הממשלה הסמיכה את החברה להגנות ים המלח לפתח תשתיות תיירותיות בדרום

על פי הצעת מחליטים, החברה תהיה אחראית בין השאר על הקמת שבילים, אתרי קמפינג מסודרים, נקודות תצפית כוכבים, נגישות לתיירים ועוד

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משחה ים המלח
צילום: NIR ELIAS/רויטרס
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

הממשלה העבירה היום (ג') הצעת מחליטים שהוגשה על ידי שר התיירות, יריב לוין, ושר האוצר, משה כחלון, שתרחיב את פעילות החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י). על פי ההצעה, החברה תהיה מוסמכת לפתח תשתיות תיירותיות בדרום ישראל, בין היתר במועצות האזוריות מגילות ותמר, אזור רמת נגב, מצפה רמון, ערבה תיכונה, מועצה אזורית אילות והעיר אילת.

חל"י, הוקמה ב-2008 במטרה להוות זרוע ביצוע של הממשלה לתכנון ניהול וביצוע פרויקט הגנות ים המלח, שכולל טיפול בעליית מפלס המים בחוץ המערבי של בריכה מספר 5 של מפעיל ים המלח. בשנים האחרונות הורחבו סמכויותיה בפן התיירותי והיא תכננה וביצעה עבודות שיקום ופיתוח באזורי התיירות חמי זוהר, עין בוקק והשטח ביניהן. "לדעת הגורמים המקצועיים במשרד התיירות ובמשרד האוצר החברה צברה ניסיון רב ופיתחה תשתית ידע ייחודית אשר צפויים לסייע לה בביצוע משימות נוספות במרחבים גיאוגרפיים גדולים יותר", נכתב בהצעת המחליטים.

לפי משרד התיירות, המטרה בהחלטה הנוכחית היא להעביר לידי חל"י את האחריות לפיתוח התיירות המדברית של ישראל שכרגע לא ממצה את הפוטנציאל שלה. בין היתר, מדובר בהקמת שבילים, אתרי קמפינג מסודרים, נקודות תצפית כוכבים, נגישות לתיירים ועוד בראיה מערכתית אחת של כלל האזור. במשרד התיירות זיהו כי מדובר בנישה שיכולה למשוך תיירות נכנסת וגם תיירות פנים ענפה, ומבקשים לפתח אותה באמצעות פיתוח פעילויות, במיוחד נוכח פתיחתו הצפויה של שדה התעופה רמון ב-2018.

בהחלטה באה לידי ביטוי העובדה, שהרחבת סמכויותיה של חל"י לפיתוח תשתיות תיירותיות לאזורים נוספים בדרום מעבר לאזור ים המלח, עלולה להביא לחפיפה בין פעילותה של חל"י לזו של החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) ולמעשה יהיו שתי חברות ממשלתיות שמהותן דומה.

בהצעה מסבירים משרד התיירות ומשרד האוצר מדוע החליטו להעביר את פיתוח תשתיות אלו לחל"י, ולא להשאירן בתחום אחריותה של החמ"ת בכך שלצורך ניהול ותכלול של ביצוע הפרויקטים התיירותיים בדרום נדרשת מומחיות ייחודית, לרבות הכרה של האזור. "מאחר ובידי החברה ההיכרות הנדרשת עם אזור זה, וכן הידע והניסיון בניהול ותכלול פרויקטים תשתיתיים באזור זה, הפקדת ניהול הפרויקטים התיירותיים על חברה זו היא חיונית לצורך הגשת המטרה של פיתוח התיירות באוזרים אלה בצורה הראויה הנדרשת", נכתב בהצעה.

במהלך השנה האחרונה בחמ"ת התרחשו תהפוכות רבות, ביניהן התפטרותו של מנכ"ל החברה שי וינר על רקע חילוקי דעות בינו לבין מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, שטען לקיומם של שורה ארוכה של ליקויים חמורים והתנהלות כספית לקויה בחברה, פרסום דו"ח מבקר המדינה שמצא כשלים בהתנהלות החברה בפרויקט תיירותי בטבריה, והתפטרות ארבעה מחברי דירקטוריון החברה בטענה כי מדיניות משרד התיירות כלפי החברה שלטענתם פגעה בהתנהלותה. בימים אלו ננעל המכרז לתפקיד מנכ"ל החמ"ת אותו ממלא כרגע עידן מועלם, מי שהיה עד מינויו לתפקיד סמנכ"ל מנהל ומשפט בחברה.

זו לא הפעם הראשונה שפיתוח תשתיות תיירותיות מוצא מידיה של חמ"ת ועובר לחברה ממשלתית אחרת. כך למשל היה בפיתוח העיר העתיקה בנצרת שהיתה תחת אחריותה וניהולה של החברה לפיתוח עכו העתיקה, שלטענת משרד התיירות החזיקה בניסיון רב יותר בפיתוח עיר עתיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה