התל אביבים גילו איפה הכסף: השכרת דירות לתיירים זינקה ב-400% בשנה

באתר airbnb לבדו מוצעות כ-7,000 דירות להשכרה לטווח קצר ברחבי ישראל; אתרים נוספים מציעים אלפי דירות נוספות להשכרה ■ בתעשיית המלונאות מנסים להיאבק בתופעה, וכבר דרשו מרשות המסים לאכוף את חוקי המס על משכירי הדירות

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

"כולם עושים את זה. אני משכיר חדר פנוי בדירה לתיירים ב-60 יורו ללילה. חברים שלי מתכננים עכשיו לקנות דירה להשקעה בתל אביב, לשפץ ולחלק אותה - ולהשכיר לתיירים בכ-4,500 יורו בחודש", מספר דייר תל אביבי.

בעלת דירה מהרצליה מספרת כי "בזכות השכרת הדירה לתיירים אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לצאת לחופשות ארוכות יותר. אנחנו נוסעים ל-10 לילות מינימום, והלינה של התיירים מממנת לנו את החופשה".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המשטרה נתנה לכם דו"ח על עבירת תנועה? כך תוכלו להוכיח שטעתה

מפץ ההיי-טק של 2013: אקזיטים ב-4.9 מיליארד דולר מתחילת השנה

דירה להשכרה בתל אביבצילום: Airbnb

ואכן, נראה כי תחום השכרת הדירות לטווח קצר תופס תאוצה. באתר airbnb, שעוסק בהשכרת דירות לטווח קצר, אומרים כי בשנה שעברה היו רשומות דרכם כ-3,000 דירות בישראל, והמספר זינק לכ-7,000 הקיץ. מספר האורחים זינק ב-415% מאז אוגוסט 2012.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

לפני כשנה עזבה השותפה של חיים ‏(שם בדוי‏) את דירת שני החדרים שחלקו במרכז תל אביב, שעליה שילמה 2,700 שקל בחודש. חיים, שהדירה בבעלותו, מיהר לחפש שותפה חדשה לדירה כדי שיוכל לעמוד במשכנתא החודשית ‏(5,000 שקל‏). ואז הוא שמע על אתר airbnb.

"חבר שהשכיר שתי דירות שבבעלותו דרך האתר סיפר לי עליו. בכלל לא ידעתי על קיומו. היו לי שני חששות עיקריים: הראשון, שזרים ייכנסו לדירה שלי ויגעו לי בדברים או אפילו יגנבו; והחשש השני, שלא יהיו מספיק הזמנות ואני לא אצליח לכסות את המשכנתא. חששתי לוותר על שכר דירה קבוע ולהסתמך על אורחים מזדמנים", אומר חיים.

שנה לאחר מכן, חיים רואה את הדברים אחרת לחלוטין. ההחלטה להשכיר את החדר לתיירים 
ב–airbnb התבררה כיותר מנכונה. את החדר המרווח והמשופץ הצופה לרחוב אבן גבירול משכיר חיים ב–45–60 יורו ללילה, תלוי בעונה. התפוסה, לדבריו, היא 26 ימים בחודש. "אם הייתי ממשיך להשכיר את החדר לישראלים, הייתי מקבל 3,000 שקל בחודש. כיום אני מכניס לחשבון הבנק שלי פי שניים ויותר", הוא אומר.

בנוגע לחשש השני, אומר חים שגילה כי "תיירים אירופאים ואמריקאים הם יותר טובים משותפי דירה ישראלים. הם מרגישים כמו אורחים בבית. הם שוטפים את הכלים מיד אחרי השימוש, מנגבים אותם ומחזירים למקום, לא מרשים לעצמם ללכלך או להרעיש ורוב הזמן הם בכלל לא בבית".

המסע של חיים עם אתר airbnb לא מתחיל ונגמר בחדר שבדירתו. כיום הוא משכיר שתי דירות בתל אביב לתיירים, עבור חברו שנמצא בחו"ל, תמורת עמלה של 25%. באחרונה אף קיבל לניהולו עוד דירה של רופא מתל אביב, שמתמחה באילת ונמצא רק כל סוף שבוע שני בדירה - ולכן ביקש ממנו שישכיר אותה למענו.

מלונות מול דירות

"כולם עושים את זה. חברים שלי מתכננים עכשיו לקנות דירה להשקעה בתל אביב, לשפץ ולחלק אותה בצורה חוקית מתוך ידיעה שהיא תושכר באמצעות airbnb, וכך תבטיח רווחים גבוהים. הם חושבים לחלק אותה לשלושה חדרים - שבכל אחד יהיו שירותים ומקלחת פרטיים ויהיה שטח משותף אחד של מטבח, ואז הם יוכלו לגבות 60 יורו לחדר. כלומר, הכנסה של כ–4,500 יורו בחודש. על איזו דירה תל אביבית אפשר לקבל שכר דירה כזה?" אומר חיים.

ואכן, נראה כי תחום השכרת הדירות לטווח קצר תופס תאוצה. ב–airbnb מוסרים כי ב–2012 הוזמנו דרכם כ–80 אלף לילות בישראל. בשנה שעברה היו רשומות באתר כ–3,000 דירות, ומספר זה גדל לכ–7,000 עד אוגוסט 2013. מספר האורחים שלנים בדירות airbnb בישראל גדל ב–415% באוגוסט 2013 לעומת אוגוסט 2012, והתיירים המשתכנים בדירות הללו הגיעו מ–80 מדינות.

התופעה של השכרת דירות לתיירים לא מתרחשת רק בתל אביב. ב–airbnb לבדו רשומים 1,000 דירות וחדרים להשכרה בירושלים ו–470 בחיפה. באזור תל אביב רשומים באתר כ–5,000 דירות וחדרים להשכרה.

אם אתם חושבים איך גם אתם יכולים להרוויח קצת כסף, אף שאין לכם חדר או דירה פנויה - תלמדו מנגה ‏(שם בדוי‏) מהרצליה, שמשכירה את הבית שלה בכל נסיעה משפחתית לחו"ל.

"בזכות זה אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לצאת לחופשות ארוכות יותר. אם פעם היינו נוסעים ל–4–5 לילות, כיום, כשאני יודעת שנכנס לי כסף לחשבון הבנק בזמן שאני בחו"ל, אנחנו נוסעים ל–10 לילות מינימום. הלינה של התיירים בבית שלי מממנת לנו את החופשה. כשחוזרים הביתה מכניסים את כל המצעים והמגבות למכונת כביסה ומנקים אותו באופן יסודי וזהו, לא עושים סיפור", אומרת נגה. "בגלל שאני עושה את זה פעם־פעמיים בשנה, אני יכולה להקדיש לזה זמן. אני מתכתבת אתם לא מעט לפני שאנחנו סוגרים את העסקה, כדי לקבל מושג מי האנשים, רואה אותם בפייסבוק ורק אז מאשרת".

דירה להשכרה בתל אביבצילום: Airbnb

לא רק airbnb

רבים מהמשכירים הישראלים משתמשים באתר airbnb, אבל הוא רק פלטפורמה אחת מיני רבות. ב–2010 פתחו רועי זיו ואחיו נדב את האתר הישראלי tellavista, שפועל באותו אופן כמו airbnb. ב–tellavista רשומים 4,000 דירות וחדרים, מהם 1,500 פעילים. בשנה האחרונה רשם האתר גידול של 100% בהזמנות לעומת בשנה קודמת.

לדברי רועי, "גרתי בתל אביב ליד הים ובתור סטודנט בקיץ רציתי לעשות כמה שיותר כסף. כשראיתי את כל התיירים בעיר, החלטתי לעבור לגור אצל ההורים לחודשיים ולהשכיר להם את הדירה שלי, וככה נולד הרעיון. אנחנו בכלל מהנדסים. שנינו עבדנו בחברות היי־טק, ובסך הכל רצינו ליצור משהו שייתן לנו הכנסה נוספת ונצטרך להתעסק בו רק בערב, אבל חודשיים אחרי שהקמנו את האתר התפטרנו מהעבודה ומאז אנחנו עובדים רק בזה".

בנוסף, לא מעט אנשים מפרסמים בפייסבוק כי הם מחפשים לבצע השכרת משנה לדירתם לתקופה מסוימת. עדי מתל אביב מספרת כי "פרסמתי תמונות של הדירה עם פרטים עליה בעברית ובאנגלית ועשיתי אפשרות לשתף, אבל לא היה זרם של פניות. בסוף הצלחתי דרך צד רביעי. מישהו שאני לא מכירה כתב שהוא מחפש דירה להשכרה לתקופה מסוימת עבור חברה שלו, ואז מישהי שראתה את הסטטוס הזה זכרה את הסטטוס שלי ועשתה בינינו את הקישור". עדי מקבלת משוכרת המשנה 1,000 דולר ל–17 ימים, כשבמקור רצתה 5,000 שקל. "העדפתי לקחת את מה שבטוח במקום להמשיך לחפש ולא למצוא כלום", היא אומרת.

ויש אתרים נוספים, כמו sublet.co.il, שבו אנשים יכולים לפרסם מודעות עם תיאור הדירות שלהם תמורת 19 שקל לחודש. בעלי האתר, ניר, אומר כי "במשך כמה שנים האתר התעסק רק בדירות להשכרה בניו יורק, ישראלים לישראלים, ורק בחודשים האחרונים פתחתי את הקטגוריה של תל אביב כי הבנתי שיש ביקוש. כל יום עולות 5–10 מודעות חדשות, וזה לא שאני מפרסם אותו איפשהו".

רועי ונדב מקימי אתר tellavistaצילום: רועי זיו

בעלי דירות שלא מעוניינים לדאוג לתחזוקת הדירה ולפגוש את האורחים בעצמם יכולים להשתמש בשירותיה של חברת ניהול דירות - תמורת עמלה. לדברי יוני שפירא, בעלים של חברת home4trip, שעוסקת בניהול דירות להשכרה לטווח קצר, אומר כי "החברה שלנו מנהלת כיום 300 דירות בירושלים ובתל אביב עבור בעלי דירות, בעיקר כאלה שנמצאים בחו"ל ושמשתמשים בהן לתקופות קצרות, רובם צרפתים, בלגים ואמריקאים. אנחנו מבחינים בעלייה דו-ספרתית במספר ההזמנות מדי שנה, ובהתאם גם רמת התחרות בין הדירות עולה וצריך לשווק אותה בצורה אינטנסיבית". home4trip מתמחה כיום בעיקר בדירות גדולות.

התופעה רווחת לא רק באתרים ייעודיים, אלא גם באתרי לוחות כמו יד2. רועי שגב, סמנכ"ל פיתוח עסקי ביד2, אומר כי "היצע הדירות להשכרה לטווח קצר גדל ב–10% השנה לעומת שנה שעברה. זה מדהים, כי שנים אחורה הייתה עלייה אפסית, אם בכלל. את העלייה הרצינית בחיפושים אנחנו רואים בעיקר ברבעון השלישי - בחודשי הקיץ. לפני כמה שנים אנשים לא ראו בהשכרה לתקופות קצרות כמקור לתשואה. זה היה מושג מינורי בעולם השכרות הדירות. פתאום בשנה אחרונה יש קפיצה של ביקושים ומודעות".

עודד אברהמי הוא בעלים של חברת Household, חברה לניהול נכסים שבעבר עסקה בתחום השכרת דירות לטווח קצר, אך כיום ויתרה על הנישה הזו. לדבריו, "כל נושא המיסוי וביטוח צד ג' מפחיד אותי, אז הפסקתי. השכרת דירות לטווח קצר זה בעצם שימוש חורג בנכס, שכן ההגדרה של דירה היא דירת מגורים. זה אומר שאני אמור לגור בה או להשכיר אותה לתקופה של יותר משלושה חודשים. ברגע שאני משכיר אותה לתקופה קצרה יותר, אני נהיה עבריין מס. בנוסף, אם אחד השוכרים נופל במקלחת ותובע, הביטוח לא מכסה אותי, כי ביטוח צד ג' תקף במקרה של מגורים ולא מכסה השכרה לטווח קצר או פעילות עסקית".

אברהמי מציין עוד כי בהשכרת דירות לטווח קצר מערכת היחסים עם השכנים מתערערת. "אני מזמין צרות מהשכנים כי דירות כאלה מייצרות יותר פעילות ויותר רעש", הוא אומר. פרט לכך, הוא חושש שהרשויות יתחילו לטפל בתופעה, בגלל היקפה הגדל.

לדברי אברהמי, בעלי הדירות להשכרה לטווח קצר נהנים גם מתיירות המרפא שהתפתחה בשנים האחרונות. לדבריו, "יש מעגלים שלמים של דירות שעובדות נון סטופ על תיירות מרפא שמשכירות מראש לתקופות של 3–4 חודשים, והשוכרים מסכימים לשלם מחירים מטורפים".

התיירים באים - אך פחות למלונות

ביטוח של עד 
מיליון דולר

יש גם נקודות חולשה לסיפור ההשכרות. ראשית, המשכיר לא מקבל את כל הכסף - ב–airbnb הוא משלם 3% מגובה העסקה וב–tellavista הוא משלם 3%–6%, שיעור שמשתנה לפי מספר הדירות שמחזיק המשכיר באתר, כמה השכרות הוא עשה דרך האתר ועוד. המשכיר צריך גם לדאוג לניקיון הדירה לפני הכניסה של האורח הבא וגם לדאוג לכביסה של המצעים והמגבות, ממש כמו בבית מלון. על הטרחה הזו המשכירים לפעמים דורשים בעת ההזמנה עלויות ניקיון של בין 30 ל–70 יורו, בהתאם לגודל הדירה.

הרווח הכספי ברור, אך לצדו מתעורר חשש מנזקים שעלולים לקרות לציוד ולריהוט שנמצאים בדירה כאשר מכניסים אליה זרים. באתר airbnb מעניקים אמנם לכל משכיר ביטוח של עד מיליון דולר, אבל עדיין יכולות להיות בעיות.

לאחרונה התפרסם מקרה על נזק שנגרם, לטענת המשכיר, לדירת היוקרה שלו בטורנטו בשווי של אלפי דולרים. האתר הסכים לפצותו ב–1,300 דולר בלבד ומסר כי "מתוך 3 מיליון אורחים שהזמינו לינה באמצעות airbnb, רק ב–400 מקרים היו טענות לפגיעה ברכוש. לצערנו, המארח האמור סיפק באופן עקבי חוויה לא מספקת לאורחים והפר את אמנת השירות שלנו כמה פעמים, כפי שהשתקף גם בתלונות שהתקבלו מהלקוחות". במקרה מוכר אחר שהתרחש לפני שנתיים בסן פרנסיסקו, חזרה המשכירה לדירתה וגילתה כי נגנבו ממנה כסף, תכשיטים, מחשב נייד ועוד.

המרואיינים שלנו לא חוו דברים כאלה. לדברי חיים, "מערכת היחסים בין מארח לאורח היא שונה לגמרי ביחסים במלון. לאורח אכפת ממך, אתה סוג של חבר, על אף שאנחנו נותנים להם שירות דומה לזה של מלון. לדוגמה, השבוע הגיעה אלינו משפחה עם ילדה קטנה לשהות של שלושה שבועות, וקנינו לילדה מתנה קטנה וגם שמנו קצת אוכל במקרר, כי היה לנו חשוב שהם ירגישו שאנחנו מקדישים להם תשומת לב. בניגוד לבית מלון, האורחים בדירה מרגישים לא נעים להטריח אותך אם מתקלקל משהו, ואכפת להם מהציוד והריהוט בבית. כשהם יודעים שאני בא לנקות אחריהם, הם משתדלים שהכל יהיה יותר נקי".

דירה להשכרה בתל אביבצילום: Airbnb

הכנסה לא מדווחת

הסיבה שרוב המשכירים המרואיינים בכתבה ביקשו להתראיין בעילום שם אינה מקרית - הם לא מדווחים על ההכנסות הללו לרשות המסים, ואלה מביניהם שרק משכירים את הדירה לא רצו שבעלי הדירה יגלו שהם עושים השכרת משנה לנכס.

בהתאחדות המלונות בישראל הבינו שמשכירי הדירות לתיירות לוקחים נתח הולך וגובר מההכנסותיהם, וניסו כבר לפני כחצי שנה להוביל לאכיפת חוקי המס על משכירי דירות לתיירות. מנכ"ל ההתאחדות, שמואל צוראל, אף כתב בפברואר השנה לדורון ארבלי, מנהל רשות המסים דאז: "אתרי האינטרנט מלאים בהצעות לאכסון לתיירים בדירות לפרקי זמן שונים, החל מלילה בודד ועד לחודש ויותר. עינינו לא צרה במפעילי שיטות אכסון אלה. אנו רק מבקשים כי התחרות תהיה בתנאים שווים, לאמור: בעוד שמלונות ישראל מחויבים בכללי רישוי עסקים מחמירים ובהגשת דו"חות מס ותשלומי מס כחוק, אין המצב דומה אצל משכירי הדירות. לא נאכפת על משכירי הדירות חובת רישום עסק ורישויו, לא נאכפת חובת הדיווח לרשויות המס ותשלום המס בהתאם".

צוראל טען עוד כי "כתוצאה מכך, נוצרים תנאי חוסר שוויון בכושר התחרות בין המלונות לבין משכירי הדירות לתיירות, תוך אפליה לרעה של המלונות ופגיעה בעסקיהם. מעבר לכך, קיים כאן חשש של העלמת הכנסות החייבות במס בחוק וגרימת נזק להכנסות המדינה. לנגד עינינו מתפתחת כאן תעשיית אכסון המגלגלת מיליוני דולרים, ללא מיסוי כנדרש בחוק".

לדברי רועי זיו, באתר tellavista מעודדים אנשים לעבוד לפי החוק. "צריך להבדיל בין שני סוגים מהותיים של השכרה: דירות נופש להשקעה שמושכרות על בסיס שבועי או חודשי - וזה עסק לכל דבר, ודירות המושכרות מדי פעם כשהדיירים יוצאים לחופשה או לתקופה קצרה, ועושים מה שנקרא 'סיבלוט' ‏(השכרת משנה‏). אנחנו מעודדים את מיסוד נושא השכרות דירות הנופש. זו תופעה שאי אפשר להתעלם ממנה", הוא אומר.

דירות להשכרה ב-airbnb

מרשות המסים נמסר כי "כחלק מהטיפול הכולל בהעלמות מס, שמה רשות מסים בשנה האחרונה דגש על אכיפת תשלום מס בתחום השכרת דירות למגורים, ובכלל זה גם דירות המשמשות לנופש. זאת ועוד, במסגרת מבצעי האכיפה התקופתיים הנערכים בימים אלה, ניתנה הנחיה כוללת לטיפול בתחומי נופש וקיט. גם כאן שולבו ביקורות בתחומים של השכרת דירות נופש לתיירים ולמקומיים לתקופת הקיץ".

כך או אחרת, אין ספק שלבתי המלון יש מה לחשוש מהצמיחה ההולכת וגוברת של ענף השכרת הדירות לתיירים. במחצית הראשונה של השנה חלה ירידה של 7% במספר לינות התיירים בבתי המלון בישראל לעומת התקופה המקבילה ב–2012. ניתן היה להסביר את הירידה כהשפעה של מבצע "עמוד ענן", אילו נתוני התיירות הנכנסת לתקופה זו לא היו מראים שהגיעו לישראל 1.4 מיליון תיירים - 1% בלבד פחות מאותה התקופה אשתקד. סביר להניח שאילו הדירות להשכרה לא היו קיימות - רוב התיירים היו משתכנים בבתי מלון.

ממה צריך להיזהר כשמשכירים דירה לטווח קצר

תחום ההשכרות לטווח קצר והשכרות המשנה בישראל נמצא בעלייה מתמדת, אך הוא לא נטול סיכונים. לפני שאתם נכנסים לזה, תהיו ריאליים מבחינת המחיר שאותו אתם מתכננים לבקש. אם תבקשו מחיר גבוה מדי, תישארו עם תפוסות נמוכות שלא יצדיקו את השכרת הדירה לטווח קצר. תבדקו האם דירות אחרות בסביבתכם מושכרות באופן זה, ואם יש להן ביקוש.

אם אתם גרים בדירה ומסבלטים אותה לתקופה קצרה, כדאי לאכסן את חפציכם האישיים במקום נסתר: תכשיטים, מחשב נייד, מסמכים אישיים או כל דבר אחר בעל ערך שאתם לא רוצים שיהיה בסכנת גניבה או חיטוט. אם זו דירה שאתם משכירים לטווח קצר באופן קבוע, כדאי לעשות ביטוח על ריהוט או ציוד יקר שעלול להישבר או להינזק, כמו ספה או מסך טלוויזיה.

אמנם נראה כי השכרת דירה לטווח קצר מספקת הכנסה חודשית מוצלחת, זו לא הכנסה שאינה דורשת עבודה. תהיו מוכנים לכך שתפקידכם לא יהיה אך ורק מסירת המפתח, אלא גם מעבר לכך: לענות מהר ובנימוס לאורחים פוטנציאליים שמתעניינים בדירה על כל שאלה, לדאוג למצעים נקיים ולהיות זמינים לשוכר במקרה של תקלה ולדאוג לטפל בה במהרה. אתם צריכים גם לדאוג לנקות את הדירה אחרי שהשוכר יוצא ממנה, לקראת כניסתו של השוכר הבא. אם לא תעשו את זה בעצמכם, אתם צריכים לדאוג למנקה שתגיע בדיוק בשעה שיש צ'ק אאוט ותסיים את העבודה לפני הצ'ק אין הבא. חשוב מאוד לדאוג לביקורות וחוות דעת טובות, כדי שהאורחים יחליטו לבחור דווקא בדירה שלכם.

"תל אביב היא אחת מ–20 הערים שהתקדמו הכי מהר השנה באתר שלנו" // אבשלום חלוץ

ענקית השכרת הדירות המקוונת airbnb, שמחברת בין בעלים של יותר מ–300 אלף נכסים להשכרה ברחבי העולם לשוכרים באמצעות האתר שלה, הבינה את הפוטנציאל הגדול של העיר הלבנה בתל אביב - והחליטה להציב אותה כיעד אסטרטגי שלה.

האתר, שמשכיר איגלואים בגרינלנד, דירה בצורת מטוס בהולנד ואוהלי ענק בדנמרק - החליט להמר גם על דירות הבאוהאוס של תל אביב. בחודשים האחרונים השקיע airbnb משאבים רבים על קידום השירותים שלו כאן, כולל ביקורים של כמה בכירים בתל אביב ועריכת אירועים ללקוחות. ונראה כי המאמצים משתלמים.

יוג'ין מירופולסקי, מנהל אזורי של airbnb במרכז ומזרח אירופה וישראל, נהג לפקוד את תל אביב באופן קבוע עוד לפני שהחל לעבוד בחברה, בעיקר בשביל לבקר את בני משפחתו. כעת יש לו גם תירוץ מקצועי להגיע לכאן. לדבריו, "הישראלים הם אנשים פתוחים מאוד ומסתבר שהם מאוד אוהבים לארח זרים. נראה שמאוד חשוב לכם לתת לאורחים תחושה ביתית ובעיקר ליצור שם טוב לישראל בעולם. רק בישראל אתה מוצא בעלי דירות שמכינים מפות מיוחדות לאורחים שלהם ומספרים להם על המסעדות הכי שוות באזור ועל זמני הפתיחה של מוזיאונים".

מדוע החלטתם להשקיע משאבים רבים בשוק קטן יחסית?

"ישראל לא נחשבת לשוק קטן כל כך עבורנו. זאת אמנם מדינה קטנה, אבל עם משק מתקדם ומוקד תיירות טוב. ישראלים הם מאמצים מוקדמים של טכנולוגיות ושירותים חדשים, ותל אביב היא אחת מ–20 הערים שהתקדמו הכי מהר השנה באתר שלנו - אם משווים את כמות הנכסים שמושכרים לזמן שבו אנחנו פועלים כאן".

מירופולסקי הרוסי אינו מחזיק בדירה משלו, וישן ברחבי העולם רק בדירות של החברה. כדי להכיר את השוק המקומי הוא ישן כמה פעמים בדירות של airbnb בלי לגלות למשכירים שהוא בכיר בחברה. הוא מודע לכך שבתל אביב, שבה בניינים רבים סובלים מהזנחה, יש פערים גדולים באיכות הנכסים, אך מציין שהדבר מאפשר קשת רחבה של מחירים.

"לא נתקלתי בתלונות על כך שהבניינים כאן לא משופצים. כנראה אנשים יודעים למה לצפות מתל אביב", הוא אומר. לדבריו, תל אביב מציעה דירות במחירים גבוהים יותר מערים כמו ברצלונה, ברלין, מילאנו ורומא, ומחיריה מעט נמוכים ממחירי נכסים בפאריס, לונדון ומוסקווה. מגמה עולמית שהוא מזהה גם בתל אביב היא של Sharing economy. "אנשים מתעניינים יותר בגישה משותפת למוצרים ולהון, ואנחנו יכולים לראות את זה קורה גם בישראל. אנשים מתחילים לחלוק דברים עם השכנים שלהם דרך אתרים מיוחדים, והדבר כמובן בא לידי ביטוי גם בהשכרה ובמגורים משותפים".

בניו יורק לא אוהבים את airbnb // רונית דומקה

השימוש ב–airbnb נוח במיוחד בערים שבהן מחירי החדרים במלונות גבוהים - כמו ניו יורק, למשל. אך דווקא העיר הזו עושה לא מעט כאב ראש לבעלי הדירות שמנסים להשכיר אותן באתר.

בעלי מלונות וועדי שכונות בעיר התלוננו מאז הקמת האתר על ההפרעות וההשפעות השליליות של השכרת דירות רגילות לזרים, וביולי 2010 חוקק בית המחוקקים של מדינת ניו יורק חוק שאוסר על השכרת דירות לתקופה של פחות מ–30 יום. הסנאטורית ליז קרוגר, שיזמה את החוק, אמרה כי מטרת החוק לא היתה לפגוע ב–airbnb ודומיו, אלא בבעלי דירות שמנסים להפוך אותן למלונות לא חוקיים.

עם זאת, אי הבהירות של החוק יוצרת לא מעט בלבול ונזק למשכירי דירות בעיר דרך האתר. במאי השנה הורתה עיריית ניו יורק לנייג'ל וורן, תושב ניו יורק, לשלם קנס של 7,000 דולר בגין הפרת החוק שאוסר על בעלי דירות להשכיר את הדירות שלהם לזמן קצר. השופט בבית המשפט בעיר ביטל את אשמת ההפרות הקשורות לבניין עצמו ולאישורים אזוריים, אך הסכים כי וורן הפר את חוק המלונאות והוריד את הקנס ל-2,400 דולר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו