מורי הדרך הישראלים מסונדלים - והמדריכים ה"אילמים" בבית לחם מרוויחים

למעלה מ-100 מורי דרך פעילים לא קיבלו מתחילת השנה ממשרד התיירות את הרישיונות המתירים להם להדריך, ולהיכנס עם קבוצות לאתרי תיירות בישראל וברשות הפלסטינית

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
תיירים בעיר דוד בירושלים
תיירים בעיר דוד בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

משרד התיירות עמל בשנתיים האחרונות על הרחבת קהלי היעד שלו, פיתוח מוצרי תיירות חדשים, הורדת חסמים רגולטוריים למלונאים ואף משקיע תקציבי ענק בשיווק ובמשיכת חברות תעופה זרות לפעול בארץ. העלייה המגמתית במספר התיירים הנכנסים בחודשים האחרונים, מעידים כי המהלכים נותנים אותותיהם בתמורה לעבודה המאומצת של המשרד, עליו לא היה מוכן לוותר השר יריב לוין, כשהוצע לו לקבל את תיק התקשורת.

היום פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי בחמשת החודשים הראשונים של השנה נכנסו לארץ 1.4 מיליון תיירים, עלייה של 25% בהשוואה למספר התיירים הנכנסים בתקופה המקבילה אשתקד.

לצד זאת, מלינים בחודשים האחרונים אנשי השטח של תחום התיירות והפנים המסבירות מול התייר: מורי הדרך (שחשובים במיוחד לתיירות הסינית). המדריכים, במוכשרים בהסמכת משרד התיירות מתלוננים על כך שמשרד התיירות עצמו מקשה עליהם לבצע את תפקידם.

מתחילת השנה עדיין לא קיבלו למעלה מ-100 מורי דרך פעילים את הרישיונות שלהם כמורי דרך, המתירים להם להדריך קבוצות ולהיכנס עם קבוצות לאתרי תיירות בישראל. גם מי שעברו את ההשתלמויות השנתיות הנדרשות ושילמו את האגרה בעבור חידוש התעודה בסוף 2016, מצאו עצמם חודשים ארוכים מבלי רישיון.

במארס האחרון, בעקבות תלונות של מורי הדרך יצא מכתב רשמי ממשרד התיירות שהתיר והאריך את תוקפן של התעודות הישנות עד לסוף חודש מאי, בכדי לאפשר למורי הדרך גישה לפארקים הלאומיים ולאתרי התיירות בארץ, אבל המועד כבר עבר – והתעודות עדיין לא הגיעו. כך נאלצים עתה מורי הדרך, לשלם בכניסה לאתרים בהם הוכשרו להדריך על ידי משרד התיירות.

האיחורים בחידוש הרישיונות נגרמו בגלל חילופי הספק המפיק את התעודות בכוונה לשפר את השירות, אך בינתיים העברת השרביט נמשכת זמן ארוך מהמצופה. העיכוב בהפקת הרישיונות בעייתי במיוחד עבור המדריכים שמדריכים בבית לחם ובשטחי הרשות: כאשר שם בלי התעודות לא תקפים האישורים שהדפיס מסמך התיירות ומורי הדרך נאלצים לשלם בעבור כניסה לאתרים מחודש פברואר.

לטענותיהם, השוטרים הפלסטינים הבודקים את התעודות, דורשים כי לאתרים כמו כנסיית המולד יכנסו קבוצות רק בליווי מדריך. כדי לפתור את הבעיה הם מוכנים לצוות אליהם "מדריך אילם" פלסטיני, לו הם מחוייבים לשלם בעבור הליווי, תשלום המהווה מעיין "שוחד/בקשיש" ונחלק עם השוטרים. העלות מגיעה ל-40 דולר למדריך, כאשר בעבור יום הדרכה מרוויחים מורי הדרך משכורת ממוצעת שנעה בין 150 ל-200 דולר.

לטענת מורי הדרך, המצב הנוכחי גורם לפריחה בשוק ה"חאפרים" של מורי הדרך ומאפשר למדריכים שפועלים ללא רישיון מורי דרך לפעול ביתר קלות. לטענתם, ישנם הרבה עובדי ללא רישיון מורי דרך והעניין לא נאכף וכך התעודה הזאת מתייתרת.

"השנה חווינו קרקס שלם בעניין קבלת התג המחודש", כתבו מורי הדרך דוברי הרוסית בפנייה למנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי. "חלק מהמדריכים קיבלו ארבעה תגים וחלק עדיין ממתינים לתג. חלקנו כבר חודשים רבים נאלצים לשלם בכנסיית המולד בבית לחם בגלל הפיקוח הרציני שלא מאפשר הדרכה ללא תג תקף. גם בגנים הלאומיים התחילו לדרוש תשלום ממדריכים שעדיין אין ברשותם תג מעודכן. דברים אלו גורמים לנו לסבל וייאוש. אנחנו מרגישים שאין כבוד למקצוע שלנו, וחווים זלזול מצד הפקידים במשרד".

עוד דרשו נציגי מורי הדרך כי תבוטל אגרת חידוש התעודה של שנת 2019 וכי חלוקת התגים תתחיל כבר בסוף 2018 כדי למנוע הישנות של מקרים אלו, בהם פועלים המדריכים בעונות שיא כמו פסח, ובימים הראשונים של הקיץ – בלי רישיון תקף.

ממשרד התיירות נמסר בתגובה כי "בהתאם לתכ"ם (תקנון כספים ומשק של משרד האוצר) ולתקנות חובת המכרזים חוייב המשרד לצאת למכרז חדש לבחירת ספק חיצוני המנפיק רישיונות למורי הדרך. בתחילת העבודה עם הספק החדש התעוררו קשיים ונוצר פער זמנים, שגרם לאי נוחות למורי הדרך. כיום כמעט כל מורי הדרך הזכאים קיבלו רישיון חדש. בתקופת הביניים המשרד עדכן באופן רציף את מורי הדרך ואת אתרי התיירות המרכזיים, וכל מקרה חריג שהגיע למשרד טופל מידית. הוסקו מסקנות כדי שתקלה כזאת לא תחזור".

בנושא בית לחם והאכיפה, נמסר כי "לאורך כל התקופה הרלוונטית עמד המשרד בקשר עם ראש מנהל התיאום והקישור בבית לחם בנושא, במטרה לסייע בפתרון הבעיות בשטח. יחידת הביקורת של המשרד מבצעת ביקורת אכיפה כלפי מדריכים ללא רישיון במהלך כל השנה, בנוכחות נציגי אגודת מורי הדרך. המשרד ימשיך להקפיד על איכות מורי הדרך ועל אכיפה נגד הדרכה לא חוקית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?