חוק לוין להוזלת מחירי הנופש בישראל אושר בכנסת; "הקמה מיידית של אלפי חדרי מלון"

לאחר שעוכב בשל אי הסכמות בין שר האוצר לשר התיירות - אושר החוק שקובע כי בתי מלון יוגדרו כתשתית לאומית ויאושרו באופן מהיר ופשוט בוועדה לתשתיות לאומיות ■ ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית: "החוק פורש שטיח אדום בפני קבלנים וכרישי נדל"ן שרוצים לבנות מלונות יוקרה על חופי הים"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית מלון רמדה חדרה
בית מלון רמדה בחדרה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

החוק לעידוד והאצת בניית בתי המלון, המכונה חוק לוין, אושר אתמול בלילה (ב') בקריאה שניה ושלישית. החוק אושר ברוב של 50 קולות מול 42 מתנגדים, לאחר שתיקון לאחד מסעיפי החוק עיכב את ההצבעה בשל אי הסכמות שנתגלעו בחודש שעבר בין שר האוצר משה כחלון לשר התיירות יריב לוין.

עיקרי החוק שאושר קובעים כי בתי מלון יוגדרו כתשתית לאומית ויאושרו באופן מהיר ופשוט בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). ההחלטה צפויה לזרז ולייעל את הליכי התכנון והבנייה של בתי מלון בארץ.

בדיון שהתקיים אתמול (ב') בוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם, הובא נוסח מתוקן לסעיפים שעוררו את המחלוקת, והוועדה אישרה את התיקון ובכך איפשרה את הגעתו להצבעה מול מליאת הכנסת. לפי הנוסח שהתקבל בוועדה, ניתן יהיה להרחיב בנייה מלונאית קיימת, ובכלל זה לייעד 20% משטח התוספת לבנייה למגורים, אך תקנה זו לא תחול על הבניה בסביבה החופית, וזאת במטרה להגן על קו החוף כמשאב ציבורי.

בנוסף לכך, קובע החוק כי יוקמו ועדות משנה לענייני תיירות בוועדות המחוזיות, אשר יחד עם ועדות מקומיות עצמאיות, יוכלו לאשר תוספת של עד 20% משטח המלון לטובת מגורים במסגרת הקמה או הסבה או הרחבה של בתי מלון.

לפי משרד התיירות, החוק שאושר יביא לייעול, קיצור ופישוט משמעותי של הליכי התכנון והבנייה של מלונות בישראל ולהגדלה משמעותית של מספר חדרי המלון. הליכים אלו, כך מקווים במשרד התיירות, יאפשרו הוזלה משמעותית של מחירי החופשות בישראל לצרכנים.

יריב לוין בכנסת, בנובמבר האחרון

שר התיירות, ח"כ יריב לוין מסר כי "השלמת חקיקת חוק המלונות היא הצעד המשמעותי ביותר שנעשה בישראל במטרה להוזיל את מחירי הנופש. החוק יאפשר הקמה מיידית של אלפי חדרי מלון, ועם כדאיות כלכלית. הגדלת ההיצע והדגש שניתן על הקמת מלונות עממיים יביא סוף סוף להורדת מחירי הנופש ויהפוך את ישראל לאטרקטיבית הן לתיירים המגיעים מחו"ל והן לאזרחי ישראל".

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת, אמר לאחר קבלת החוק כי "החוק שקידמה הממשלה פורש שטיח אדום בפני קבלנים וכרישי נדל"ן שרוצים לבנות מלונות יוקרה על חופי הים. האמת היא, שאין מחסור בחדרי מלון בישראל. פשוט אין. אבל זה לא מנע מהממשלה לקדם בכנסת חוק שעוקף את מערכת התכנון ומייצר מסלול מהיר לבניית מלונות, באמצעות הגדרתם כ-'תשתית לאומית'. מעכשיו אפשר יהיה לבנות מלונות בלי הליך נאות, כולל בחופים או באתרי טבע רגישים".

לדברי חנין מדובר בצעד תקדימי ומסוכן. "היום אומרים לנו שמלונות הם 'תשתית לאומית' ומחר יגידו שגם דברים אחרים, שפוגעים בסביבה ובאנשים, הם 'תשתית לאומית'. טוב שלפחות הצלחנו, בזכות המחאה הציבורית והמאבק בכנסת, למנוע הכללת סעיף מקומם בחוק שאיפשר שילוב של דירות יוקרה בתוך המלונות".

לוין התייחס לטענות שעלו מארגוני איכות הסביבה כנגד הבנייה הצפויה בקו החוף, ולהשגות שהועלו במהלך הדיונים על נוסח התיקון, וגובו על ידי שר האוצר כחלון. לוין התייחס ואמר כי "החוק שאושר שומר בקפדנות על ערכי הסביבה והחופים, ובכלל זה שומר על מעמדה של הועדה לשמירת הסביבה החופית כאחראית למנוע פגיעה בחופים. כל הניסיונות לטעון כאילו ישנו חשש לפגיעה בחופים או שנעשו תיקונים שמנעו פגיעה כזאת, הם לא יותר מדמגוגיה חסרת בסיס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה