סוכני הנסיעות לא מוותרים: המלחמה על מכירת ביטוחי הנסיעות לחו"ל מחריפה

התאחדות סוכני הנסיעות הגישה עם יו״ר סיעת ישראל ביתנו הצעת חוק המבקשת לאפשר לסוכנים למכור ביטוחים לחו״ל, כפי שהיה נהוג במשך שנים ■ מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות: "המכירה לטובת הצרכן" ■ נשיא לשכת סוכני הביטוח: "אין לסוכני הנסיעות סיבה להלך אימים על הציבור"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
תור לבידוק הביטחוני בנתב"ג
צילום: דודו בכר
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

התאחדות סוכני הנסיעות הגישה היום (ב') יחד עם יו״ר סיעת ישראל ביתנו ח״כ רוברט אילטוב, ובתמיכת הח"כים איציק שמולי, אמיר אוחנה, יפעת ביטון-שאשא ואחרים, הצעת חוק המבקשת לאפשר לסוכני נסיעותלמכור ביטוחים לחו״ל, כפי שהיה נהוג בתחום התיירות במשך שנים.

לאורך יותר משלושה עשורים איפשרה המדינה לסוכני הנסיעות למכור ביטוחי נסיעות לחו"ל, כמוצר משלים לנסיעה וכשירות שהיו מציעים. ב-2014 פירסמה המפקחת על הביטוח חוזר שאסר על סוכני הנסיעות למכור ביטוחי נסיעות לחו״ל, בהתבסס על החקיקה הקיימת המתירה רק למי שבעל רישיון וסמכות מקצועית למכור ביטוחים לעשות כן. ההוראה ביקשה להבטיח כי מכירת הביטוחים תתבצע רק על ידי סוכני הביטוח.

לאחר פרסום החוזר עתרו סוכני הנסיעות, והמפקחת החליטה כי הסוכנים יוכלו למכור ביטוחים - רק בעבור נסיעות שלא עולות על 30 יום ורק בביטוחי נסיעות בהם מצבו הבריאותי של המבוטח תקין והוא אינו נדרש לחיתום רפואי. עם זאת, ולאור התנגדות סוכני הביטוח, במאי האחרון קבע הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון כי סוכני נסיעות לא יוכלו למכור פוליסות ביטוח לחו"ל, גם לא בתנאים המקלים - אלא רק להעביר לסוכני הביטוח לידים (פרטי התקשרות) על נוסעים שמעוניינים לבטח את עצמם, עליהם הם יקבלו עמלה, כשאת הביטוח עצמו יבצעו סוכני הביטוח.

לטענת סוכני הנסיעות המצב החדש יגרום לכך שנוסעים יוותרו על ביטוחים בשל הסרבול הכרוך בדבר, וכי אין ערובה לכך שהמחירים ירדו בשל ביטול התיווך על ידם. סוכני הביטוח טענו מצידם שלסוכני הנסיעות אין את הידע הנדרש בכדי לטפל ולקחת אחריות על הנוסעים, וכי הדיאלוג המתקיים בין סוכני הנסיעות לנוסעים לא מכיל את הכלים המקצועיים וההכשרה המתאימה כדי לענות על צורכי הנוסע. מרכיבים בביטוח כמו נסיעה בג'יפ המשויכים לפעילות אתגרית לא יכוסו אם לא יישאלו שאלות מתאימות, וכך גם לא הרגישות הנדרשת לתרופות ומצבים בריאותיים שונים.

"הנוהג היה קיים 40 שנה; חוסך סחבת מיותרת"

הצעת החוק של סוכני הנסיעות מתנגדת להחלטה שהתקבלה, ומבקשת לפתוח את הדיון מחדש בסיוע החקיקה. סוכני הנסיעות טוענים כי "הנוהג היה קיים כ-40 שנה, באישור ובידיעת הפיקוח על הביטוח כחלק משרשרת השיווק והמכירה של פוליסות הביטוח לנסיעות לחו״ל".

לדברי חני סובול, מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל, "החוזרים המבטלים את יכולתם של סוכני הנסיעות למכור ביטוח לחו״ל הוצאו למרות שלא נרשמו תלונות או כשלים במכירת ביטוחי הנסיעות על ידי סוכני הנסיעות". לטענתה, המכירה על ידי הסוכנים לא מניבה להם רווח בסכומים גבוהים, והיא בעיקרה לטובת הצרכן - שיכול לרכוש כיסוי ביטוחי ההולם את צרכיו תחת קורת גג אחת וללא סחבת מיותרת. "פנייה לגורם נוסף, במקרה הזה סוכן ביטוח נוסף, עלולה לגרום לנוסע לאי רכישת כיסוי ביטוחי לחו״ל ובכך לפגוע באינטרס הציבורי הכללי", הדגישה סובול.

לפי דו"ח שפירסם ב-2016 הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, ב-2015 גילגל ענף ביטוחי הנסיעות לחו"ל 392 מיליון שקל מביטוחים פרטיים - כש-140 מיליון שקל מסכום זה הועברו כעמלות לחברות וסוכנויות הביטוח השונות, ושיעור התביעות מתוך הפרמיות היה 52% בלבד. מכאן ניתן להסיק כי חברות הביטוח והנוגעים בדבר עושים רווח יפה מהוצאת הביטוחים.

אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני הביטוח בישראל, אמר מצידו כי "לסוכני הנסיעות היה מספיק זמן להתארגן לעניין ולהיערך לפשרה עליה הוסכם של העברת הלידים. אנחנו נמשיך להתעקש על שמירת המבוטחים ועל מכירת הביטוח על ידי אנשי מקצוע שמכירים את הנושא. אני בטוח שחברי הכנסת יבינו מי בעד הציבור ומהי טובת הצרכן ואין לסוכני הנסיעות סיבה להלך אימים על הציבור. יש מעל 7,000 סוכנים עצמאים וחברות ביטוח שיידעו להיכנס לוואקום שהם טוענים לו. אני סמוך ובטוח שסוכני הביטוח והנסיעות יוכלו לפעול יחד בהרמוניה לטובת הציבור, אך את האחריות על הביטוח יש להשאיר בידי אנשי מקצוע".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו ח״כ רוברט אילטוב מסר כי "הצעת החוק תחסוך לצרכן סחבת מיותרת ותבטיח שאף צרכן לא ייצא את גבולות הארץ ללא כיסוי הולם".

ח"כ איציק שמולי אמר כי "מדובר בהצעת חוק ראויה וחשובה. פתיחת השוק גם לסוכנים תגביר את התחרות, תשפר את השירות ותוריד את המחיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?