תושבי עמק יזרעאל: "ננעלו מראש על שדה ברמת דוד ולא באמת בדקו חלופות"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לאשר היום הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג ברמת דוד ■ ועדה ממשלתית קבעה כי לאתר שנבחר יתרונות תעופתיים וכלכליים - אך מצאה כי מטרדי הרעש יהיו גדולים יחסית

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה התעופה הצבאי ברמת דוד
שדה התעופה הצבאי ברמת דודצילום: גיל אליהו
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

המועצה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים צפויה לאשר היום את הבחירה ברמת דוד כאתר להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג, בהתאם לעמדת ועדת ההיגוי הבין־משרדית שהוקמה כדי לבדוק את החלופות, ולאחר מכן להעביר את המשך התכנון המפורט של השדה לוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל). ההערכה היא שהשדה יתחיל לפעול בין 2025 ל–2030.

לפי הערכת הוועדה, בשדה התעופה האזרחי שיוקם ברמת דוד יעברו ב–2050 20 מיליון נוסעים בשנה — יותר ממספר הנוסעים שקיים כיום בנתב"ג. חלק מתושבי עמק יזרעאל, המתנגדים למהלך, צפויים להגיע לדיון בוועדה יחד עם ראש המועצה המקומית קרית טבעון, דוד אריאלי, ולקיים הפגנה שקטה. חלקם ייכנסו לדיון ויעלו את טיעוניהם בפני הוועדה.

לדברי אלון נבות, לשעבר ראש מועצת קרית טבעון ואחד מפעילי מטה המאבק שהוקם נגד הקמת שדה התעופה ברמת דוד, "יש שדה תעופה צבאי הפועל במרכז העמק, וכבר כיום כל העמק שומע כל הזנקה. עמק יזרעאל הוא עמק ירוק עם שדות חקלאיים ואתרי מורשת של אונסק"ו, ופתאום רוצים להקים פה שדה תעופה משלים". נבות טוען: "נראה שננעלו מראש על רמת דוד ולא באמת בדקו חלופות".

בדומה לנבות, יש הטוענים כי הבחירה של ועדת ההיגוי ברמת דוד היתה צפויה, ושימשה חותמת גומי, לאחר שבאוקטובר 2010 קבעה הממשלה כי המיקום המועדף להקמת שדה תעופה משלים הוא במרחב בסיס רמת דוד והשטחים הסמוכים. עוד נקבע באותה החלטת הממשלה ששדה תעופה זה יוקם ויופעל באמצעות המגזר הפרטי. לפי החלטת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, המכרז ינוהל על ידי חברת נתיבי ישראל.

עם זאת, בהחלטת הממשלה צוין סייג, שלפיו המדינה לא מתעלמת מהוראות חוק התכנון והבנייה, ובהתאם לכך הודיעה לפני כשנה המועצה הארצית לתכנון ובנייה על הקמת ועדת היגוי בין־משרדית לנושא, שתבחן את החלופות לאיתור שדה התעופה המשלים לנתב"ג. במסגרת העבודה אותרו 21 אתרים פוטנציאליים. לאחר שני סינונים נותרו שני אתרים: רמת דוד ונבטים. הוועדה הסבירה את בחירתה ברמת דוד בכך שלאתר זה יתרונות משמעותיים מבחינת המרחב האווירי וגם מבחינה כלכלית.

בדו"ח הוועדה נכתב: "מבחינה כלכלית, בנבטים יהיה צורך בהשקעה נוספת — בעיקר הקצאה של תקציבים לתשתיות כבישים, כדי לאפשר רמת נגישות טובה לאתר. לעומת זאת, מיקום השדה בצפון מאפשר את ההגעה אליו מכמה כיוונים, ובכך נחסכת השקעה זו.

"מבחינת המרחב האווירי, קיים יתרון לאתר רמת דוד מכיוון שניתן לייצר נתיבי גישה אווירים חדשים לשדה, תוך השפעה קטנה על פעילות חיל האוויר, ומבלי שהדבר ישפיע על המרחב האווירי של נתב"ג או יעבור בשטחי הרשות הפלסטינית, ואילו המרחב האווירי בדרום עמוס בשל פעילות אינטנסיבית של חיל האוויר". לפי הדו"ח, "החיסרון העיקרי של רמת דוד הוא הנושא הסביבתי, בשל העובדה כי השדה ייצור מטרדי רעש לאוכלוסייה גדולה יותר מנבטים".

"תושבי הדרום משוועים לשדה"

לדברי בכיר בענף התעופה, "מדינת ישראל יכולה להחליט מה שהיא רוצה, אבל אם זה לא עובר את מוסדות התכנון והבנייה זה לא משנה. לא הכל היה סגור וחתום. הוועדה עשתה עבודה מקצועית ברמה גבוהה בלי הטיה, ושום דבר לא היה מכור. אבל ברור שיהיו התנגדויות. גם לכביש 6 התנגדו בהתחלה. ברור שגם על המהלך הזה יוגשו עתירות לבג"ץ".

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, טוען מנגד כי "לא יקום ולא יהיה שדה תעופה בעמק יזרעאל. זה לא שדה תעופה משלים, אלא ממש נתב"ג נוסף. תושבי הצפון לא רוצים את השדה, ואילו תושבי הדרום משוועים לו. נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי שהשדה לא יקום".

סימון אלפסיצילום: רמי שלוש

לעומת בצר, ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי, דווקא מעודד את הקמת השדה באזור. מבחינתו, לא משנה אם השדה יוקם במגידו, בקרית שמונה בחיפה או ברמת דוד — העיקר שיוקם בצפון. אלפסי טוען: "ברגע שינחתו מטוסים בעמק, תיירים יוכלו להגיע בתוך חצי שעה לטבריה, לנצרת ולתבור, וזה יניע את הצפון. אני בעד שכל המדינה תהיה ירוקה, אבל צריך גם להתקיים ולפתח את האזור הזה. בינתיים הירוק הזה לא מוכיח את עצמו, וכולם עוזבים למרכז".

גם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', סבור שלשדה תעופה משלים לנתב"ג יכול להיות פוטנציאל כלכלי־חברתי באזור שבו יוקם. דנילוביץ' חבר במועצת הנגב, שכוללת 22 ראשי רשויות, שקיבלה החלטה משותפת התומכת בהקמת שדה תעופה בנבטים כבר לפני שנתיים. לדבריו, "שדה תעופה זה עוגן כלכלי שמעודד צמיחה. זה יכול להוביל לתוספת של יותר מ–10,000 מקומות תעסוקה, השבחת תשתיות וגידול בתיירות".

רוביק דנילוביץ'צילום: אליהו הרשקוביץ

במארס התקיים דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לגבי האפשרות להקים את שדה התעופה המשלים לנתב"ג בנגב. בדיון נמסר כי הצבא מתנגד לחלופת נבטים מנימוק ביטחוני. לדברי כבל, "לעתים נדירות מערכת הביטחון וצה"ל מפסידים בקרבות האלה. עבודת הוועדה היא חלק מתהליך שרצה להראות שמתאמצים. כבר היתה החלטה, וכל השאר זה פירוטכניקה". כבל הודיע כי הוא מתכוון לבקש ממבקר המדינה לבדוק אם החלופות נבדקו באופן מעמיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"