התיירות בירושלים לא התאוששה מצוק איתן - ומתמודדת עם הסלמה נוספת

המהומות בירושלים מחריפות את מצב בתי המלון בעיר - שכבר ספגו ירידה של עשרות אחוזים בלינות התיירים בחודשים האחרונים ■ 
בענף מדווחים על האטה במספר ההזמנות של ישראלים ברגע האחרון ■ צניחה של 30% במספר המבקרים ביד ושם

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

"הכביש להר הזיתים פתוח, ניתן לעבור". הודעה זו נשלחה בשבוע שעבר לחברים בקבוצת ווטסאפ, התארגנות של כמה עשרות מורי דרך הפועלים באזור ירושלים. ההודעות בקבוצה לא מפסיקות לזרום: עדכונים על דרכים פנויות למעבר, על כבישים שמהם צריך להיזהר, וייעוץ מהיר על אלטרנטיבות כשנדרש שינוי פתאומי של מסלולי טיול במקרה של אירועים חריגים.

"אין מה לעשות, בשלושת השבועות האחרונים נהיה מורכב לטייל בירושלים", אומר אילן ברקאי, מורה דרך החבר באגודת מורי הדרך. "אנחנו למודי ניסיון מהאינתיפאדה ויודעים לנתב אותם תוך כדי תנועה למקומות בלי סיכון, בודקים עם המשטרה ומוודאים שאין זריקות אבנים, ורק אז מחליטים אם לנסוע לאתר מסוים.

חוף הים בחיפהצילום: חגי פריד

"לפני שבוע הייתי בדרך להר הזיתים ושמעתי שיש מהומות בכביש המוביל אליו. באותו רגע החלטתי לוותר ובמקום לקחתי את הקבוצה לתצפית בהר הצופים. במקרה אחר היינו בדרך לכפר כנא ועדכנו אותי שהכביש לשם סגור, אז הראינו להם במקום זה את התבור".

מירה בר, אף היא מורת דרך החברה באגודה, ממשיכה לטייל עם הקבוצות בירושלים, אבל נזהרת מאתרים מסוימים. "המוקד הכי בעייתי הוא הרובע המוסלמי, ואנחנו מחליטים לפי המצב באותו רגע אם לוותר על סיור שם. אין אתרים שבאופן גורף אנחנו מוותרים עליהם. לפני שבועיים החלטתי לוותר על כמה תחנות בוויה דולורוזה ברובע המוסלמי, כי היו מהומות בהר הבית וחששנו. אבל לפני שבוע החלטתי להיכנס לשם עם הקבוצה, כי הבנתי שאין בעיות. בשוק ברובע הנוצרי אין בעיה להסתובב, וכך גם ברובע היהודי ובכותל המערבי".

נראה כי מאחר שמורי הדרך דואגים כל כך לביטחון התיירים, הם חוזרים הביתה עם נקודת מבט אחרת על ישראל. ברקאי מודה כי "אנחנו משתדלים לא לתת לתיירים את התמונה המלאה, ופשוט לא לקחת אותם למקומות המסוכנים". גם התיירים שעוברים תחת הדרכתה של בר מגלים ישראל אחרת מזו שהם רואים בחדשות. "זה מאוד תלוי במדריך, בנהג ואיך מציגים את הדברים. מה שהם שומעים בתקשורת במדינה שלהם מאוד לא משקף את מה שהם רואים במציאות. כשהם מגיעים הם מרגישים בטוחים. לפני שבועיים היינו בשער האריות וראינו רעולי פנים ואבנים מתעופפות. מספיק שאבן אחת תתעופף לכיוון הלא נכון ויקרה אסון".

חוף ים באילתצילום: מורי חן

ירידה של 36% בלינות תיירים בספטמבר

משבר התיירות בירושלים לא החל עם ההידרדרות הביטחונית בשבועות האחרונים, ומלווה את העיר מאז הקיץ, עם תחילת צוק איתן. הירידה במספר התיירים לישראל משפיעה כמובן משמעותית על עיר הבירה, שאין תייר שאינו מבקר בה.

במוזיאון יד ושם, שנחשב לאתר מוביל בקרב תיירים, מרגישים את ההשפעה השלילית של צוק איתן, עם צניחה של 30% במספר המבקרים מאז יולי, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בנוסף לירידה זו בוטלו ביקורים של אנשי חינוך מחו"ל שהיו אמורים להשתתף בסמינרים שמקיים בית הספר הבינלאומי להוראות השואה של יד ושם. מיד ושם נמסר כי "ירידה זו גרמה לפגיעה כלכלית", וכי אין עדיין נתונים לגבי ההשפעה של ההסלמה בשבועות האחרונים.

בתי המלון בירושלים, שבאופן מסורתי רגילים לארח באוקטובר ונובמבר תיירים ואנשי עסקים רבים וליהנות מתפוסות גבוהות, ממשיכים גם הם לספוג את ההשפעות של הקיץ. לפי נתוני התאחדות המלונות, בספטמבר היתה ירידה של 36% בלינות תיירים (ל–105 אלף לינות) במערב ירושלים לעומת השנה שעברה.

באוגוסט הירידה הסתכמה ב–40%, ונוכח נתוני התיירות הנכנסת של אוקטובר, שמציגים המשך ירידה בכניסות התיירים לישראל, אין ספק שהיא לא נבלמה. עם זאת, המלונאים טוענים כי ההסלמה של השבועות האחרונים לא השפיעה באופן ניכר על התפוסות והמצב הקשה נובע בעיקר בגלל צוק איתן.

"אלמלא המהומות היינו חוזרים לשגרה"

לפי נתוני הלמ"ס, תפוסת החדרים במחוז ירושלים בתשעת החודשים הראשונים של השנה (ינואר־ספטמבר) היתה 60.1% לעומת 61.3% בתקופה המקבילה.

אריה זומר, מנכ"ל התאחדות בתי המלון בירושלים, מסביר כי "צוק איתן הוא זה שהביא את בתי המלון בירושלים למצב הזה. ההסלמה בשבועות האחרונים השפיעה בעיקר על התיירים הבודדים, והם לא הנתח הגדול העיקרי של הלינות בעיר". לדבריו, "אם המצב ימשיך כך, נהיה בבעיה קשה מאוד".

דוד טוקר, סגן נשיא רשת אלרוב, המחזיקה במלונות ממילא ומצודת דוד בירושלים, אומר: "ירדנו ב–25%–30% בתפוסות בגלל צוק איתן, והמראות האחרונים לא מוסיפים לנו בריאות. תיירים שואלים אותנו כשהם מגיעים אם בעייתי להסתובב במקומות מסוימים".

את ההבחנה בין השפעת צוק איתן להסלמה האחרונה עושה גם חיים דוק, סמנכ"ל השיווק ברשת מלונות פרימה: "בצוק איתן היו לנו ביטולים מהרגע להרגע ונעצרו הזמנות לחלוטין, וזה לא מה שאנחנו חווים עכשיו. ההשפעה של האירועים האחרונים היא פחותה, ואנחנו רואים אותה בעיקר בהזמנות של הרגע האחרון שאנחנו רגילים לראות בתקופה הזו של השנה אצל הישראלים.

"בסופי השבוע של נובמבר ודצמבר אנחנו מייצרים תכנים מיוחדים עם ערך מוסף של הרצאות וסיורים שאנחנו משווקים לקהל הישראלי באמצעות ניוזלטרים, ובדרך כלל אנחנו זוכים לתגובות מהירות של הזמנות. הפעם רואים האטה והססנות".

הישראלים אינם מהווים את הנתח העיקרי בתפוסות בירושלים בתקופה זו, אבל יש מקרים שגם תיירות הפנים יכולה להעביר בית מלון מתפוסה גבוהה לנמוכה. "שלשום קיבלנו ביטול של 80 חדרים לשלושה לילות בסוף השבוע הקרוב לאחד מבתי המלון שלנו בעיר, דווקא מישראלים, שאמורים להיות המקור היותר אמיץ שלנו", אומר מלונאי בכיר. "אלמלא המהומות היינו יכולים להתחיל לחזור לשגרה, אבל זה לא קורה".

בדצמבר אמור לצאת הקמפיין השנתי הקבוע של חמשושלים, פסטיבל התרבות המרכזי של החורף בירושלים, והמלונאים מקווים שפעילות זו תחזיר את הישראלים לעיר.

ירידה של 25% במספר המבקרים בישראל מאז צוק איתן

מבצע צוק איתן הסתיים לפני כחודשיים וחצי, אך התיירים לא חוזרים בהמוניהם. מנתוני הלמ"ס שפורסמו אתמול, באוקטובר נרשמו 311 אלף כניסות של מבקרים - ירידה של 21% לעומת אוקטובר 2013.

מתוך כניסות אלה, 276 אלף היו כניסות של תיירים - 19% פחות מאוקטובר 2013, וכ–8% פחות מאוקטובר 2012. על סמך הנתונים של החודשים האחרונים, במשרד התיירות צופים כי 2014, שהיתה אמורה להיות שנת שיא בתיירות הנכנסת, תסתכם בכניסה של כ–3.3 מיליון מבקרים, ירידה של 7% לעומת 2013. מספר התיירים (לא כולל תיירות יומית ושייט) צפוי להסתכם בכ–2.9 מיליון תיירים, בדומה למספר הכניסות שנרשמו ב–2013.

הסיבה לכך שלא צפויה ירידה במספר התיירים ב–2014, על אף הפגיעה של צוק איתן, היא שמספר הכניסות שהיו במחצית הראשונה של השנה (1.7 מיליון כניסות) היווה עלייה של 18% לעומת המחצית הראשונה של 2013. עם תחילת מבצע צוק איתן החלה הירידה: בארבעת החודשים האחרונים נכנסו לישראל כ–915 אלף מבקרים, 25% פחות לעומת 2013, אז הגיעו 1.2 מיליון מבקרים. בינואר־אוקטובר 2014 נרשמו 2.8 מיליון כניסות של תיירים ומבקרי יום, ירידה של 6% בהשוואה ל–2013 ושל 7% בהשוואה ל–2012. מתוך כניסות אלה, יותר מ–2.5 מיליון היו כניסות של תיירים, 2% יותר מ–2013, ו–1% ו–6% יותר מ–2012 ו–2011, בהתאמה.

כל ערי התיירות בישראל נפגעו, ובהן אילת: בספטמבר כלל לא היו טיסות ישירות מחו"ל לעיר, ובאוקטובר נרשמה ירידה של 73% לעומת אוקטובר 2013 — 2,700 תיירים הגיעו בטיסות ישירות, לעומת כ–10,000 תיירים בתקופה המקבילה אשתקד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית