שיבושים, עיכובים ודרישה לכסאות במחלקת עסקים - הנהלת אל על תוקפת את הטייסים

ועד טייסי אל על: "במקום לקחת אחריות על תכנון מסחרי שגוי, הנהלת אל על מאשימה את ציבור הטייסים בשביתה" ■ הנהלת אל על: "טייסי אל על משבשים את פעילות החברה וגורמים לעיכובי טיסות" ■ רק כשליש מטיסות אל על יוצאות בזמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טייסים באל על. למצולמים אין קשר לנאמר
טייסים באל על. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: רויטרס

חברת אל על פנתה בשבוע שעבר לבית הדין האזורי לעבודה בבקשה למתן סעד זמני דחוף להפסקת שיבושי הטיסות שנגרמים לטענתה על ידי הטייסים. בשבועות האחרונים חוזרים על עצמם ביטולים ועיכובים בלתי צפויים של טיסות לאחר שהחברה לא מצליחה למצוא טייסים שיהיו מוכנים להיות משובצים אליהן.

לטענת הנהלת אל על, הטייסים אינם מכבדים את הסכם העבודה שנחתם עם כלל עובדי אל על בשנה שעברה הכולל תוספת שכר והמחייב 'שקט תעשייתי'. לטענת דוד מימון, מנכ"ל החברה, "שיבושי הטייסים מתבטאים בין השאר בחוסר היענות לביצוע טיסות, סירוב לבצע טיסה הלוך וחזור ודרישה לבצע טיסה לכיוון אחד בלבד וחזרה כצוות לא פעיל, דבר שמחייב הוצאת צוות נוסף להחזרת הטיסה והכפלה של ההוצאות לכל טיסה. בנוסף לכך, גם דרישה להקצאת מקום ישיבה במחלקת עסקים על בסיס מקום מובטח לטייסים לא פעילים בטיסה, גם אם אין מקום פנוי במחלקה זו. המשמעות - פגיעה בנוסעים המשלמים".

במכתב ששלח מימון לעובדי החברה בשבוע שעבר הוא מוסיף כי "לאחרונה, התווספה לפעולות אלה גם פגיעה בהכשרתם והסמכתם של קצינים ראשונים. מובן כי פעולות אלה גורמות להגדלה משמעותית של הוצאות החברה ולנטל הולך וגובר על קופת החברה, בה הוצאות השכר עבור מגזר הטייסים גדלות באופן משמעותי כתוצאה מפעולותיהם".

לטענת אל על, כתוצאה מפעולות הטייסים החברה חכרה מטוסים זרים שיפעילו חלק מהטיסות. עם זאת נציין כי גם בשנה שעברה, עוד לפני שכלל היה סכסוך בין הטייסים להנהלה, אל על חכרה מטוסים לטיסות שיועדו לאירופה.

דוד מימוןצילום: סיון פרג'

גם בקיץ זה מתרחשת תופעה דומה אך רחבה יותר- כפי שפורסם ב-TheMarker ובה כל טיסות הקיץ בקו תל אביב-טורונטו, רבות מהטיסות של מותג הלואוקוסט של החברה UP (לא כולל הטיסות לברלין) וגם טיסות המותג סאן דור יבוצעו בחודשיים הקרובים על ידי חברות זרות כמו פריביליג' הספרדית וטראוול סרוויס הצ'כית.

בנוסף לכך, גם מספר טיסות שבועיות בקו תל אביב-ניו יורק שנוחתות בשדה התעופה ניוארק מבוצעות על ידי חברת תעופה זרה. המשמעות של חכירה רטובה כזו היא שהמטוסים, הטייסים והדיילים אינם של אל על (אך שירותי הבטחון והקרקע הם כן של אל על). הנוסעים, שחשבו שרכשו כרטיסי טיסה של חברה ישראלית, מגלים ברגע האחרון שהם בכלל עולים על טיסה של מטוס של חברת תעופה זרה.

לטענת הנהלת אל על, חכירת המטוסים היא אילוץ והיא מתחייבת להפסיק את פעילות המטוסים החכורים במידה ונציגי הטייסים יתחייבו להפסיק את הפיצולים ולאייש את הטיסות כפי שנעשה עד אוקטובר 2015.

ניר צוק, יו"ר ועד טייסי אל עלצילום: אייל טואג

ועד טייסי אל על: "קל יותר להאשים אחרים במקום להודות בגורמים לבעיה"

הטייסים טוענים כי הסיבה לאיחורים היא בתכנית מסחרית לא ריאלית של אל על. "תכנון מסחרי שגוי מוביל אותנו לאחרונה לעומס עבודה רב, שינויים דחופים ופגיעה בלוח הטיסות. ההחלטה לשמור על נתח שוק הביאה את ההנהלה לתכנן כמות טיסות הגדולה מיכולת הטייסים לבצע. לצערנו הרב במקום לקחת אחריות על תכנון מסחרי שגוי, הנהלת אל על מאשימה את ציבור הטייסים בשביתה, שיבושים ועיצומים. קל יותר להאשים אחרים במקום לקחת אחריות ולהודות בגורמים לבעיה. מכתבים, רצופי הטעיות וחצאי אמיתות, נשלחים בכדי להכפיש ולהטיל את כל האחריות על הטייסים", כותב ועד טייסי אל על לעובדים במכתב תגובה למכתבו של מימון.

"התנהלות זו, המתבססת על מטוסים חכורים שאינם צריכים להיות, מביאה לפגיעה אנושה ומתמשכת בציבור הנוסעים ובחברה עצמה. פגיעה בנוסעים שביקשו לטוס איתנו, אך מוצאים את עצמם במטוס זר, מקבלים שרות בשפה זרה, מצוות לא מוכר, אשר איננו יודעים מה טיבו, איכותו, בטיחותו וביטחונו. טייסי אל על, מצויים זמן רב בעומס פעילות חריג, שאן לו דומה באף חברת תעופה אחרת בעולם. אנחנו לא מתחלים, לא שובתים, ולא משבשים דבר. אנחנו טסים ככל שהחוק וההסכם מאפשרים. זאת תוך שאנחנו מוותרים על מנוחתנו, על הזמן עם משפחתנו, ועל בריאותנו", כותבים טייסי אל על.

הטייסים מתריעים כי הסכסוך בין ההנהלה לטייסים עלולה להשפיע על כלל העובדים. "אל תטעו, כפי שיש כבר דיילים זרים, מי אמר שלא יהיו עוד? יש כבר מכונאים זרים בתחנות השונות, מי אמר שלא יהיו עוד? אל תשלו את עצמכם. הנהלה מאשימה אותנו, אולם הבעיה היא של כולנו. אם תצליח ההנהלה להטיל את האחריות למחדליה עלינו, אתם תהיו הבאים בתור. חשוב מאוד שהחברה תתפתח ותתקדם, אך קודם יש ליצור יחסי עבודה תקינים ובריאים בכל המגזרים. אנחנו דנים זמן רב עם ההנהלה על הסכם חדש שבו פתרונות מודרניים ומתקדמים, שיאפשרו להתגבר על עומס הטיסות וקשיי הביצוע, אך נענים לאחרונה בחוסר שיתוף פעולה".

שיעור איחורי הטיסות של אל על, לפי חודשים

רק 36% מטיסות אל על יצאו בזמן בחודש יוני

בתוך כך דורגה אל על שוב על ידי אתר flightstats.com (המציג את שיעור האיחורים החודשי של חברות תעופה שונות בעולם בהגעה ליעד) במקום הראשון מבין חברות התעופה המובילות בעולם בשיעור האיחורים שלה ביוני, כשרק 36% מהטיסות שלה יצאו בזמן, והאיחור הממוצע לטיסה עמד על 48 דקות. באל על טוענים כי הסיבה לכך היא שיבושי הטיסות על ידי הטייסים אך מבדיקת נתוני החודשים הקודמים עולה כי מדובר במגמה רווחת. גם בפברואר, מאי ואפריל השנה דורגה אל על במקום הראשון כשרק 43% מהטיסות יצאו בזמן במאי וגם באפריל חזרה תמונה דומה כשרק 39% מהטיסות יצאו בזמן. כך היא גם דורגה במקום הראשון בחודשים ספטמבר–נובמבר 2015.

במארס דורגה אל על במקום שני לפני הסוף בשיעור האיחורים שלה - 44.68% מהטיסות בחודש שעבר יצאו באיחור של כ-44 דקות בממוצע, כשרק חברת התעופה פקיסטן איירליינס עקפה אותה. בינואר המצב היה דומה עם איחורים ב-46.5% מהטיסות, דירוג במקום השלישי מהסוף מבין 44 חברות תעופה ואיחור ממוצע של 38 דקות.

כשביקשנו לפני כחודשיים את תגובת אל על לגבי נתוני מארס החברה טענה כי הסטנדרט העולמי בודק את הדיוק המבצעי על פי מועד יציאת הטיסות ולא לפי הגעתם וגם השליכה את האיחורים הרבים על כך כי "מסלול הטיסה מתוכנן על מנת לשמור על בטיחות הנוסעים, בין היתר על מנת לעקוף אזורים של מערבולות אוויר, והוא גורם אשר לעיתים מאריך את זמן הטיסה".

הפעם כאמור הם טוענים כי הסיבה לעיכובים היא הטייסים ומוסרים כי "לצערנו בתקופה האחרונה טייסי אל על נוקטים בעיצומים, משבשים את פעילות החברה וגורמים לעיכובי טיסות. אנו פועלים כל העת על מנת למנוע את האיחורים ולהביא את הנוסעים ליעדם במועד בבטחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"