מדריכים סיורי אוכל בשוק? בקרוב לא תיחשבו עבריינים

בעקבות הפריחה בסיורים הנושאיים אישרה ועדת השרים לחקיקה תיקון לחוק שירותי תיירות, שמצמצם את הרגולציה בתחום מורי הדרך ■ במקביל יוגבר הפיקוח על השירות שניתן לתיירים, ומפקחים יוכלו לקנוס בתי עסק שלא עומדים בתקן האיכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיור גרפיטי בתל אביב
סיור גרפיטי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') תיקון לחוק שירותי תיירות, שמצמצם את הרגולציה בתחום מורי הדרך בתיירות הפנים. על-פי התיקון, מורי דרך יורשו מעתה להדריך קבוצות גם אם אין להם רישיון לכך. עם זאת, התיקון לא יחול על קבוצות מאורגנות מטעם סוכנות נסיעות, על מסיעים לקבוצות של לפחות 25 בני אדם ועל קבוצות שמודרכות באתר תיירות באמצעות מדריך מטעם האתר.

בשנים האחרונות התפתחה בישראל תופעת סיורי הנושא, כמו סיורי אוכל או סיורים עירוניים. לעיתים קרובות הסיורים האלה מועברים על-ידי מדריכים בקיאים ועתירי ידע, אך כאלה שאינם מחזיקים ברישיון מורה דרך, ובשל כך הם עוברים על החוק. התיקון, שהגיש שר התיירות יריב לוין, נועד להסדיר את התופעה.

על-אף התיקון, בכל מה שנוגע לתיירות נכנסת - החוק עדיין מחייב פעילות עם מורה דרך מוסמך, למעט מקרים שבהם קבוצות מודרכות על ידי "רועה רוחני", או קבוצות שדוברות "שפות ייחודיות".

התיקון לחוק מקל גם על מורי דרך מוסמכים. עד היום הם נדרשו לחדש את רישיונם מדי שנה, אך בעקבות התיקון יהיה רישיונו של מורה דרך תקף לחמש שנים, והוא יהיה רשאי לחדשו בכפוף לתשלום אגרה והשתלמות חובה כפי שיקבע הממונה. עוד נקבע כי תוקם ועדת אתיקה שתוכל לשלול את רישיונו של מורה דרך שעבר עבירה אתית, או שהורשע בעבירה שבנסיבותיה הוא אינו ראוי עוד לשמש כמורה דרך.

מורה דרך בוואדי ערה צילום: ירון קמינסקי

החוק המתוקן אף קובע כי בית מלון לא יוסב לשימוש אחר, כמו מגורים, והתקנים הפיזיים לבית מלון, שמוסדרים כיום בחוזרי מנכ"ל, יוסדרו בחוק. המטרה העיקרית היא לוודא שמבנים שמקבלים מענקים מטעם משרד התיירות לצורך הקמת בתי מלון לא יהפכו לבתי מגורים.

משרד התיירות יוכל למנות מפקחים שיוסמכו לערוך בדיקות איכות לשירות שניתן לתייר. המפקחים יוכלו להיכנס למתקנים תיירותיים ולבקר בבתי עסק שבהם ניתנים שירותים לתייר ואף להטיל עיצום כספי על נותן שירות שלא קיים את חובתו.

"במשך 40 שנה לא תוקן חוק שירותי תיירות, למרות התמורות והתפתחויות בענף התיירות", ומדובר על סנונית ראשונה ומבורכת", אמר בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך. עם זאת, הוא הביע תקווה שיוכנסו התאמות נוספות בתיקון לקראת קריאה שנייה ושלישית, בהן הפחתת המינימום לקבוצה ל-15 איש במקום 25.

"הצעת החוק תסדיר את שירותי התיירות הניתנים בישראל, תפחית בצורה משמעותית את הרגולציה בתחום ותתאים אותה למציאות הנוכחית", אמר שר התיירות, יריב לוין. "השיאים החדשים שנשברו בשנה האחרונה בתנועת התיירות לישראל מחייבים אותנו לשפר את המוצר התיירותי. כמו שעשינו מהפכה בשיווק ישראל בתיירות, כך אנחנו פועלים להתאמת שירותי התיירות בארץ לתיירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"