ארגון המורים ביטל את הטיול השנתי - בתיירות הפנים משלמים את המחיר

ארגון המורים: "אם משרד החינוך מעוניין שהטיולים יימשכו, שידאג לחסינות מפני תביעות משפטיות" ■ סמנכ"ל אכסניות הנוער: "בקיץ נפגענו מצוק איתן, כעת אנו סופגים את העיצומים בביה"ס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בזמן שענף התיירות בישראל מתמודד עם השלכות מבצע צוק איתן, שגרם לירידה בתיירות הנכנסת, הנחית יו"ר ארגון המורים, רן ארז, מכה על ענף תיירות הפנים עם החלטתו לבטל את הטיולים השנתיים של בתי ספר על־יסודיים החל מסוף נובמבר.

ארגון המורים העל־יסודי הודיע על ביטול הטיולים השנתיים של בתי ספר אלה בסוף נובמבר לאור החלטת הפרקליטות להעמיד לדין גורמים בבית ספרו של נער בן 16, שטבע למוות בבריכה בחמי טבריה במהלך טיול שנתי. עם אלו שיועמדו לדין נמנים מנהל בית הספר, רכז השכבה ומחנך הכיתה שבה למד הנער.

צילום: עזרא לוי

ארגון המורים דורש ממשרד החינוך להעניק חיסיון משפטי למורים המלווים את התלמידים בטיולים השנתיים, כדי להגן עליהם במקרים דומים שעלולים להישנות בעתיד. באיגרת למורים שיצאה כמה ימים לפני חג החנוכה עליה חתום ארז, נכתב כי "לאחר חנוכה לא נצא לטיולים מכל סוג שהוא, למעט ימי שדה של של"ח, תיאטראות, מוזיאונים, הכנה לפולין ויציאה לפולין, תחרויות ספורט וכדומה".

בתחילת השבוע נפגשו ארז, מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, ומנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן, ובתום הפגישה הוחלט שמשרד החינוך יפנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה כי יגבש חוות דעת משפטית בנושא החסינות למורה והטלת האחריות עליו במקרה של פגיעה בתלמידים במהלך הטיולים. במקביל מתכוון ארגון המורים להציג חוות דעת משפטית מטעמו והצדדים אמורים להיפגש בעוד כעשרה ימים במטרה לדון בנושא בשנית ולנסות למצוא פתרון.

בינתיים, וכל עוד לא הגיעו הצדדים לפתרון, הטיולים השנתיים לא יתקיימו, וענף התיירות ממשיך להתקיים באי־ודאות, תוך אובדן הכנסות עם כל יום שיעבור - לכלל המערכת שמלווה את הטיולים.

"הביטולים הגיעו מעכשיו לעכשיו. בינתיים בוטלו לי שני טיולים לארבעה ימים, זאת אומרת הפסד של כ–2,500 שקל, וזה עוד לפני שהעיצומים באמת התחזקו", אומר ינאי עוזיאל, מורה דרך, החבר באגודה למורי הדרך. "בינואר קבוע לי טיול אחד, שלא בטוח ייצא לפועל. אני לא יכול לתכנן את החודש הבא ולדעת מה יהיו ההכנסות שלי במציאות הזאת של רגע אחד יש טיול ורגע אחר לא בטוח".

למורה דרך אחר באגודה, יהודה לוי, בוטלו בשלב זה ארבעה טיולים שתוכננו לדצמבר, שבעקבותם יספוג הפסד של כ–5,000 שקל בהכנסתו החודשית. "לינואר בכלל לא קבועים לי טיולים, כי מרגע שארז הודיע על ביטול הטיולים השנתיים לא נכנסה עבודה", הוא אומר.

רן ארזצילום: תומר נויברג

הפסד הכנסות של מאות אלפי שקלים

גם אתרי תיירות שרגילים לתנועת התלמידים העל־יסודיים בתקופה זו של השנה, ומסתמכים עליה במיוחד באמצע השבוע, נפגעים מהמהלך. בצוק מנרה, למשל, אליו מגיעים מדי שנה אלפי תלמידים, מדווחים על אובדן הכנסות של כ–100 אלף שקל בגין דצמבר. "תלמידי התיכון מרכזיים עבורנו. באמצע השבוע הפעילות כאן דלילה וזה אחד מפלחי השוק שמאפשר לנו פעילות עסקית רציפה בכל השנה. ברגע שזה מתבטל אז זה דרמטי, כי בתי הספר ומוסדות החינוך הם חלק מהאסטרטגיה העסקית שלנו ואנחנו נשענים עליהם", אומרת רווי רז, יו"ר מנרה לודג'. "הפעילות שלהם אצלנו מאפשרת לנו להשאיר את הראש מעל המים. אם פלח השוק הזה ייעלם אז נשאר ריקים, אין להם תחליף בתקופה הזאת".

מכיוון שמדובר בביטולי טיולים של תלמידי תיכון, שיוצאים לטיולים המשלבים לינה של מספר לילות מחוץ לבית, ההשבתה הפתאומית גרמה לנזק כלכלי גם לאכסניות הנוער ולבתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע, שרגילים לארח את התלמידים בתקופה זו. באכסניות הנוער ברחבי הארץ בוטלו עד כה 7,000–8,000 לינות, המהווים אובדן הכנסות של כמיליון שקל, ואילו בינואר רשומים כ–20 אלף לינות שלאור המצב נמצאים בסימן שאלה.

"שמרנו את הלינות עבור בתי הספר ופתאום ברגע אחד מקבלים הודעות ביטול. לא מספיק שקיבלנו בקיץ את הפתעת צוק איתן ועדיין סובלים מירידה משמעותית בהגעות של תיירים, כעת אנחנו מקבלים את הפתעת העיצומים בבתי הספר", אומר עפר שפירא, סמנכ"ל אכסניות הנוער. "אין לנו אפשרות בטווח כל כך קצר למצוא פתרון חלופי לעשרות אלפי לינות. נצטרך לראות איך אנחנו מצליחים לעבור את התקופה הזאת אם זה לא יגמר בימים הקרובים".

"יד קלה מאוד 
על ההדק"

לאור המצב פנה בתחילת השבוע קושה פקמן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע, לארז בקריאה שלא לבטל את הטיולים השנתיים, שכן לדבריו, ביטולם יגרום לפגיעה אנושה לתיירות הפנים ולפגיעה קשה בעשרות אלפי משפחות מהפריפריה. בחברה מדווחים כי נכון להיום, מרבית הטיולים כבר בוטלו, ונשארו עוד מעטים שמחכים על הגדר לראות מה יעלה בגורל הדיונים מול משרד החינוך.

"אנחנו מעריכים כי בימים הקרובים גם הם יבוטלו, כל עוד לא תשתנה ההחלטה של ארז", אומר פקמן. "דצמבר־פברואר הם חודשי השיא לטיולים של התיכונים, שקשורים לעשרות אלפי ספקים. אצלנו, למשל, שוכרים מדריכים ומזמינים עבודה של חברות הסעדה שיפעילו את המטבח והכל כרגע בהמתנה. אי־ודאות לעסק יכולה להרוג אותו, כבר עדיף היה שפשוט יגידו שזהו, שהכל מבוטל סופית, לעומת שמצב שבו אנחנו נמצאים כרגע, שמצד אחד יש הכרזה ברורה שאין טיולים ומצד שני יש דיונים. זה יוצר מצב שבתי הספר לא מבטלים ואנחנו נערכים מול חברות ההסעות והמזון וההדרכה ואז בהתראה של רגע הכל יכול להתבטל מבלי שנוכל לגבות שקל".

פקמן מביע את כעסו כלפי המהלך של ארגון המורים: "ביד מאוד קלה על ההדק מושבתת פעילות מסוימת כדי להטיב עם אוכלוסייה מסוימת. אין בכך שום קולגיאליות או הבנה של המערך הכלכלי במדינה. אני מבין את המורים, אבל אני לא מבין החלטה של פגיעה בעשרות אלפי משפחות מול פגיעה ונזק במורה אחד".

"מורים חיים בחשש בכל פעם שיש טיול"

מארגון המורים נמסר: "המצב כיום הוא בלתי נסבל. ארגון המורים לא מוכן יותר שילדים יהיו חשופים לפגיעות, ארגון המורים לא מוכן יותר שמורים ומנהלים יחיו בחשש אדיר כל אימת שמתקיים טיול. אם משרד החינוך מעוניין בכך שהטיולים יימשכו, עליו לדאוג לחסינות למורים מפני תביעות משפטיות או לחילופין, הפעלת הטיולים על ידי גופים המתמחים בכך.

"בשבוע שעבר התקיימה פגישה בין ארז לנציגי חברות הטיולים וההסעות שבמהלכה הם קיבלו הסבר מפורט על מטרת העיצומים. למרות הפגיעה הכלכלית בחברות אלה, נציגיהן הבינו את הסיבות לעיצומים ומשכך תמכו בהם. הם ביקשו שארגון המורים ישתף אותם במאבק בתקווה שיהיה קצר ככל האפשר ושמטרותיו יושגו. סוכם על שיתוף פעולה וצעדים משותפים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?