אביגדור יצחקי לתושבי עמק יזרעאל: "גם אני גר מתחת למטוסים הממריאים מנתב"ג"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות אביגדור יצחקי, החליטה היום לשוב ולבחון את שתי החלופות העיקריות להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג - בניגוד להמלצת הוועדה הבין משרדית

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביגדור יצחקי
אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות אביגדור יצחקי, החליטה היום (ג') לשוב ולבחון את שתי החלופות העיקריות להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג - נבטים ורמת דוד - וללוות הכנת תוכנית מפורטת לשני האתרים, בין היתר באמצעות תסקיר השפעה על הסביבה.

החלטה זו היא בניגוד להמלצת הוועדה הבין משרדית לבחור ברמת דוד בתור שדה התעופה המשלים לנתב"ג. המועצה החליטה לקדם את התכנון של שתי החלופות במקביל ולא להעביר את הסמכות לתכנון בשלב זה לאף גורם אחר, כמו הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל). לאחר התכנון תתכנס המועצה הארצית בשנית ותחליט מי מבין החלופות עדיפה.

מבחינת מטה המאבק של תושבי עמק יזרעאל ושל מועצת הנגב, הכולל 22 רשויות שמתנגדות להקמת השדה ברמת דוד ומובילות קמפיין להקמתו בנבטים, מדובר בניצחון - לפחות לעת עתה. מבחינתם הות"ל הוא גוף שבו ראשי הרשויות ונציגי הגופים האזרחיים לא היו יכולים להשפיע ולהביע את עמדתם, ולכן ההחלטה שלא להעביר בשלב זה את תכנון שדה התעופה לות"ל והותרת הבחירה בנבטים אפשרית, מספקות תקוה.

במהלך הדיון אמר יצחקי לאחד מתושבי עמק יזרעאל, שהביע את התנגדותו להקמת השדה ברמת דוד לאור הרעש שהשדה יצור באזור, כי "אני גר בדיוק מתחת למטוס שממריא מנתב"ג, ואני מבין שכדי שאתה תטוס לחו"ל אין לי ברירה. אני צריך לסבול בשבילך, ולכן אתה גם צריך לסבול בשבילי".

נציג משרד הביטחון במועצה ציין במהלך הדיון כי "הדרום מהווה צומת אסטרטגי חשוב למדינת ישראל. במצב של הקמת שדה תעופה בנבטים, צה"ל יידרש להזיז תשתיות רבות, לרבות תשתיות תעופה שהושקעו בהן מיליארדי שקלים רק באחרונה".

בהתאם להחלטת ממשלה מ-2014, הוקמה ועדה בין משרדית שבחנה 21 אתרים בישראל לפי קריטריונים של התאמה אווירית, קרקעית, סביבתית וכלכלית-חברתית. הצוות מצא כי קיימים שני אתרים אפשריים להקמת השדה - האחד בנבטים שבדרום והשני ברמת דוד שבצפון. מתוך שני אתרים אלו, שדה התעופה רמת דוד קיבל את הניקוד הגבוה ביותר במרבית הקריטריונים שנבדקו, למעט אלו שמתייחסים להשפעת הרעש הסביבתי. נקבע כי קיימת היתכנות גבוהה יותר לחלופה של רמת דוד על פני החלופה בנבטים, שלה התנגדה מערכת הביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה