מנכ"ל רשת פתאל: "לפתוח מלון בארץ זה קצת מזוכיזם"

במסגרת ועידת המלונאים השנתית אמר ח"כ רועי פולקמן: "להתארח במלון בארץ הופך להיות סיפור כלכלי כבד" ■ יו"ר ארגון הרבנים צוהר: "שוקלים לייצר אלטרנטיבה למונופול הכשרות הקיים. הציבור רוצה כשרות למען כשרות - לא למען טובות הנאה"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
דוד פתאל
דוד פתאל
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, דיבר היום מול קהל המלונאים ובעלי העסקים בענף התיירות במסגרת ועידת המלונאים השנתית, וקרא להמשיך בהפחתת הרגולציה בענף המלונאות.

"יש קשר הדוק בין עודף הרגולציה ליוקר המחיה", אמר גרונר. "כל עלות עודפת מתגלגלת אל הצרכן ואנחנו פועלים להסרת החסמים שמייקרים את מחירי הלינה". בדבריו הביע גרונר תמיכה בעמדת המלונאים, המלינים על העלויות הגבוהות המוטלות על בתי המלון בנושא ביטחון, שירותי הצלה ועוד, וציין, "למה בריכה במלון בישראל שפתוחה כמה שעות ביום צריכה גם מציל וגם מפעיל בריכה? אין בהם צורך. במה הרוחצים הישראלים שונים מיתר הרוחצים בעולם? אפילו במלונות של דיסני בעולם אין מצילים בבריכה".

גרונר הזכיר כי משרד ראש הממשלה יחד עם משרד התיירות ועם משרדי הממשלה הרלוונטים, חתמו בדצמבר האחרון על מסמך המחייב הפחתת חסמים רגולטוריים במטרה לעודד הקמת בתי מלון חדשים ולהוזיל את מחירי הלינות.

דוד פתאל, מנכ"ל רשת מלונות פתאל, דיבר בוועידה על העלויות הגבוהות בארץ, בהשוואה לבתי המלון של הרשת באירופה. לדבריו הוצאות הכשרות, הביטחון והבריכות הן רק חלק הדוגמאות הייחודיות לישראל, ומסתכמות בעשרות מיליוני שקלים בשנה. לדבריו, גם עלויות העסקת כוח האדם, הנגישות והארנונה גבוהות מהנהוג בעולם, דבר המסתכם בתוספת של עשרות אחוזים להוצאות לחדר. "רק אם רגולציית היתר תפחת – תהיה לנו אפשרות להוריד מחירים ועדיין להרוויח, במיוחד בחודשים בהם הביקושים נמוכים. היום הפחתת המחיר גורמת לנו להפסיד", הוסיף פתאל.

ח"כ רועי פולקמן אמר כי מחירי המזון והתמרוקים, המהווים חלק ניכר מההוצאות של בתי המלון, היו זהים לאירופה לפני כעשור. אך בעוד שבאירופה המחירים ירדו עם מחירי חומרי הגלם, בגלל המבנה הריכוזי של המשק הישראלי בארץ המחירים נותרו ברמתם הגבוהה – ואף עלו בעשור האחרון. בנוסף אמר פולקמן כי אחת מהבעיות בענף היא המחסור במלונאות עממית בארץ. "להתארח במלון בארץ הופך להיות סיפור כלכלי כבד על משפחה ממוצעת".

מנגד טען פתאל כי "מלונות יבנו בארץ רק כשזה יהיה כדאי. אין בארץ כדאיות כלכלית ולכן באילת לא נפתח מלון מזה 20 שנה - ולא סתם. לפתוח מלון בארץ זה קצת מזוכיזם, אבל אנחנו רואים שלראשונה מזה שנים מתחילה אפשרות לשינוי. חיינו הרבה שנים במצב בו משרד התיירות היה שולי ועכשיו השעה היא אחרת. היום שר התיירות נמצא במפלגה הנכונה והשלטת ועם יכולת ללחוש לאוזנו של ראש הממשלה נתניהו, ואנחנו צריכים לנצל את השעה ולגייס את העבודה הנהדרת של המשרד לטובתנו".

ליאור פרבר, יועץ לשר התיירות יריב לוין, הסביר כי המשרד פועל בנושאי רגולציה וקרא למלונאים להמשיך ולהציף את הקשיים הרגולטוריים. לדבריו, משרדי הממשלה השונים והרגולטורים חוששים מכך שהאחריות תיפול עליהם והאצבע המאשימה תופנה כלפיהם, בעיקר בנושאי בטיחות (כך למשל במעליות, בריכות ותברואה), ולכן הם מנסים לבלום את השינויים הנדרשים.

ח"כ רועי פולקמןצילום: דוברות הכנסת

הכשרות מייקרת את המחירים – ולא רק מטעמי הלכה

בין הדוברים בוועדה נכח גם הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון צוהר, שבשבועות האחרונים מנסה ביחד עם התאחדות המלונאים ואיגוד המסעדות להוביל מאבק במונופול הכשרות. "גם אנו קוראים למחוקק - שנו את הסדרים המקובלים במערך הכשרות", אמר סתיו.

לדבריו ניתן לשפר את מערך הכשרות בבתי המלון ובעסקים בכמה דרכים: "אפשרות אחת היא פתיחת אזורי כשרות – כך שכל מלון יוכל לבחור לקבל שירות מהרבנות המקומית אבל גם מרבנות אחרת, לבחירתו. כך תתאפשר תחרות וזה יגרום לכל רבנות לשנות ולשפר את היחס. הדרך השנייה היא פתיחת תאגידי כשרות, ואנחנו בצוהר שוקלים בימים אלה לייצר בעצמנו אלטרנטיבה למונופול הכשרות הקיים. הציבור רוצה כשרות למען כשרות - לא למען טובות הנאה".

סתיו סיפר שבחודשים האחרונים ארגון צוהר פועל יחד עם התאחדות המלונות כדי לייצר אלטרנטיבה למערך הכשרות הקיים, תוך הקפדה על תנאי הכשרות ושמירה על ההגבלים החוקיים. "אפשר להשתמש באנשים שהם חלק ממערך העובדים הקיים ובאמצעים טכנולוגיים שיצליחו להוזיל את הכשרות. אנחנו בטוחים שנוכל לשמור על רמת הכשרות הקיימת ואף יותר, ונצליח לייצר שקיפות מלאה לגבי הספקים ובחירתם ולנטרל את השיקולים הזרים. אנחנו מאמינים שמהלך כזה יוזיל את מערך הכשרות".

הרב סתיו אמר "נעשה בכשרות מה שעשינו בתחום הנישואין, צריך לשבור את המונפול. המשגיחים שלנו יסמכו על הכשרות שהם מעניקים ויוכלו לאכול מהכשרות שהם עצמם מעניקים, בניגוד למצב היום שבו משגיחי כשרות לא אוכלים בבתי עסק שהם עצמם משגיחים עליהם".

המלונאים טוענים כי כיום עלויות הכשרות משיתות על בתי העסק עלויות כבדות, כשהרבנות מציבה סטנדרטים מחמירים שלא מחוייבים על ידי ההלכה ומונעים לעיתים משיקולים זרים. כמו כן טוענים בעלי המלונות והמסעדות כי לבעלי העסקים אין יכולת בחירה, ולזכיין של המונופול – הרבנות, יש יד חופשית לפעול כפי העולה על רוחה. עם זאת, סתיו הדגיש כי למרות עמדת צוהר והרצון לפתוח את השוק לתחרות, הוא לא יפעל בניגוד לחוק.

ישי ברנע, יו"ר התאחדות המלונות בירושלים, אמר כי: "הרבנות שייכת לכולנו, אנחנו רוצים להיות שותפים בהחלטות שנוגעות ליום יום שלנו. השיח איננו רק כלכלי אלא בעיקרו דווקא מוסרי וערכי. יש צורך להביא לשינוי ולצדק חברתי בענף".

"המחסור בעובדים הוא פצצה מתקתקת"

דיון נוסף שנערך בוועידה עסק במחסור החריף בכוח אדם במלונות. אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, אמר כי "המחסור בעובדים במלונאות היא פצצה מתקתקת, זה מבריח משקיעים. הגיע אליי משקיע זר, שאמר שכל המסלול הביורוקרטי להקים מלון הוא ארוך, אך עדיין לא מסכן אותי כמו הפתרון התעסוקתי. זהו יזם שהתכוון לבנות עוד מלונות ועצר. אנחנו כמשרד התיירות מעוניינים להיות שותפים למהלך לאומי לכל פתרון, שיביא את הנוער לעבוד במלונאות. אם היתה בעיה לגייס מאבטחים – המדינה היתה מוצאת פתרון של עבודה מועדפת, שירות לאומי. ברמה הלאומית,צריך למצוא פתרון כולל לאומי לנושא התעסוקה. זה צריך להיות פתרון יצירתי, שאין לנו היום".

מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, אמר: "לא ייתכן שכל ערב פסח המלונאים באילת יהיו מודאגים, כי אין להם מספיק עובדים. ההסכם עם ירדן בענין העובדים - הוא הסכם טוב, אבל אני מודאג כי אני לא יודע מה יהיה המצב הגיאופוליטי בעתיד. צריך פתרון קבוע, עם כל הטוב שיש בהסכם עם ירדן. הענף הזה צריך פתרון מסודר ארוך שנים, לכן מבקשי המקלט אינם הפתרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"