לא ממריאים: למרות ההבטחות, קו חיפה-אילת של ארקיע לא חוזר לפעילות

בניגוד להצהרת ארקיע מלפני כחודשיים כי הפסקת פעילות הטיסות שלה בקו חיפה-אילת היא זמנית, הקו לא צפוי לחזור לפעילות בזמן הקרוב ■ המשמעות - הטיסות של ישראייר, שנותרה היחידה שמפעילה את הקו, עשויות להתייקר

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטוס ארקיע
צילום: דודו בכר
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

תושבי הצפון ימשיכו לקבל שירות של טיסות פנים ארציות לאילת רק על ידי חברת ישראייר גם בחודשים הקרובים, כולל במהלך חג הפסח. בניגוד להצהרה של ארקיע מלפני כחודשיים כי היא מפסיקה באופן זמני את פעילות הטיסות שלה בקו חיפה-אילת וכי הטיסות יחודשו בתחילת 2018, כרגע אין כל צפי להפעלת הקו מחדש.

הסיבה להפסקת הטיסות בסוף שנה שעברה היתה כניסתו של מטוס ATR של החברה, שביצע את הפעילות על הקו, לביקורת שאמורה היתה להמשך חודשים ספורים, אך גם היום אין לארקיע מועד מתוכנן להחזרת הפעילות הפנים ארצית לתושבי הצפון ברבעון השני של השנה או בכלל. "ארקיע בוחנת את המשך פעילותה בשדה התעופה בחיפה עד שיוארך המסלול" מוסרים מהחברה, "החברה מסייעת לראש עיריית חיפה, יונה יהב ולרשות שדות התעופה (רש"ת) בפרויקט הארכת המסלול, מה שיאפשר את הפעלת מטוסי הסילון החדשים ומהירים של ארקיע לאילת וליעדי תיירות באגן הים התיכון לטובת תושבי העיר חיפה והצפון".

לארקיע היו שתי טיסות יומיות בעונות התיירות וטיסה יומית בשאר חודשי השנה. הפקרת קו התעופה מחיפה לאילת רק בידי חברת ישראייר משאיר אותו ללא כל תחרות והמשמעות היא שישראייר יכולה לגבות מחירים גבוהים מהנוסעים. מבדיקה אקראית של מחירי טיסות בתאריכים שונים עולה כי טיסה לכיוון אחד בלבד באמצעות חברת ישראייר עולה כ-380 שקל.

לפי נתוני רש"ת, נתח השוק של ארקיע בטיסות הפנים ארציות מחיפה לאילת ב-2017 עמד על כ-65% מכלל הפעילות, עם כ-41 אלף תנועות נוסעים. מדובר בירידה לעומת שנים קודמות. ב-2016-2014 נתח השוק של ארקיע בטיסות חיפה-אילת עמד על כ-75% מכלל תנועת הנוסעים הפנים ארצית בקו זה.

אם מתייחסים רק לנתוני עשרת החודשים הראשונים של 2017, בהם פעלה ארקיע מחיפה, ונשווה אותם לאותה תקופה ב- 2016 רואים ירידה של 18% במספר תנועות הנוסעים, מכ-47 אלף תנועות לפני שנתיים לעומת כ-38.5 אלף תנועות נוסעים בשנה שעברה. זאת בעוד ישראייר הציגה צמיחה במספר תנועות נוסעים באותה התקופה: בין ינואר לאוקטובר 2016 רשמה ישראייר 14.5 אלף תנועות נוסעים פנים ארציות בקו זה לעומת כ-16.5 אלף תנועות נוסעים באותה התקופה ב-2017, עליה של 14.5%.

שדה תעופה בחיפהצילום: Oyoyoy

גם הדיוטי פרי סגור

היעדרותה של ארקיע משדה התעופה בחיפה היא לא הצרה היחידה של הנמל או של תושבי הצפון שהיו שמחים להנות מטיסות קרוב לבית ללא הטרחה בהגעה לשדה תעופה במרכז. בשלב זה עדיין לא הוגשה אף בקשה לרש"ת לקיום טיסות בינלאומיות משדה תעופה זה לקיץ הקרוב. עד לפני שנתיים שדה התעופה בחיפה היה כמעט מיותם מתנועת נוסעים בינלאומית אך בקיץ 2016 חברתTUS הקפריסאית החלה להפעיל טיסות ללרנקה ופאפוס ובקיץ של שנה שעברה הפעילה טיסות ישירות לחמישה יעדים, אתונה, לרנקה, רודוס, קוס ופאפוס, והגדילה את הפעילות בשדה התעופה פי שלושה לעומת 2016: בנמל חיפה נרשמו כ-37 אלף תנועות נוסעים בינלאומיות ב-2017, לעומת כ-12 אלף תנועות ב-2016 וכ-450 תנועות בלבד ב-2014 ו-2015.

למרות התכנון המקורי שלTUS להמשיך את הטיסות לחלק מהיעדים גם בחורף היא הודיעה באוקטובר שנה שעברה כי היא מפסיקה את קווי התעופה שלה מחיפה וממשיכה להפעיל רק את הקווים מנתב"ג. לטענתה סיבה עיקרית להפסקת הטיסות היתה שעות הפעילות המוגבלות של שדה התעופה שנסגר ב-20:00, אך ברש"ת טענו בתגובה כי שעות פעילות השדה בחיפה ידועים לכל טרם קביעת לוח טיסות וכי הרשות גילתה גמישות רבה והאריכה את שעות הפעילות בהתאם לבקשת החברה.

לאור הגידול המשמעותי בשנה שעברה במספר הטיסות משדה התעופה הצפוני לחו"ל נפתח בו דיוטי פרי, אותו מפעילה חברת פונטה קנה. ואולם כבר מספר חודשים המקום עומד שומם וסגור ולא מניב לה הכנסות (החברה גם לא משלמת תמלוגים לרש"ת בעקבות המצב), ונראה כי שעריו ימשיכו להשאר נעולים גם בעתיד הקרוב.

בשלב זה לא מתכננת החברה לחזור לפעול משדה התעופה בחיפה בין היתר לאור העיכוב בהארכת המסלול מ-1,300 מטר ל-1,600 מטר, כדי לאפשר המראה ונחיתה של מטוסים בקיבולת של עד 120 נוסעים ליעדים קרובים באירופה. כרגע רק מטוסים קטנים של כ-50 מושבים יכולים להמריא ממנו. למרות שמדובר בתוכנית עליה הכריז ישראל כ"ץ, שר התחבורה, כבר לפני יותר מחמש שנים, אין כל מועד לתחילת העבודות והנושא נמצא בבחינת הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) שמסרה כי רש"ת הגישה תוכנית לבדיקה תכנונית מוקדמת ועכשיו מחכים בוות"ל לקבלת תכנית השפעה על הסביבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו