שרי הפנים והתיירות בוחנים הוספת עובדים זרים במלונות ים המלח וירושלים

השרים החליטו על הקמתו של צוות בין משרדי לבחינת תוספת עובדים ירדנים בתפקידי שירות במלונות, והעסקתם גם במלונות ים המלח וברחבי הארץ ■ פרופ' פוריה: "בטווח הארוך, אם הענף ישען על רוב של עובדים זרים - תעשיית התיירות כולה יכולה להיחרב"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מלון בים המלח
מלונות ים המלחצילום: מיכל פתאל
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

שר הפנים, אריה דרעי, ושר התיירות, יריב לוין, קיימו הבוקר דיון עם אנשי המקצוע במשרדיהם, במטרה לבחון הגדלה במספר העובדים הזרים המועסקים בענף המלונאות בישראל. עד כה אושרה העסקתם של כ-1,500 עובדים ירדנים, וכ-600 עובדים אכן מגיעים מידי יום למלונות באילת, ומועסקים כחדרנים, עובדי ניקיון ועוד. העובדים נכנסים לישראל על בסיס אשרת עבודה יומית דרך מעבר הגבול ע״ש רבין בערבה, ושבים מדי ערב לירדן.

על רקע מחסור בעובדי משק וניקיון בבתי המלון בארץ, הסכימו השרים כי הפרויקט נוחל הצלחה ולאור זאת ראוי לבחון את הרחבתו כדי לסייע הן למלונאים והן לעובדים. בהתאם הוחלט על הקמתו של צוות בין-משרדי שמטרתו לבחון העסקת עובדים ירדנים גם במלונות ים המלח והקצאת מכסה של עובדים זרים גם לשאר חלקי הארץ. בנוסף תיבחן גם הגדלת מכסת העובדים באילת.

שר התיירות, יריב לוין, אמר כי "הצוות הבין-משרדי יגיש את המלצותיו בסוגיית העסקת עובדים זרים בבתי המלון בישראל בכלל ובים המלח בפרט. מדובר בצורך אמיתי בעובדי תחזוקה במלונות ים המלח. העסקת מאות ירדנים באילת בשנה החולפת מוכיחה עצמה ואני סבור שמודל כזה או דומה לו ייספרו פתרון הולם למלונות ים המלח. חשוב להדגיש שהדבר יעשה מבלי לפגוע בהעסקתם של עובדים ישראלים".

שר הפנים, אריה דרעי, אמר כי ״אנחנו ממשיכים את הפיילוט שהתחלנו באילת ומבקשים להמשיך עם הפרויקט גם במלונות ים המלח. מדובר בפרויקט, אשר רווח כפול בצדו, הן לתיירות בים המלח והן להידוק היחסים בין ישראל לירדן״.

פרופסור יניב פוריה, ראש המחלקה לניהול מלונאות ותיירות באוניברסיטת בן גוריון, מסביר כי אחד האתגרים הקשים העומדים בפני תעשיית התיירות בישראל, הוא מציאתם של עובדים באיכות גבוהה לבתי המלון, ובפרט כשמדובר בעובדים בתפקידי שירות ובדרג נמוך.

"התוספת של עובדים זרים בשלב זה ולטווח הקצר – היא תוספת הכרחית לענף המלונאות", מסביר פוריה, "אולם בטווח הבינוני והארוך על המדינה למצוא מלאי רב של עובדים אזרחי ישראל, בתחום זב שיש בו חשיבות רבה לצמיחת המשק. בטווח הארוך, אם הענף ישען על רוב של עובדים זרים - תעשיית התיירות כולה יכולה להיחרב לחלוטין. למדינה כריבון לא יהיה שום אינטרס אם אזרחי המדינה עצמם לא יהיו עובדים. מה גם, שאם התעשייה כולה תסתמך על עובדים זרים, במצב של עימות ביטחוני שיגרור איסור כניסה של עובדים מירדן – לא יהיה מי שיעבוד. משרדי הממשלה צריכים לעודד ולמשוך כוח עבודה איכותי, שישאר בתחום המלונאות לטווח ארוך".

גורמים במשרד התיירות מסבירים כי מאמצים שהושקעו בשנה האחרונה על ידי משרדי הממשלה וענף המלונאות לעידוד ישראלים לעבוד בעבודות הללו לא צלחו. הניסיונות של משרד התיירות, בשיתוף משרד האוצר ונציגי המלונות, להציע הטבות שכר, מלגות ומענקים שנתיים לעובדים שיתחייבו לעבוד בענף לא הולידו תוצאות מספקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב