"הסכם נופש ל-999 שנים ללא תחנות יציאה הוא מעוות"

את הדברים אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן בדיון על יחידות הנופש במטרה להכין את ההצעה לתיקון חוק הגנת הצרכן לקריאה שנייה ושלישית ■ קלאב הוטל: לתת הזדמנות למהלך של פשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, המשיכה היום (ב') להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של ח"כ איתן כבל, שאוחדה עם ההצעה של חברי הכנסת יואל חסון ואופיר אקוניס, לתיקון חוק הגנת הצרכן והסדרת נושא ההתחייבויות בעסקאות לתקופות קצובת.

הוועדה עסקה באפשרות להחיל את ההצעה גם על יחידות הנופש ולאפשר למי שרכשו בעבר יחידות נופש להשתחרר מהעסקה. בסוף הדיון סיכם היו"ר שאמה-הכהן ואמר כי הוועדה חייבת לפתור את הסוגיה הזו ובכוונתו לכנס את הוועדה לדיון שלישי ואחרון, בו יתקבלו הכרעות, כבר במהלך פגרת הקיץ. "במהלך הפגרה נכין נוסח של ההצעה וזו תהיה הצעת החוק הראשונה שוועדת הכלכלה תניח על שולחן הכנסת במושב החורף הקרוב. ההצעה תוגש כבר אחרי החגים וזה מעט זמן ביחס ל-999 שנים של התחייבות בעלי היחידות. הסכם נופש ל-999 שנים ללא תחנות יציאה לצרכן הוא מעוות ומחייב התערבות ושינוי".

"הנינים עוד יקללו אותי על העסקה שעשיתי"

מלבד חברי הכנסת, נציגי משרד המשפטים ונציגי קלאב הוטל, הגיעו לדיון עשרות בעלי יחידות, בהם קשישים המתחננים לסיוע ושחרור מהכבילה המעיקה הזו. במהלך הדיון סיפר ברוך חרמוני לוועדה כי רכש יחידת נופש בקלאב הוטל בטבריה בשנת 1985 ושילם עליה בשותפות עם חבר 3,000 דולר.

קלאב הוטל, טבריהצילום: רשת קלאב הוטל

לדבריו, הוא משלם דמי אחזקה אבל המלון, שהיה פעם ברמה של 5 כוכבים, לא מתוחזק כלל ומוזנח. "הסאונה התקלקלה ולא תיקנו אותה, היה בידור והיום אין, לא נשאר דבר אחד טוב במלון הזה. איך אפשר לחייב אותי בהסכם ל-999 שנים, כשאני אהיה בקבר, בני בני הנינים שלי עוד יקללו אותי על העסקה שעשיתי".

שרה פייבלמן, שרכשה יחידה בטבריה בשנת 1984 סיפרה: "כל השנים כשכולם נסעו לחו"ל אני נסעתי לטבריה. דמי האחזקה בהתחלה עמדו על 100 דולר בשנה והיו אמורים להיות צמודים רק למדד, אבל הגיעו כבר ל-2,200 שקלים כשכל מה שנותנים לנו זה מגבת וסבון".

בפתח הישיבה הציגה עו"ד לירון מאוטנר לוגסי את עמדת משרד המשפטים בנושא. לדבריה, "הכבילה של צרכנים לתקופה של שנים ארוכות מדירה שינה מעינינו - אנחנו חושבים שאי אפשר לכבול לתקופה של יותר משנות חיים של אדם". היא הוסיפה כי התחום מצריך הסדרה ואמרה כי מבחינה חוקתית ישנה תכלית ראויה למטרה לאפשר לאנשים להשתחרר מהעסקאות הללו.

כלכלנית הרשות להגנת הצרכן, בתיה גוטל, אמרה כי באילת נגבו 600 מיליון דולר עבור היחידות, כשעלות ההקמה עמדה לפי הערכתה על כ-175 מיליון דולר. "השוק הזה לא דומה לשום דבר בעולם, אני לא מכירה שום מוצר, חוץ ממחלות, שאנשים מוכנים לשלם כדי להיפטר ממנו", אמרה. ח"כ דוד אזולאי אמר בדומה כי "אם אנשים מוכנים להשתחרר בחינם זה מעיד על הסבל הרב שנגרם להם".

רצון חופשי בשוק החופשי

עו"ד גיל אוריון, שייצג את קלאב הוטל, טען כי החברה מוכנה לקיים הידברות למצוא פתרון לנושא וביקש לתת הזדמנות למהלך של פשרה. הוא הוסיף כי ההצעה תפגע בבעלי היחידות המרוצים, שלא רוצים לבטל את העסקה, מאחר והם יצטרכו לשלם דמי אחזקה גבוהים יותר.

היו"ר שאמה-הכהן אמר בתגובה כי הנוסחה הזו היא מעוותת וכי יש מקום לשנות אותה. עוד הוסיף היו"ר כי בעלי רשתות אחרים לא חוששים מהחוק, מאחר והם סבורים כי הם נותנים שירות טוב שלקוחותיהם לא ירצו לוותר עליו.

בתגובה לדברים אלו ביקש ח"כ חסון מעו"ד אוריון שלא להתל בוועדה ואמר כי קלאב הוטל מעולם לא חשפה את הנתונים. עו"ד אוריון השיב כי ישנו פיקוח של רואה חשבון חיצוני על החברה והיא הציעה למועצה לצרכנות גישה ישירה לספריה. ח"כ חסון דרש מעו"ד אוריון להציע הצעת פשרה ממשית שניתן להתייחס אליה, ולא להמשיך למשוך זמן. "אם אפשר למכור את היחידות הללו ואם זו עסקה כל כך משתלמת, למה אתם לא מוכנים לשחרר את הרוכשים?" שאל ח"כ חסון. עו"ד אוריון הציע בתגובה להעמיד ללקוחות זכות ביטול שתיכנס לתוקף 3 שנים לאחר שהרוכשים יבקשו אותו, כאשר בזמן הזה הם יידרשו להמשיך ולשלם את דמי האחזקה.

יחידה לכל החיים (לחץ להגדלה)

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות שתומכת בהצעה המונעת כבילה של הצרכן אומר כי "מי שדורש שוק חופשי צריך לכבד את כיבוד הרצון החופשי בהתקשרות ואת מתן חופש הבחירה לצרכן. מנכ"ל המועצה לצרכנות מוסיף כי התנגדות קלאב הוטל למתן חופש בחירה ללקוחות כמוה כהודאה בכוונתה לכפות על הצרכנים עסקה שאינם רוצים בה ושחלקם אף שנים לא נהנים מן השירותים שהיא מציעה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס