דניאל בר און

הממשלה אישרה היום (א') בישיבתה מענק מנהלי להסבת מבנים לטובת מלונאות בתל אביב במהלך שנועד לסייע במחסור בחדרי מלון בתל אביב. המענק יינתן לבעלי מקרקעין שיסבו מבני משרדים בעיר לבתי מלון. לשם כך יקצה משרד התיירות מתקציבו 25 מיליון שקל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר במהלך הישיבה כי זהו מהלך חשוב שיכול להוביל למהפכה כלכלית בתחום התיירות הנכנסת, והוסיף כי יש לבחון את אפשרות הגדלת המענק.

ההחלטה קובעת כי משרד התיירות יאשר השנה ובשנה הבאה מענק מינהלי בשיעור של 10% מתקרת ההשקעה הכוללת המוכרת, בהתאם למספר החדרים (עד לתקרה של 250 אלף שקל לחדר). הסכום נועד לתמרץ את בעלי המקרקעין לשנות את ייעוד הקרקע ולצמצם את הפער בתשואה על ההון העצמי בין מלונאות לבין משרדים בזמן הכולל שיגיע עד 30 חודשים.

במשרד התיירות שואפים להמשיך להגדיל את היצע החדרים ואת פתרונות האירוח בעיר, במסגרת מגמת הצמיחה בענף התיירות הנכנסת. ב-2016 החליטה הממשלה על הפחתת הנטל הרגולטורי במשרד. ההחלטה כללה הסרת חסמים וקידום הענף, לאחר שנקבע כי העלייה במחירי הנופש בישראל נגרמת כתוצאה מביקוש גבוה והיצע נמוך וכי המחירים הגבוהים עלולים לגרום לתיירים להעדיף יעדים אחרים.

במשרד התיירות מסבירים כי מהלך אישור המענק מצטרף לחלק מתוכנית הכוללת שלושה שלבים אותם מנסה ליישם שר התיירות יריב לוין בכדי לפתור את מצוקת חדרי המלון. לפי המשרד השלב הראשון במהלך היה חוק התכנון והבניה שעבר באוגוסט 2016 ולפיו יוקמו ועדות משנה לענייני תיירות בוועדות המחוזיות, שיחד עם ועדות מקומיות עצמאיות, יוכלו לאשר תוספת של עד 20% משטח המלון לטובת מגורים במסגרת הקמה או הסבה או הרחבה של בתי מלון. השלב הבא במסגרת עבודת המשרד היה יצירת מסלול ירוק בשיתוף עיריית תל אביב עבור יישום מהיר לשני הכיוונים.

כעת אושר השלב השלישי בתוכנית והוא מענק הסבת מבנים לטובת מלונות בתל אביב שעלה בעקבות הביקוש ההולך וגדל לחדרים. תל אביב היא יעד עיקרי לתיירים, ורובם המכריע מעוניינים ללון בה לפחות במשך לילה אחד.

שיא בתיירות הנכנסת

ב-2017 הגיע מספר התיירים הנכנסים לישראל לשיא של כ-3.6 מיליון, וגם בחודשים ינואר-פברואר השנה נמשך קצב הגידול. ההכנסות מתיירות נכנסת הסתכמו אשתקד בכ-5 מיליארד דולר, כשכל תייר הוציא בממוצע 1,500 דולר במהלך ביקורו.

תל אביב היא יעד עיקרי לתיירים, ורובם המכריע מעוניינים ללון בה לפחות במשך לילה אחד. למעשה, תל אביב וירושלים חולשות על כ-60% מסך הלינות בישראל מדי שנה. התפוסה בבתי המלון בישראל הגיעה ל-65.6% ברבעון השלישי של 2017, אך בתל אביב קיים המחסור הגדול ביותר בחדרי מלון והתפוסה בה הסתכמה ב-74% - עלייה של 4.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

מלבד הניסיון להוריד את מחירי הנופש, במשרד התיירות שואפים גם למשוך חברות ניהול בינלאומיות לשוק המלונאות בתל אביב, הן בשל מערך שיווק בעל פרישה עולמית והן בשל שימוש במותגים מוכרים של אותן חברות. במשרד אומרים כי היעדר מבנים זמינים למלונאות מהווה חסם עבור החברות.

שר התיירות יריב לוין: "התנופה האדירה בתנועת התיירות הנכנסת לישראל והביקושים הגוברים לחופשה בישראל מצריכים פתרונות יצירתיים בלוחות זמנים מהירים להגדלת היצע תשתיות הלינה. המהלך לעידוד הסבת מבנים בתל אביב למלונאות אותו אני מקדם מצטרף לשורה של מהלכים נוספים שעשינו במשרד התיירות בשנתיים האחרונות, במטרה להקל על יזמים ולהגדיל את מספר חדרי הלינה בארץ, כך שיובילו להוזלת מחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"