החופשה הבאה שלכם: צפון קוריאה

עד היום טיילו בצפון קוריאה במסגרת טיולים מאורגנים כ-100 ישראלים בלבד, אך באחרונה קיבלה חברה ישראלית זיכיון לארגן טיולים למדינה המסוגרת ■ משרד החוץ: "במידה וייקלע אזרח ישראלי לכל סוג של מצוקה בעת שהותו שם, נציגי ישראל לא יוכלו לתת כל מענה" ■ תרבותו רימון: "העובדה כי לישראל אין יחסים דיפלומטים עם צפון קוריאה נכונה גם לגבי מרוקו, קובה, אינדונזיה ומדינות נוספות בהן מבקרים עשרות אלפי ישראלים בכל שנה"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
צפון קוריאה חוגגת 60 לעצמאותה
חגיגות ה-60 לעצמאות צפון קוריאהצילום: רויטרס
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

על פי ההערכות מבקרים מידי שנה בצפון קוריאה כ-1,500 תיירים מערביים בלבד, ובסך הכל ביקרו במדינה בשנת 2016 כ-30 אלף מטיילים ממדינות שונות בעולם. ממשלת ארצות הברית ממליצה לאזרחיה מפורשות שלא לבקר במדינה באמצעות דרכון אמריקאי - מחשש לשלומם על רקע המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב.

למרות זאת, ואף על הקרבה המתהדקת בין ארה"ב של טראמפ לישראל של נתניהו, חברת הנסיעות תרבותו מקבוצת רימון (חברה-בת של אופקים) הוציאה בחודשים האחרונים שלוש קבוצות של מטיילים ישראלים לצפון קוריאה - כולם שבו לארץ בריאים ושלמים. משהתברר שהחוויה האנתרופולוגית יוצרת עניין וסקרנות רבה בקרב מטיילים הגישה החברה בקשה רשמית לצפון קוריאה להנפיק אשרות כניסה לתיירים ישראלים שיבקרו במדינה המסוגרת בעולם, בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם הרשויות המקומיות.

צפון קוריאה מוגדרת כ"רפובליקה דמוקרטית עממית" אך למעשה כפופה לשלטון חד-מפלגתי טוטליטרי הכולל פולחן אישיות סביב המנהיג ואחיזה הדוקה של הצבא בכל תחומי החיים. הפחד מפני השלטונות טבוע עמוק באזרחי המדינה. גם טיול תיירותי בצפון קוריאה, ובפרט של תיירים ממדינות המערב, מוכתב בקפידה על ידי המדינה. המסלול קבוע מראש ולכל קבוצה מתלווים מדריכים מקומיים שהינם גם חברים במפלגת השלטון - בדרגות שונות.

אזרחים קדים לפסלי שליטיה הקודמים של צפון קוריאהצילום: אי-פי

"צפון קוריאה היא מדינה סגורה, מנותקת משאר העולם, אשר בנוגע אליה רב הנסתר על הנגלה. עד היום טיילו בצפון קוריאה במסגרת טיולים מאורגנים כ-100 ישראלים בלבד", מספר חיים פרס, מנכ"ל תרבותו. לדבריו, כיום הרוב המכריע של התיירים המגיעים לצפון קוריאה הם אזרחי סין - המהווים כ-95% מהתיירות הנכנסת למדינה.

השבוע פורסמה הודעה מטעם משרד החוץ הישראלי לפיה משרד החוץ ממליץ לאזרחים ישראלים שלא לנסוע לצפון קוריאה. בהודעה נכתב כי "לאור העובדה שלמדינת ישראל אין יחסים דיפלומטיים עם צפון קוריאה, הנמצאת תחת משטר סנקציות בינ"ל מקיף ביותר, במידה וייקלע אזרח ישראלי לכל סוג של מצוקה בעת שהותו שם, נציגי ישראל לא יוכלו לסייע או לתת כל מענה. משרד החוץ מבקש להדגיש כי ההחלטה באם לבקר בצפון קוריאה נתונה לשיקול דעתו של כל אדם והיא על אחריותו הבלעדית".

צילום: אי־פי

עד כה הורשו ישראלים לקבל ויזת תייר לצפון קוריאה רק באמצעות גורמי תיירות סינים ובתיווך אנשי קשר וחברות סיניות, המקיימות יחסים הדוקים עם צפון קוריאה. אלא שבאחרונה התקשרה תרבותו ישירות עם חברת התיירות הצפון קוריאנית, הפועלת בשיתוף עם סוכנות הנסיעות הלאומית של צפון קוריאה ("KISTC"), ואף קיבלה זיכיון בלעדי להנפקת ויזות לקבוצות תיירים מישראל. החברה צפויה להוציא השנה מספר טיולים מאורגנים שעלותם לאדם, כולל טיסות ואירוח מלא ל-11 ימים (מהם שני לילות בבייג'ין), מתחילה מ-3,850 דולר לאדם. טיול ל-12 ימים יעלה כ-4,050 דולר.

גם חברות תיירות ישראליות נוספות - בהן עולם נסתר ואקו טיולים - מציעות טיולים מאורגנים לצפון קוריאה במחירים דומים, וכך גם חברות נסיעות סיניות לתיירים היוצאים לטיול מסין, כולל תיירים ממדינות שונות הבוחרים לנחות קודם בסין.

בהמשך לפרסומי משרד החוץ, מסרה חברת תרבותו רימון המספקת ויזות לצפון קוריאה, כי "למעלה ממאה מטיילים בעלי דרכון ישראלי חזרו בשנה האחרונה מהמדינה מרוצים ומאושרים מהחוויה. העובדה כי למדינת ישראל אין יחסים דיפלומטים עם צפון קוריאה נכונה גם לגבי מרוקו, קובה, אינדונזיה ומדינות נוספות בהן מבקרים עשרות אלפי ישראלים בכל שנה, ללא חשש, למרות שנציגי ישראל לא יוכלו לסייע או לתת בהן כל מענה. משטר הסנקציות שהטילה ארה"ב ומועצת הביטחון על צפון קוריאה הוא עניין פוליטי ואין לו שום השפעה על המטיילים בה".

קים ג'ונג און. מנהיג צפון קוריאהצילום: אי־אף־פי

לטענת החברה בשנתיים האחרונות מבקרים בצפון קוריאה מדי יום מספר עולה של בני לאומים רבים הנהנים מיחס הוגן של המדינה.

החברה אף ציינה כי באפריל הקרוב יתקיים מרתון בפיונגינג, בירת צפון קוריאה, אלי נרשמו אלפי רצים מ- 47 מדינות שונות.

המדריכים הצפון קוריאנים מועסקים על ידי המדינה והם נבחרו והוכשרו בקפידה במטרה לייצג את תרבותה של צפון קוריאה ולהטוות את גבולות השיח הראויים כלפי התיירים המבקרים - כאשר לשאלות מסוימות משיבים המדריכים כי מדובר בנושא "שאינו מותר לדיון".

מסע מצולם בדרכים של צפון קוריאהצילום: אי־פי

בבתי המלון שהכשירה המדינה לטובת מבקרים זרים שיעור התפוסה נמוך בדרך כלל - דבר המבטיח שירות נהדר אך גם מוכיח עד כמה חזקה האחיזה של המדינה במוסדות ובעסקים, כולל בענף התיירות. יציאה מחוץ לשטחי המלון בשעות החורגות מאלו שהוגדרו כשעות הפעילות בלו"ז המאושר של המסלול אסורה - ואף עלולה לסכן את התיירים. המדריכים גם מורים לתיירים בדיוק איפה מותר לצלם - במטרה למנוע זליגת מידע צבאי או כל מידע רגיש אחר שהמדינה אינה מעוניינת לחשוף.

חלק גדול מהטיולים שמתירה המדינה מרוכזים סביב הבירה פיונגיאנג, בה נמצא גם האצטדיון הגדול בעולם המכיל 150 אלף מקומות ישיבה ומשמש לאירועים ולמפגנים המוניים בחסות השליט הכל יכול של המדינה, קים ג'ונג-און - בנו של קים ג'ונג-איל, ששלט במדינה במשך 17 שנה עד 2011.

בצפון קוריאה חיים 24 מיליון אזרחים, והיא מחזיקה בצבא של כ-4 מיליון חיילים -הרביעי בגודלו בעולם, כך על פי הערכות במערב. הרקע לבידודה של צפון קוריאה הוא החלוקה הזמנית של חצי האי לדרום ולצפון בהסכם בין המעצמות אחרי מלחמת העולם השנייה. כאשר ביקשה ארה"ב ב-1950 לקיים את הסכם, לבטל את החלוקה ולהכריז על בחירות כלליות במדינה, התנגד לכך קים איל סונג בחסות ברית המועצות וסין. הבעקבות זאת פרצה מלחמה בין צפון קוריאה לדרומה, שארכה 3 שנים וגבתה את חייהם של 2.5 מיליון תושבים. בסופה נחתם הסכם הפסקת אש בין הצדדים אך לא נחתם הסכם שלום.

מאז שנות השבעים אימצה צפון קוריאה את "אידאולוגית הג'וצ'ה", הדוגלת בעצמאות פוליטית, אי תלות כלכלית והסתמכות על הגנה עצמית. בהתאם, עסוקה מאז הממשלה בהתחזקות והתחמשות גרעינית ללא תלות בבעלות ברית, ומסתגרת בפני מדינות המערב והשפעת התרבות המערבית. זאת במחיר ניתוק כמעט מוחלט משאר מדינות העולם. לאחרונה הודיעו השלטונות בצפון קוריאה כי יתירו לזרים להביא עימם טלפונים סלולריים ולרכוש כרטיסי SIM מקומיים. המטבע המקומי - וון (won) - אסור לשימוש על ידי תיירים, שבאופן רשמי מחוייבים להשתמש ביואן הסיני - אם כי דולרים ויורו יתקבלו בברכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"