פתאל רוכש 20 בתי מלון בגרמניה בכ-1.5 מיליארד שקל

קבוצת פתאל בשיתוף עם קבוצת משקיעים רכשה מהבנק גולדמן סאקס את חברת QMH המחזיקה במלונות ■ בתי המלון שכלולים בעסקה סיימו את שנת 2011 עם הכנסה כוללת של 107 מיליון יורו ובתפוסת חדרים של 67%

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

עסקת מלונאות ישראלית גדולה באירופה: קבוצת פתאל בשיתוף עם קבוצת משקיעים רכשה מהבנק גולדמן סאקס את חברת QMH המחזיקה ב-20 בתי מלון בגרמניה. היקף העסקה עומד על כ-1.5 מיליארד שקל.

בין בתי המלון שנרכשו פועלים 15 בתי מלון תחת המותג הולידיי אין ו-5 בתי מלון נוספים פועלים תחת המותג best western. בכוונת פתאל להפוך 13 מהמלונות שנרכשו למותג האירופאי של הרשת - לאונרדו באופן מיידי, ו-7 המלונות הנוספים יישארו כרגע תחת המותג הקיים הולידיי אין. הרשת תקצה 35-25 מיליון יורו נוספים לשיפוצים של בתי המלון שנרכשו.

בתי המלון שכלולים בעסקה סיימו את שנת 2011 עם הכנסה כוללת של 107 מיליון יורו ובתפוסת חדרים של 67%. דוד פתאל, מנכ"ל והבעלים של הקבוצה, צופה עלייה של כ-12 אחוז במחזור ל-120 מיליון יורו בשנה.

טרם העסקה החזיקה רשת פתאל 25 בתי מלון בגרמניה עם מחזור מכירות של 130-120 מיליון יורו, שאף הם עמדו על תפוסה שנתית של כ-68 אחוזים. עם השלמת העסקה תחזיק פתאל ב-55 בתי מלון באירופה שכוללים כ-9,000 חדרי מלון ו- 3,000 עובדים, כש-45 מהם בגרמניה.

בתי המלון שנרכשו כוללים 3,649 חדרים, ברמה של 4 כוכבים ומעלה, ופועלים ב-14 ערים מרכזיות בגרמניה כמו ברלין, מינכן, המבורג, פרנקפורט, מאנהיים, האנובר, באדן-באדן, ובמיקומים אסטרטגיים כמו מרכזי ערים, שדות תעופה או בקירוב למרכזי ירידים וכנסים.

פתאל מסביר כי התעניין דווקא במלונות אלו היא הסינרגיה בינם לבין המלונות הקיימים של הרשת בגרמניה. "זו אותה אסטרטגיה, של מלונות של 4 כוכבים במערב אירופה והרבה מהמלונות נמצאים בערים שאנחנו פעילים בהן, כך שהיכולת שלנו לחזות את הרווחיות ולפי זה לקבוע את המחיר של העסקה היא גבוהה. זה מתלבש ככפפה ליד, וככה ראו את זה גם המשקיעים".

קבוצת פתאל לא מתכוונת לעצור בהתפתחות בגרמניה. "התחזקנו בשוויץ ואנחנו רוצים להמשיך להתרחב שם וגם באוסטריה. אנחנו גם בודקים אפשרויות רכישה בספרד ובאיטליה, שם יש נכסים יחסית זולים", אומר פתאל.

רשת מלונות פתאל נכנסה לפעילות באירופה בשנת 2006 על ידי רכישה וניהול מלונות בגרמניה ובשנת 2007 באמצעות קרן השקעות שהקימה Fattal fund. כיום שותפות בקרן החברות דלק נדל"ן, מגדל, מבטחים, ליברטי ומנורה. טרם העסקה החזיקה הקבוצה 34 מלונות באירופה שכולם פועלים תחת המותג לאונרדו - 19 מהם באמצעות הקרן (בגרמניה, בלגיה ושוויץ) ו-15 מהם בבעלות או שכירות של הרשת (גרמניה, בלגיה, הונגריה, צרפת ושוויץ). מחזור המכירות של הרשת באירופה עומד על כ-150 מליון יורו, והיא מעסיקה 1,800 עובדים. לאחר העסקה יעמוד מחזור המכירות על כ-250 מיליון יורו.

כיום מפעילה הולידי אין 40 בתי מלון בגרמניה, כך שפתאל רוכשת חצי ממלונות הרשת הפועלים במדינה. לא בכדי פתאל בחר להשקיע בגרמניה בפיתוח רשת המלונות. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של גרמניה עולה כי ב-2012 נרשם גידול של 19.2% במספר לינות הישראלים בבתי מלון ובאתרי אכסון בגרמניה, שהסתכם ב-660 אלף. סך הלינות במלונות ואתרי אכסון בגרמניה ב-2012 גדל ב-3.6 אחוז והסתכם ב-407 מיליון כשהלינות בתיירות הפנים הגרמנית גדלו ב-2.7 אחוז ואילו לינות התיירים עלו ב-8.1 אחוז. מדינות המקור החשובות לתיירות הנכנסת לגרמניה היו הולנד, שווייץ, וארה"ב. שנת 2011 הייתה שנת שיא במספר הלינות במדינה וההכנסה לחדר נמצאת במגמת עלייה של כ-5% וזאת בהמשך לעלייה של 7% בשנת 2010. בברלין בלבד עמד מספר הלינות השנתי על כ-20 מיליון ובמינכן על כ-11 מיליון. ההערכות הן כי עד שנת 2015 יעמוד הגידול השנתי של הוצאות נופשים במדינה על כ-5%.

נוכח העסקה מתכננת הקבוצה שינויים במבנה הארגוני. "ניצור ניהול על פי אזורים כמו שעשינו בארץ. אנחנו מתכננים להוציא קמפיינים פרסומיים לחיזוק המותג שלנו שכיום נמצא ברמת מודעות בינונית פלוס בגרמניה", אומר פתאל.

"המשא ומתן היה ארוך מאוד. ניסינו להיכנס לעסקה לפני שנה וחצי עם חברת מורגן סטנלי שרצתה לקנות את המלונות וביקשה שאנחנו ננהל אותם, אבל בסוף העסקה ירדה לטימיון. חידשנו את המשא ומתן לפני 9 חודשים כשריכזנו קבוצת משקיעים, שאנחנו חלק נכבד ממנה, והגשנו הצעה גם בצד של ההשקעות וגם בצד של הניהול. לא קל לקבל מימון, בטח לא בסדר גודל כזה, אבל הצלחנו לקבל מימון יפה מאוד ולסגור את העסקה", אומר דוד פתאל, מנכ"ל ובעלים של הקבוצה. "היו חברות נוספות שהגישו הצעות לרכישה עד שהגענו יחד עם חברה נוספת לסוף וההצעה שלנו הייתה טובה יותר", הוסיף.

לדברי פתאל, "מאוד משמח ומרגש אותנו להגיע לעוצמה כזו באירופה בתחום המלונאות. זה יצוא ישראלי. זוהי גאווה ישראלית להפוך את לאונרדו לאחד המותגים המובילים והמוכרים בתיירות באירופה".

עוה"ד ג'ק סמית, שירי שני וישראל ספירו ממשרד גורניצקי ייצגו את פתאל בהסכם השותפות.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט