ממתקים ודו־קיום: סיורי הרמדאן מעלים את היישובים הערביים על מפת התיירות

המצב הביטחוני לא פגע בסיורי הרמדאן שמפעילים עמותת סיכוי וארגונים נוספים ■ סיורים בנצרת, ביישובי השרון הדרומי, בגליל, בוואדי ערה ובנגב - מאפשרים ליהודים ישראלים ולתיירים מחו"ל להכיר את התרבות הערבית ■ "אנחנו כבר לא נתקלים בשאלה אם זה בטוח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיול רמדאן בדיר חנא. ביקור במסגד בן 200 שנה
טיול רמדאן בדיר חנא. ביקור במסגד בן 200 שנהצילום: נועם הורביץ

כשבעמותת סיכוי שמעו את ההודעה הקשה על הפיגוע בשרונה מרקט בתל אביב לפני שבוע וחצי ועל תוצאותיו הקטלניות, הם חששו שסיורי הרמדאן שתוכננו לחודש הקרוב ביישובים הערביים נמצאים בסכנת ביטול. העמותה, שהיא ארגון משותף ליהודים וערבים אזרחי המדינה, הפועלים יחד במטרה לקדם חברה שוויונית משותפת ליהודים וערבים, מפעילה זו השנה השנייה סיורים כלל־ארציים לערים ערביות במהלך חודש הרמדאן.

השנה הרחיבה העמותה את הסיורים ליישובים נוספים, כמו סכנין, שפרעם, דיר חנא וטייבה - והציפייה להוציא סיורים רבים של יהודים, שירצו לגלות ולהכיר מקרוב את האוכלוסייה המוסלמית ומנהגיה, היתה גבוהה.

ואולם החששות של העמותה מפני ביטולים או ביקושים נמוכים התבדו במהרה. "התחלנו את הסיורים עם פיגוע בתל אביב, וזה קצת הוריד את ההזמנות לאותו סוף שבוע, אבל אנשים חזרו להתעניין ולסייר אתנו", אומר נועם הורוביץ מעמותת סיכוי. "קצב ההזמנות עד כה בסדר גמור, ואפילו טוב, וזה די מפתיע. עד עכשיו הגענו לאותם מספרים כמו בשנה שעברה, למרות ההתחלה הקשה. למרבה הפלא, אנחנו כבר לא נתקלים בשאלה 'האם זה בטוח?'. לפני שנתיים עוד שאלו".

סיורי הרמדאן כבר בעיצומם ויימשכו עד 5 ביולי. הסיורים מתקיימים בימי חמישי עד שבת בשעות הערב. משעות אחר הצהריים מתחילים תושבי האזור בהכנות לאיפטאר - ארוחת שבירת הצום, שמתקיימת עם השקיעה - לאחריה הרחובות מתמלאים באנשים שחוגגים את סיומו של יום הצום. אלה השעות שבהן מתעוררים 
הרחובות לחיים.

עמותת סיכוי מפעילה כמעט את כל סיורי הרמדאן של החודש האחרון. מלבדה אין עוד גופים שלקחו על עצמם את הפרויקט הזה ברמה רוחבית כלל־ארצית. הורוביץ מסביר כי הסיבה לכך היא הלוגיסטיקה הרבה שמאחורי המיזם - מהכנת השטח, מציאת בית מארח והכשרתו - אבל ספק אם זו אכן הסיבה שמונעת מארגונים ומגופים ממשלתיים להרחיב את ההיצע במקומות אחרים.

הכנות לשבירת צום הרמדאן בכפר קאסםצילום: עופר וקנין

אז מה מושך וחשוב לישראלים היהודים בסיורי הרמדאן? לדברי הורוביץ, יש התעניינות רבה לגבי סיורים באזור המרכז, למשל בטירה וטייבה. מרחק הנסיעה משפיע על הבחירה, וכמובן יש חשיבות גם לאיכות החוויה הקולינרית. "אנשים מופתעים לגלות שיש להם אטרקציה ליד הבית", הוא אומר.

הסיורים לא רק מאפשרים היכרות עם המגזר הערבי ומנהגיו, אלא מספקים גם אפשרות להתפתחות תיירותית באזורים שבמבט ראשון לא נראים כמו אטרקציה תיירותית. "יש לדברים האלה ביקוש מצד תיירים מחו"ל, ותיירי נישה, למשל פנסיונרים ואנשים מיטיבי דעת שמחפשים לשמוע על דברים חדשים", מסביר הורוביץ, "אני מקווה שבעקבות סיורי הרמדאן נוכל להפעיל בתים מארחים לאורך כל השנה בטייבה, שפרעם וסכנין".

את הפוטנציאל הכלכלי קל לראות בסיורי הרמדאן המתקיימים בימים אלה - כשהמדריך הוא מקומי, הבתים המארחים מקומיים, וברחבי העיר פרושים דוכני אוכל וחנויות ממתקים בבעלות מקומית. הפרנסה המשלימה לתושבים לא נעלמת מעיניהם. "אדם שהולך לטייל במקום חדש תמיד יחפש לקנות משהו ולהביא הביתה מזכרת, וככה בסוף נשאר כסף ביישוב. אף אחד לא עושה מזה אקזיט, אבל נשאר כסף אצל התושבים. ההצלחה של סיורי הרמדאן מראה להם שזה אפשרי להתפתח מבחינה תיירותית, שיש להם מה להראות ביישוב, שיש בו עניין". אלה כמה מהסיורים המוצעים:

נצרת

1. תחילת הסיור בכיכר מעיין מרים, שממנו יעברו המשתתפים דרך סמטאות השוק הנערכות לסיום הצום. בין השאר יבקרו המשתתפים במסגד הלבן, שבנייתו החלה ב–1785 ונמשכת עד היום, ובבניין המוסקוביה. אחרי שיכריז המואזין על תום הצום הם ייכנסו לארמון סיף - בית בעל תקרות מצוירות הנמצא בשוק, כולל פגישה עם בעלת הבית, שתסתיים בתצפית מהמרפסת על נצרת עם קפה שחור ולצדו קטאיף מתוק. בתום המפגש יצאו המשתתפים לסיור לילי קצר בעיר, כדי לשמוע את המתפללים בכיכר שיהאב א־דין בתפילת אל־תראוויח, וכן מעבר בדוכני האוכל, בחנויות הקפה והמתוקים ומשם חזרה לכיכר המעיין.

תאריך: 22 ביוני, 2 ביולי

מחיר: 50 שקל

2. הסיור מתחיל במסגד וקבר השייח' בעל הכיפה הזהובה, נבי סעין, שיושב על אחת הנקודות הגבוהות בנצרת, שממנה נשקפים הרי הגליל התחתון, רכס הכרמל ועמק יזרעאל. משם, הסיור ממשיך דרך בית הספר דון בוסקו, למרפסת כנסיית הסליזיאן, תצפית פנורמית על העיר, שלאחריה יעברו המשתתפים לשוק. שם, כמו בסיור הראשון, יבקרו המשתתפים במסגד הלבן, בבניין המוסקוביה ובארמון בית סיף, אלא שהפעם יתארחו לטקס שבירת הצום ולארוחת האיפטאר המסורתית. אחריהם ייצאו לסיור בעיר ובדוכני האוכל.

תאריך: 24 ביוני, 1 ביולי

מחיר: 185 שקל

השרון הדרומי

טירה - סיור של כשעתיים ‏המשלב ביקור במסגד שכונתי. המשתתפים יעלו לתצפית כדי לראות איך הרחוב מתרוקן לקראת שבירת הצום, שלאחריו יתמלא בדוכנים מקומיים שבהם אפשר לטעום ולקנות את המטעמים המסורתיים. הסיור יסתיים בסדנה להכנת קטאיף, הממתק המסורתי של הרמדאן, באחד מבתי היישוב עם בעלת הבית, שתשוחח עם הקבוצה על מנהגי הרמדאן המשפחתיים.

תאריך: 25 ביוני

מחיר: 65 שקל

כפר קאסם - סיור המשלב תיירות יהודית־ערבית משותפת. הסיור מתחיל במאוזוליאום מזור בעיר אלעד, משם יעברו המשתתפים למגדל צדק מהתקופה הצלבנית וגם ילמדו על דרך הים ‏ההיסטורית וחשיבותה. משם הסיור ימשיך דרך רחובות ראש העין ויגיע לכפר קאסם, שבו תבקר הקבוצה בחצר בית בן יותר מ–100 שנה. בעלת ‏הבית תספר את סיפור משפחתה שגרה בו כחמולה. הסיור יסתיים בארוחת האיפטאר המסורתית בבית משפחה מקומית, ביקור במסגד בכפר וסיור במדרחוב שהופך לשוק ‏שוקק של דוכנים. ‏בדרך חזרה תהיה עצירה ליד אנדרטת ‏הזיכרון שהוקמה בכפר לזכר קורבנות הטבח בכפר קאסם.

מכירה בשוק בכפר קאסםצילום: עופר וקנין

תאריך: 25 ביוני (ב–24 ביוני יתקיים סיור קצר יותר של שעתיים רק בכפר קאסם ללא ארוחה, ומחירו 50 שקל)

מחיר: 165 שקל

טייבה - סיור המשלב הדרכה יהודית־ערבית משותפת. הסיור מתחיל בקבר בנימין שליד כפר סבא, משם ממשיך ‏לתצפית מעל צור יצחק, ולאחריו לקבר שייח מושרייף. המדריך יספר לקבוצה על דרך הים ‏ההיסטורית ‏שעוברת בתוואי של כביש 6 של היום, ואז ייסעו לטייבה כדי לבקר במסגד קטן שכונתי וצנוע, שייחודו נובע מעץ בן 300 שנה הצומח בתוכו. המשך הסיור יתקיים בגרעין העתיק של טייבה שיכלול ביקור בבית משפחה הגרה במבנה מרשים בן כ–100 שנה. עם קריאת המואזין לסיום הצום, תגיע הקבוצה לאחד מבתי הכפר לארוחת האיפטאר המסורתית.

תאריך: 1 ביולי

מחיר: 165 שקל

דרך הגליל

שפרעם הסיור יכלול ביקור במסגד העתיק של שפרעם וסקירה על שפרעם של פעם והיום - שבה עדיין יש כנסייה, בית כנסת ומסגד שנמצאים אחד על יד השני - מנקודה אחת בעיר ניתן לראות את כולם - וגם בית תפילה דרוזי. הקבוצה תבקר במצודת דאהר אל־עומר ותרד לרחוב הראשי כדי לראות את ההכנות ברחוב לקראת שבירת הצום והקמת הדוכנים, תוך עלייה לתצפית על הרחוב המתרוקן עם התפילה הרביעית שקוראת לצמים לשבור את הצום. בהמשך יבקרו בבית מקומי לסעודת האיפטאר שעם סיומה ייצאו לסיור קצר ברחוב.

תאריך: 24 ביוני

מחיר: 135 שקל

סכנין - במהלך הסיור יגיעו המשתתפים למעיין שאליו באים התושבים לקחת מים לשבירת הצום, יבקרו במסגד מקומי ובמוזיאון המורשת הערבית, יגיעו לנקודת תצפית על כל העיר, ובהמשך יתארחו בבית מקומי לסעודת האיפטאר ומפגש עם בעלי הבית. בתום הארוחה תצא הקבוצה לסיור קצר ברחוב.

תאריך: 23 ביוני

מחיר: 150 שקל

דיר חנא - סיור בלב הכפר, ולאחריו ביקור בכנסייה קתולית ובמסגד עתיק בן 200 שנה, שנמצאים במבצר אל עומר ובבית בד עתיק. לקראת שבירת הצום תעלה הקבוצה לתצפית על היישוב (ולשמיעת התפילה הרביעית), שממנה אפשר לראות את בקעת סכנין ומטעי הזיתים, ולאחר מכן ילכו לבית מקומי לסעודת שבירת הצום. בתום הארוחה יתקיים סיור קצר ברחוב לקניות ושיטוט בין הדוכנים וחנויות הממתקים.

תאריך: 23 ביוני, 5 ביולי

מחיר: 125 שקל

ואדי ערה

כפר קרע - הסיור יתקיים בהדרכת מנהלת עמותת הנשים "למענן למודעות", ויכלול סיור בכפר וצפייה בהתארגנות התושבים לקראת שבירת הצום - מהקניות האחרונות לקראת הסעודה, שיטוט בין דוכני האוכל ברחוב וקניית המאפים והממתקים האופייניים לרמדאן. הקבוצה תתארח בבית המדריכה, אמנה, לסעודת האיפטאר, המורכבת מבישולי נשות העמותה, המשתתפים יתנסו בהכנת הקטאיף ובזמן שהוא נאפה בתנור, יקיימו שיחה עם אמנה על מקומה של האשה ברמדאן, מהם מנהגי הרמדאן ועוד.

שבירת צום בוודאי ערהצילום: טל רז

תאריך: 23 ביוני, 1 ביולי

מחיר: 115 שקל

ברטעה ואום אל פאחם - הסיור יכלול ביקור בקונדיטוריה וצפייה בהכנת בצק הקטאיף, סיור בשוק של ברטעה המזרחית לקראת ההכנות לשבירת הצום, ולקראת השקיעה ילכו המשתתפים לתצפית מפסגת אסכנדר שבאום אל פאחם. לסעודת האיפטאר הם יתארחו באחד מבתי התושבים ולאחריה ייצאו לסיור לילי רגלי בסמטאות העיר.

תאריך: 24 ביוני, 25 ביוני,
1 ביולי

מחיר: 165 שקל

באקה אל גרבייה - הסיור משלב ביקור במכללת אלקאסמי וחשיפה קצרה לזרם הצופי שהקים את המכללה, עם סיור בממצאים הארכיאולוגים שנמצאו באזור. הסיור ממשיך עם היכרות האזור והעיר מנקודת מבט גיאוגרפית, היסטורית ותרבותית — עבר מול הווה, סיור בגרעין הישן של באקה, חומת ההפרדה, והליכה לאורכו של הרחוב הראשי לצפייה בהכנות ברחוב לקראת שבירת הצום. גם כאן הקונדיטוריות מוכנות לקראת התושבים ושבירת הצום, ולאחר שמשתתפי הסיור יבקרו בהן הם יגיעו לסעודת האיפטאר בבית מקומי, שבסיומה יחזרו לסיור ברחוב שמתמלא בתושבים היוצאים לתפילת אל־תראוויח.

תאריך: 25 ביוני, 30 ביוני

מחיר: 165 שקל

לפרטים לסיורי עמותת סיכוי: shared–tourism.org.il

מטיילים צופים בשקיעה באום אל פחםצילום: טל רז

מישור החוף

ג'סר א־זרקא - מתחילים את הסיור בסוכת הדיג מול הים, שם שומעים על חיי הדייגים ורואים כיצד הם עדיין טווים את רשתות הדיג בעצמם. לאחר מכן תבקר הקבוצה בצריף של רמי הדייג שמארח תערוכת צדפים של אמן מקומי יליד אור עקיבא. הוא ממשיך בצעידה לאורך קטע של שביל ישראל ונחל התנינים שמוביל לסמטאות הכפר, שם ישמעו המשתתפים על התרבות וההיסטוריה שלו. בהמשך יבקרו במסגד ולאחר מכן גם באכסניית Juhas Guesthouse למפגש עם היזמים שפועלים לשיתוף פעולה ערבי־יהודי ולקידום כלכלה מקיימת בכפר. לקראת סיום הסיור תתארח הקבוצה לארוחת שבירת הצום המסורתית באחד מבתי המקומיים.

תאריך: 24 ביוני, 25 ביוני

מחיר: 120 שקל למבוגר, 60 שקל שקל לילד בן 10–16, 30 שקל לילד בן 5–10

לפרטים: zarqabay.com

סירות דיג בג'סר א־זרקאצילום: ורד שחף

הנגב

רהט - הסיור יציג את העיר רהט על רבדיה השונים - המבנה החברתי השבטי שלה, הכולל 34 שכונות המאוכלסות לפי חמולות, פרויקט החקלאות של החממות לגידול ורדים וירקות, טחנות הקמח בעיר, המסגד שנמצא בבנייה, והפארק המתפתח לאורך הנחל המפריד בין רהט הוותיקה לחדשה. חצי שעה לפני שבירת הצום תגיע הקבוצה לשוק והמשתתפים יוכלו להיכנס לחנויות הממתקים ולרכוש קטאיף, כנאפה ובקלאווה. לאחר מכן המשתתפים יתארחו בבית או אוהל של משפחה מקומית לארוחת שבירת הצום, ובסיומה ילכו לרחבת המתנ"ס לצפות במופע פולקלורי בנושא לילות רמדאן. הסיורים מתקיימים בשיתוף משרד החקלאות, הרשות לפיתוח הנגב ועיריית רהט.

תאריך: 23 ביוני, 25 ביוני

מחיר: 100 שקל למבוגר,
50 שקל לילד בן 2–12.

לפרטים: 
ramadan–nights.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"