"יש ימים שאני הולך הביתה, ומשאיר 1,000 אנשים בחוף"

מתרחצים שמגיעים לים בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כדי להימנע מנזקי השמש, פוגשים בחופי ישראל סכנה מסוג אחר - מצילים שמסיימים את עבודתם הרבה לפני שהשמש שוקעת, ומשאירים מתרחצים לא מוגנים ■ הארכת שעות שירותי ההצלה תסייע לשכרם של המצילים, אך מתנגשת עם חוקי העבודה ותעלה לרשויות המקומיות מיליוני שקלים בשנה

גם המדוזות, שהשתלטו על רצועות החוף של הים התיכון בשבועות האחרונים, לא הצליחו למנוע את שטף האנשים שרוצים לבלות עוד יום בים. הבעיה היא שלא כל שעה ביום בריאה לבילוי בחוף. "ישראל היא מדינה ברוכת שמש. המפגש של אור בעור, אור השמש ועור הישראלים, מייצר סיכון המחייב היערכות", כתב המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד״ר בעז לב, בדו"ח מדצמבר 2014, שדן במניעת מלנומה על רקע היחשפות לקרינה על־סגולה. ואכן, בשנים האחרונות הפנים הציבור הישראלי כי עדיף לו להגיע לחוף בשעות אחר הצהריים והערב, אלא שאז הוא נתקל בסכנה אחרת - סוכת המציל ריקה.

באחרונה קיבלו מצילי החוף הנפרד באשדוד, והרוחצים, תזכורת כואבת למצב המסוכן. זה קרה בסוף יוני, השעון סימן שהשעה 18:00 בערב מתקרבת. המצילים החלו להתארגן לקראת עזיבת המקום, הודיעו בכריזה כי בעוד כמה דקות יעזבו את החוף והזהירו כי "הרחצה בים מסוכנת ללא נוכחות מציל". פחות משעה לאחר מכן ההודעה הקשה הגיעה: אחד הרוחצים, נער בן 17, טבע למוות.

חוף ים בתל אביבצילום: ניר כפרי

אי־אפשר לדעת מה היה קורה לו היה מציל בחוף, אבל אם האירוע היה מתרחש ביולי ולא ביוני, ייתכן שניתן היה להצילו, שכן שעות הפעילות של המצילים נמשכות אז עד 19:00.

מקרה הטביעה באשדוד הוא רק סימפטום לבעיה כוללת הקיימת כמעט בכל חוף ים עירוני בישראל - המצילים מסיימים את יום עבודתם כשבחוץ עדיין אור יום, ובחוף יש מתרחצים. שעות העבודה של המצילים משתנות מעיר לעיר ונקבעות על ידי הרשות המקומית. בחופי אשדוד הוארכו שעות עבודת המצילים ל–12 שעות ביום ביולי ובאוגוסט (7:00–19:00) וכן בסופי השבוע של יוני וספטמבר, אף שהשמש שוקעת לקראת 20:00. באמצע השבוע ביוני ובספטמבר עוזבים המצילים את הים כבר בשעה 18:00.

בתל אביב השעות מצומצמות עוד יותר: ביוני עוזבים המצילים בשעה 17:45, ביולי ובאוגוסט הם נשארים עד 18:45, ואילו מספטמבר ועד סוף עונת הרחצה הם עוזבים את החוף כבר בשעה 16:45. בחיפה, המצילים עוזבים את החוף כבר בשעה 18:00, גם בחודשי הקיץ והחופש הגדול - לאחר שהגיעו לעבודה עשר שעות קודם לכן.

בנתניה, לעומת זאת, השעות קבועות בכל עונת הרחצה: המצילים מגיעים לשישה חופי רחצה בשעה מאוחרת יחסית לחופים אחרים בארץ, 8:30, אך עוזבים אותם כחצי שעה לפני השקיעה, זאת אומרת בערך ב–19:30. לשני חופים נוספים בעיר המצילים מגיעים כבר בשעה 6:30 בבוקר.

לפני שנתיים עלה הצורך בהארכת שעות הפעילות של המצילים לסדר היום הציבורי. בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת, אז בראשות ח"כ מירי רגב (הליכוד), התבררה המשמעות הכספית של הארכת שעות הפעילות של המצילים בכלל הרשויות המקומיות - שמגיעה למיליוני שקלים. כך, למשל, בחיפה, שבה המצילים עובדים פחות שעות יחסית לערים אחרות, הארכת משך העבודה עד השקיעה עשויה לעלות 1.8 מיליון שקלים בסך הכל, שישולמו ל–46 מצילים.

רגב הקימה ועדת משנה לטיפול בסוגיית החופים, בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שהספיקה לפעול מעט לפני פיזור הכנסת ה–19, והיתה אמורה להעביר הצעות להארכת שעות הרחצה ועונת הרחצה - ובהתאם גם להארכת שעות פעילות המצילים, שיותאמו לשעון הקיץ שהוארך. עם הקמת ועדת הפנים בכנסת הנוכחית, ערך היו"ר הנכנס של הוועדה, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), דיון ראשוני בנושא החופים והודיע כי הוועדה תקיים דיון בעניין הסכם המצילים בחודשים הקרובים, זאת אומרת אחרי שתסתיים כבר עונת הרחצה הנוכחית.

צילום: עופר וקנין

"יש ימים שאני הולך ומשאיר 1,000 אנשים בחוף", אומר מציל שעובד כבר יותר מעשר שנים בחוף. "אני סיימתי לעבוד, אבל הם נכנסים למים, והרבה פעמים מתרחשות טביעות. צריך להיות היגיון בנושא ההצלה - כל עוד יש אור בקיץ עד 20:00, אז צריך להישאר בחוף. כיום יש לאנשים מודעות לסכנות של השמש, הם באים מוקדם בבוקר ונשארים עד 10:00 או 11:00, או מגיעים אחרי 17:00 עם הילדים ונשארים עד 20:00, עד השקיעה".

ואכן, מקרי טביעה לא מעטים מתרחשים לפני או אחרי שעות הפעילות של המציל: מ–2011 נרשמו בחופי תל אביב שבעה מקרי טביעה שהסתיימו במוות בשעות שבהן המצילים כבר סיימו את עבודתם, לעומת ארבעה מקרים כאלה בזמן פעילות המצילים; בחופי נתניה, ב–2011, אירעו שלושה מקרי טביעה בשעות שתחנות ההצלה לא עבדו, וב–2013 היתה עוד טביעה בשעות שבהן לא היה מציל בחוף.

מנגד, המצילים רושמים לזכותם מאות סיפורי הצלחה: בין 2011 ל–2015 נרשמו כ–550 מקרי הצלה בתל אביב. באשדוד היו 147 אירועי הצלה, שבהם הצילו 204 בני אדם, ב–2014.

עובדים בקיץ, 
נחים בחורף

לצד הקונסזוס בדבר הצורך להאריך את שעות ההצלה ולהתאים אותן לשעות השמש, עומדים הסכמי העבודה של המצילים, וגם חוק שעות העבודה הקובע כי אדם רשאי לעבוד עד 12 שעות ביום. במקרים רבים מגיעים המצילים לשעות העבודה המרביות, כך שהארכת שעות הפעילות של התחנה תחייב שינויים מערכתיים. כיום המצילים מסתמכים על השעות הנוספות בכל יום עבודה כדי להגדיל את השכר החודשי שלהם, כך שחלוקת המשמרת הארוכה לשני חלקים תפגע ישירות בשכרם. בנוסף, הפגיעה בשכר תרחיק עובדים פוטנציאליים מתחום שגם כך נהפך למבוקש פחות בשנים האחרונות, בגלל שינוי ההסכמים הקיבוציים. הסכמים אלה השתנו בשנת 2000 וחילקו את הענף לשניים - אלה שנכנסו לתחום לפני 2000 (דור א'), ואלה שהחלו לעבוד כמצילים לאחר מכן.

שכרם של מצילי דור ב' נקבע בהסכם קיבוצי ארצי בין מרכז השלטון המקומי לבין ההסתדרות, באישור הממונה על השכר במשרד האוצר. כיום מתנהל משא ומתן בין ארגון המצילים, מרכז השלטון המקומי, ההסתדרות ומשרד האוצר, בין היתר על מנת לשפר את תנאי העבודה של מצילי דור ב'.

מנתונים שנמסרו מארגון המצילים, המשכורות החודשיות בעונות הרחצה של מנהלי התחנות הן 12.5–13.5 אלף שקל נטו בחודש, סגני מנהלי תחנות משתכרים 11.5–13 אלף שקל נטו בחודש, ומציל רגיל מקבל 10–12 אלף שקל נטו בחודש. התעריפים הנמוכים יותר שייכים לעובדי דור ב' כמובן, שמקבלים שכר רק עבור עונת הרחצה (מאי־אוקטובר), כאשר ביתר החודשים הם מועסקים בעירייה בשכר של כ–6,000 שקל נטו בחודש.

מצילי דור א' צוברים את השעות הנוספות שלהם במה שהם קוראים לו "בנק שעות". הכוונה היא לכל השעות הנוספות שעבדו מדי יום, שבעה ימים בשבוע במשך עונת הרחצה, מעבר ל–8.5 שעות העבודה הרגילות. את בנק השעות הזה הם "פודים" בתקופת החורף, אף שבעונה זו הם נחים וכלל לא עובדים. כך יוצא שהמצילים הוותיקים מקבלים במשך כל השנה משכורת של יותר מ–10,000 שקל נטו בחודש.

מצד שני, את העבודה בחודשי הקיץ הם מתארים כמפרכת ושוחקת, שכרוכה בשהייה של 12 שעות בים בתשומת לב מוחלטת למתרחש במים, בלי מנוחה בשבתות או בחגים, ובלי אפשרות לנפוש עם המשפחה והילדים בחופש הגדול.

מצילי דור ב', לעומת זאת, לא נהנים מאותם התנאים. אמנם הם עובדים שישה ימים בשבוע, ולא שבעה כמו המצילים הוותיקים, אך את השעות הנוספות שהם עובדים בקיץ הם לא צוברים, אלא מקבלים את התמורה בגינן בתלוש המשכורת של אותו החודש. בחודשי החורף המשכורת החודשית שלהם יורדת באופן משמעותי, שכן לא נצבר להם בנק שעות והם ממשיכים לעבוד בעבודות שונות מטעם הרשות המקומית. בשיטה זאת, התמריץ לעבוד עבודת פרך בקיץ עבור מנוחה בימי החורף קטן משמעותית. דווקא עבורם הארכת יום העבודה, שתעלה את מספר השעות הנוספות, תסייע במשכורת.

"עובדים תחת קרני השמש, לא במשרד"

המצילים מתקוממים גם נגד המיתוג שלהם כמי שיושבים חסרי מעש ומרוויחים כסף. "אנשים חושבים שמציל יושב בסוכה כל היום ולא עושה כלום, אבל אני צריך להיות כל היום עירני לים", אומר מציל מדור ב'.

מציל אחר, מדור א', שכבר עובד 25 שנים בחופי אשדוד, מסביר כי "כל הזמן מסתכלים עלינו כאילו אנחנו מרוויחים המון כסף, אבל לא רואים מה אנחנו מקריבים בשביל העבודה הזאת. יום־יום אנחנו כאן מהבוקר עד הערב. זה מתיש לעבוד 12 שעות. כשאני מסיים את העונה אני מרגיש שאני צריך חודשיים לנוח. אנחנו עובדים בחוץ, תחת קרני השמש. לא במשרד".

לדבריו, לא קל לעבוד עם הציבור הישראלי. "זו מלחמה יומיומית, אנשים לא ממושמעים וזו עבודה קשה. אנחנו מתאמנים כל יום ושומרים על כושר גופני - וגם זה קשה. זה לא כמו שאתם הולכים לים ויושבים ולא עושים כלום. אנחנו צריכים להיות כל הזמן דרוכים ובלחץ לא לאבד אף אחד במים. כשבן אדם נמצא שעתיים בים הוא חוזר הביתה מותש - אז מה אנחנו נגיד?"

בראות לקוייה קשה לבצע הצלה

מעיריית חיפה, שבה המצילים עוזבים את תחנות ההצלה כבר בשעה 18:00 גם בחופש הגדול נמסר: "ראש העיר, יונה יהב, תומך בהארכת יום העבודה של המצילים בחודשי הקיץ. ואולם לצערנו, כל הניסיונות עד כה למצוא פתרון מול ארגוני המצילים לא צלחו".

מעיריית תל אביב נמסר כי "החל משעת השקיעה (בסביבות 19:30) ישנו קושי ממשי לבצע פעולות הצלה במידת הצורך, בשל הראות הלקויה. כדי למנוע סיכון חיי אדם ובמטרה להותיר טווח ביטחון שיאפשר הצלה במקרה של טביעה בסמוך לשעת סגירת תחנת ההצלה, מסתיימת פעילות המצילים ב–18:45".

רינה רוזנברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?