ממתינים בתור |

בידוק המזוודות האוטומטי בנתב"ג יתחיל לפעול רק בקיץ

מערכת ה-HBS החדשה נועדה להחליף את שיטת הבדיקה הביטחונית הקיימת, המבוססת על תישאול הנוסעים וסינונם על פי רמת הסיכון הפוטנציאלי ■ פרוייקט ה-HBS במתכונתו המלאה היה צפוי להיות מושלם באפריל 2012

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

אם חשבתם כי תוכלו להיפטר כבר החודש מסדרת השאלות הביטחוניות בנתב"ג כמו 'האם ארזתם לבד', טעיתם. על אף ההתקדמות, כניסתה המבצעית של מערכת חדשה טכנולוגית HBS לבדיקה ביטחונית בנתב"ג, לא תתקיים החודש כמתוכנן אלא רק בעונת הקיץ הקרובה.

חברות התעופה עודכנו על ידי רשות שדות התעופה (רש"ת) כי טרמינל 3 ייסגר פעמיים לתנועת נוסעים ב-7 וב-14 ליוני הקרוב, לצורך הרצת המערכת החדשה. מערכת ה-HBS החדשה נועדה להחליף את שיטת הבדיקה הביטחונית הקיימת, המבוססת על תישאול הנוסעים וסינונם על פי רמת הסיכון הפוטנציאלי.

עומסים בשדה התעופה בן גוריוןצילום: תצלומים: ירון קמינסקי, ניר קידר, דניאל בר און ואוליבייה פיטוסי

סגירת הטרמינל לתנועת נוסעים תתבצע בשני ימי שישי בנפרד, ל-9 שעות בכל פעם (10:00-19.00) על מנת להקטין את הפגיעה בתנועת הנוסעים הבינלאומית שתועתק בימים אלה לטרמינל 1 הישן בנתב"ג.

המערכת החדשה תכלול 16 מכונות שיקוף, מהן 8 מכונות שיקוף CT ו-8 מכונות בדיקה אקסילון, בעלות של כ-70 מיליון דולר, כולל מערכת שינוע מזוודות חדשה. חברת ג'נרל אלקטריק אחראית על ביצוע התוכנית.

המערכת בנויה כך, שמזוודות הנוסעים עוברות שיקוף במכונת ה-CT ובמידה שהיא מגלה ממצא חשוד, המזוודה עוברת למכונה האחרת. זו מבצעת בדיקת עומק ברזולוציה הרבה יותר גבוה שמסוגלת לגלות את סוג חומר הנפץ והמקום או הכלי המדוייק בו הוצפן. מערכת הבדיקה החדשה, כל המזוודות יעברו את הבדיקה הביטחונית הרחק מעיני הנוסעים. כל התהליך מבוצע אוטומטית.

בשלב הפיילוט הראשון, שהסתיים עוד סוף דצמבר 2010, הותקנו שתי מכונות שיקוף ושתי מכונות בדיקה, במרתף שנבנה במיוחד לצורך כך בנתב"ג. שלב זה כלל בדיקת מזוודות דמי שנרכשו במיוחד לצורך שלב זה בניסוי, ובהן הוסלקו אמצעי חבלה שונים.

בשלב השני של הניסוי, בתחילת 2011 (פברואר-מארס) עברו את התהליך במערכת החדשה מזוודות שכבר נבדקו בשיטה הקיימת. לאחר מכן הורחב הניסוי לבדיקת אמת בלעדית של מזוודות נוסעים בקרב מספר חברות תעופה. אלה היו בדיקות של מזוודות נוסעים, בחברות תעופה שדלפקיהן ממוקמות באולם התחתון של הטרמינל (אזור G) המבודד מאולם הנוסעים היוצאים המרכזי. חברות תעופה אלו היו לופטהנזה, אוסטריין איירליינס וסוויס.

פרוייקט ה-HBS במתכונתו המלאה היה צפוי להיות מושלם באפריל 2012. אלא שהתברר, כי הפרויקט החדשני מצריך עוד התאמות ובדיקות ולכן השלמתו נדחתה פעם נוספת לינואר 2013.

מכונות השיקוף הקיימות לבדיקה הביטחונית המזוודות ישארו באולם היוצאים מטרמינל 3 בנתב"ג עד ינואר 2014, למרות שמערכת הבידוק הטכנולוגית החדשה HBS תתחיל לפעול בינואר 2013.

מרש"ת נמסר בתגובה: רש"ת עובדת על פי התוכנית של בניית מערכת ליבה מורכבת שבנייתה מתבצעת בטרמינל פעיל, תוך יישום לקחי הפיילוט. הרשות מתכננת לבצע בדיקה סופית של המערכת במי שני ושישי בחודש יוני - ימים הנחשבים דלים מבחינת נוסעים. וזאת, תוך תיאום מלא עם חברות התעופה וחברות שירותי הקרקע להעברת הליך הצ'ק אין לטרמינל 1. הטיסות תצאנה כסדרן מיד לאחר הבדיקה. המערכת צפויה להפוך למבצעית ולשפר לאין ערוך את רמת הבידוק הביטחוני ואת השירות לנוסע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי