חיים צוף וקובי מימון משתלטים על מלון הנסיכה

חברת נצבא תשקיע 250 מיליון שקל במלון, חלק ברכישת מניות וחלק בהלוואת בעלים, כששווי המלון בעסקה הוא 285 מיליון שקל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

חברת נצבא משתלטת על מלון הנסיכה באילת, כשהיא רוכשת 60% ממניות חברת לקסן, הבעלים של המלון. המלון היה אמור להימכר לחברת ספונטרול הקפריסאית במסגרת כינוס נכסים, בגין חוב של 190 מיליון שקל לבנק הפועלים, אבל ימים ספורים לפני הדיון שבו היתה אמורה להיות מאושרת המכירה, נסגרה העסקה עם נצבא. בנסיבות אלה הליך הכינוס שניהל כונס הנכסים עו"ד ליפא מאיר עתיד להסתיים בימים הקרובים.

רוכשת המלון, קבוצת נצבא, נשלטת על ידי חברת איירפורט סיטי. נצבא ואיירפורט סיטי הן שתי חברות הנדל"ן הגדולות בקבוצת יואל, ששולטת גם בחברת ישראמקו - מהשותפות במאגר הגז תמר. קבוצת החברות הזאת נשלטת, לפי רישומי הבורסה, בידי איש העסקים חיים צוף, מקורבו של קובי מימון חברו הטוב של שר האוצר, משה כחלון. לפי עורכי הדין של מימון, הוא אינו בעל שליטה בקבוצה, אלא משמש רק יועץ חיצוני לה. לפי עדותו של כחלון במשפט הגירושין של מימון ידידו, מימון הוא דומיננטי בעסקי הקבוצה, וזאת גם הסיבה להנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לכחלון שהוא אינו יכול לעסוק בענייני הגז ולמגבלה מסוימת שיש לו לעסוק בנדל"ן.

בית מלון הנסיכה, אילתצילום: מורי חן

נצבא תשקיע 250 מיליון שקל במלון, חלק ברכישת מניות וחלק בהלוואת בעלים, כששווי המלון בעסקה הוא 285 מיליון שקל. השלמת העסקה מותנית באישור הממונה על ההגבלים. נצבא ולקסן מנהלות מו"מ מול כמה חברות ניהול של מלונות, כדי לא לסגור את המלון בסוף החודש - מועד הפסקת ההתקשרות עם רשת ישרוטל.

עו"ד יוסף שם טוב, ממשרד עורכי דין גלוזמן ושות', שייצג את לקסן בעסקה, אמר כי "המו"מ החל כבר לפני כמה חודשים והגיע לסיומו לפני כשבועיים. משפחת טסלר, המחזיקה ב–40% ממניות לקסן, תוכל בתשעת החודשים שאחרי השלמת העסקה להזרים את חלקה בהלוואת הבעלים, כדי שתהיה סימטרית לאחזקות, ואם תעשה זאת, חלוקת הבעלות תישאר 40%–60% - אחרת, לנצבא תקום זכות למשך תקופה מסוימת לקנות את חלקה של משפחת טסלר".

רכישת המלון על ידי נצבא בוצעה בדקה ה–90, לאחר שספונטרול כבר זכתה בהתמחרות לרכישת המלון שקיים הכונס לבקשת הפועלים. ספונטרול היתה אמורה לשלם 236 מיליון שקל, לאחר שהציעה את הסכום הגבוה ביותר מבין החברות שהתחרו, בהן נקש ומלונות רימונים. "הכונס ביקש לאשר את המכר בבית המשפט, אבל הספקנו לפרוע את החוב לבנק לפני שהעסקה אושרה, ובסופו של דבר היתה הסכמה עם כל הגורמים, לרבות ספונטרול, שהם יורדים מטענותיהם ובית המשפט אישר את העסקה", הוסיף שם טוב.

ישרוטל, שניהלה את מלון הנסיכה מ–2011, נאלצת לסיים את ההתקשרות עם לקסן לאור התנגדות רשות ההגבלים, שקבעה כי ההתקשרות בין שתי החברות מהווה מיזוג בין מתחרים בתחום המלונאות באילת, וכי היא תגדיל את נתח השוק של רשת ישרוטל באילת - ברשות חוששים מפגיעה משמעותית בתחרות ולעליית מחירים בבתי מלון אלה. ישרוטל היתה אמורה לעזוב את המלון כבר במאי, אבל לאחר שלא נמצאה חברת ניהול שתחליף אותה היא קיבלה את הסכמת הממונה לנהל את המלון עד סוף אוקטובר. אם לא יצליחו נצבא ולקסן לאתר חברת ניהול עד סוף החודש, כ–400 עובדי המלון ייאלצו לסיים את עבודתם. העובדים כבר קיבלו התראות על פיטוריהם הקרבים לפני כחודש, ועברו שימוע לפני פיטורים.

פרי אטיאס, מנכ"ל נצבא, אמר כי "רכישת מלון הנסיכה באילת מהווה חלק מהפרוטפוליו של מגוון המלונות שאנחנו מקימים בימים אלה. בין השאר מלון של 880 חדרים בשרונה בתל אביב, מלון של 350 חדרים בירושלים, ומלון של 270 חדרים בחדרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון