אחרי 20 שנה: 700 חדרי מלון חדשים ייבנו באילת

אושרה הפקדת השינויים בתוכנית הלגונה המזרחית בעיר, שתאפשר שיווק של מלונות חדשים ■ החברה הממשלתית לתיירות ורשות מקרקעי ישראל ישקיעו בתוכנית כחצי מיליארד שקל

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתי מלון באילת
בתי מלון באילתצילום: מורי חן
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה לתכנון ובנייה מחוז דרום החליטה על הפקדת השינויים בתוכנית שתאפשר פיתוח ושיווק של שלושה מגרשים למלונאות במתחם הלגונה המזרחית באילת — מתחם עם פוטנציאל תיירותי אדיר לאילת, שנהפך לא רלוונטי בגלל כשלים תפעולים לפני כ–20 שנה. התוכנית, בהשקעה כוללת של כחצי מיליארד שקל, מקודמת על ידי החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) עבור רשות מקרקעי ישראל (רמ"י).

מהלך הפקדת התוכנית יאפשר הקמת בתי מלון חדשים לאחר 20 שנה שבהן לא קמו פרויקטים ויוזמות תיירותיות בסדרי גודל כאלה בעיר אילת. שלושת המגרשים עתידים לכלול כ–700 חדרי מלון, ושיווקם צפוי להתחיל במהלך הרבעון הראשון של 2017. הצפי הוא שהכשרת התשתיות וסיום תהליכי הבנייה יימשכו עד סוף הרבעון הראשון של 2020. חברת הנדסה הולנדית היא זו שצפויה לטפל במים ובניקוזם בלגונה.

התוכנית היא השלב הראשון בשיווק ופיתוח המתחם המלונאי באילת, שיכלול יותר מ–2,200 חדרי מלון בכמה מגרשים סביב הלגונה ועל קו החוף. היקף ההשקעה הפרטית הצפוי בהקמת מלונות ואתרי תיירות נוספים נאמד על ידי החמ"ת בכ–2.5 מיליארד שקל נוספים.

התוכנית נועדה לקדם מימון והסדרה של אפיק נחל הערבה וטיפול במי הלגונה המזרחית, הנמצאת בחלקה הצפון מזרחי של העיר. הלגונה היא אגם מלאכותי שנחפר בשנות ה–90, שאליו הוזרמו מי ים סוף במעבר תעלה, בפרויקט שתוכנן בשיתוף עם הטכניון — וכשל. כך, בעוד הלגונה נבנתה לשם פיתוח החוף הצפוני ולהוספת קו חוף זמין לרחצה, הפרויקט היה במשך כ–20 שנה מטרד סביבתי. בשל כשלים בתחלופה של המים ובפעילות המשאבות נוצר מצב שבו המים באגם עמדו, וכך במקום קו חוף אטרקטיבי נוצרה ביצה עם הצטברות של אצות ומים עומדים ומלוכלכים.

בחלוף השנים, התארגנויות שונות של ארגונים ירוקים דרשו לטפל בנושא איכות המים והניקוז לפני שהשטח יצא לשיווק מחודש ויוקמו בו מלונות. העלויות הגבוהות שבפיתוח השטח והכשרתו מחדש, כמו גם קשיים ביורוקרטיים, גרמו לשטח להיות לא מנוצל — ולתקוע את התפתחות הבנייה המלונאית בעיר.

לפני שנה וחצי קיבלה חמ"ת מנדט ממשרד האוצר לפעול יחד עם רשות מקרקעי ישראל ולהכשיר את השטח מחדש. חמ"ת ורמ"י פעלו כדי לתכנן את האזור מחדש ולהעלות אותו לאישור הוועדה המחוזית. התוכנית הופקדה לפני כמה ימים בוועדה המחוזית, ולא צפויות התנגדויות למימושה.

שתי רשתות בינ"ל הביעו עניין במיזמים

רשות מקרקעי ישראל והחברה הממשלתית לתיירות משלימים בימים אלה את עריכת תוכנית הפיתוח התיירותית הכוללת למתחם, שיכלול מלבד בתי מלון חדשים בקו החוף גם מרחב תיירותי ציבורי, ובו חופי רחצה מוסדרים, שבילי אופניים ופיתוח נופי נוסף לרווחת התיירים ותושבי העיר אילת.

הלגונה המזרחית באילתצילום: גוגל סטריט ויו

אלי לנקרי, סגן וממלא מקום ראש עיריית אילת, טוען כי המהלך היה יכול להתקיים כבר לפני זמן רב, אך גם העיתוי היום נכון. "יחד עם ההטבות והתמריצים שמעניק משרד התיירות בהובלת השר יריב לוין בחודשים האחרונים, יש סיבה אמיתית להאמין שהשיווק יהיה מוצלח".

לדבריו, יש שתי רשתות בינלאומיות שהביעו עניין בהשתתפות במיזמים בשטחי הלגונה המזרחית. "2,000 חדרי המלון שיתפתחו במתחם הזה, יחד עם 2,000 חדרי מלון שיקומו על שטחי שדה התעופה הנוכחי שצפוי להיסגר בקרוב, יסייעו לנו לממש את הפוטנציאל התיירותי העצום של העיר. יחד עם תוכניות קיימות לפיתוח פארק מים, פארק חבלים וטיילת תת־ימית שכבר יצאה לשלבי תכנון ראשונים — נוכל לעלות את אילת למפת התיירות העולמית".

הציפייה בעיריית אילת היא כי הגידול בהיצע החדרים יוביל גם לגידול בביקושים, וכך גם תוכל להתחולל ירידת מחירים מסוימת שהציבור מייחל לה. הציפייה היא כי חלק מבתי המלון שיפתחו יהיו ברמת שלושה כוכבים — ויובילו לתיירות עממית יותר.

שי וינר, מנכ"ל החברה הממשלתית לתיירות, מסר כי "המהלך שהובילה החברה הממשלתית לתיירות צלח לאחר האתגרים שעמדו בדרכנו. פיתוח המגרשים הוא צעד חשוב להגדלת ההיצע המלונאי באילת, דבר שנחוץ עבור הפיתוח התיירותי של העיר. בנוסף, הפיתוח של המרחב הציבורי עם תשתיות תומכות יהפכו את הלגונה המזרחית לאבן חן תיירותית".

תצלום אוויר של אזור המלונות והלגונה המזרחית הריקהצילום: גוגל מפות

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברמ"י, אמר: "מדובר בצעד חשוב להתפתחות אילת כעיר תיירות ולחיזוק איתנותה הכלכלית. מעורבות רמ"י הן בתקצוב הפרויקט והן בקידומו וכן בטיפול בו במוסדות התכנון, מהווים חלק ממחויבותה ומשיתוף הפעולה הצמוד עם עיריית אילת לקידום תוכניות מגורים ומלונאות בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?