רש"ת פירסמה מכרז להקמת מגדל פיקוח חדש לנתב"ג

המגדל החדש יוקם מערבית לטרמינל 3 ומתוכנן כדי להתאים לשינוי בתבנית התפעול החדשה של נתב"ג - עם השלמת פרויקט שדרוג המסלולים ב-2013

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

רשות שדות התעופה (רש"ת) פירסמה היום (ה') מכרז לבנייה והקמה של מגדל פיקוח חדש לנתב"ג, בסכום של כ-100 מיליון שקל. המכרז פורסם לאחר שוועדה מיוחדת, בראשות מנהל נתב"ג, שמואל קנדל, בדקה את ההוצאה הכספית שתהיה כרוכה בהקמת המגדל, עקב ביקורת על בזבוז כספים בבנייתו והערות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

מגדל הפיקוח הקיים פועל בנתב"ג מ-1985, ולדברי הרש"ת מיקומו וגובהו לא נותנים מענה מבצעי ובטיחותי לצרכים העתידיים של נמל התעופה. המגדל החדש יוקם מערבית לטרמינל 3 ומתוכנן כדי להתאים לשינוי בתבנית התפעול החדשה של נתב"ג - עם השלמת פרויקט שדרוג המסלולים ב-2013.

המגדל החדש יתנשא לגובה של 100 מטר. מטרתו לתת מענה יעיל ובטיחותי לפיקוח על הטיסות, ולאפשר שדה ראייה נרחב על כל שטח השדה וניהול משולב של התעבורה האווירית עם יחידות הבקרה האזורית. סוכת הפיקוח בקומה העליונה של המגדל תכלול 10 עמדות פיקוח, ומתחתיה תיבנה קומת פיקוח רחבות חניית מטוסים שתכלול ארבע עמדות פיקוח - פי שתיים עמדות מאלה הקיימות כיום.

לדברי מנכ"ל רש"ת היוצא, קובי מור, "תכנון ועיצוב המגדל תואמים את הדרישות הפוקציונליות וכוללים מרכיבים חשובים של בנייה ירוקה וחיסכון באנרגיה - מבלי לייקר את עלותו ביחס למגדלי פיקוח בעולם. עד לסיום פרוייקט מערך המסלולים בנתב"ג פועלת רש"ת באופן אינטנסיבי, להקמת מגדל הפיקוח החדש בנתב"ג, תוך שילוב מערכות בטיחות מתקדמות ושיפור מגדל הפיקוח הקיים".

מור הוסיף ואמר כי המגדל החדש יוקם לפי המלצות מומחי ה-FAA (רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב), תוך אימוץ דו"חות המומחים בנושא הבטיחות ועמידה בלוחות זמנים לביצוע יישום המלצות ה ICAO (הארגון הבינלאומי של התעופה האזרחית) ודו"ח ועדת עמוס לפידות.

עיקר הביקורת שנמתחה בידי מומחים, לפני פרסומו של המכרז החדש, התייחסה לעלות הגבוהה יחסית למ"ר של המגדל החדש, ולכך שרש"ת בחרה להקים מגדל פיקוח מורכב ויקר במיוחד מבחינה הנדסית ואדריכלית. עוד התריעו המומחים, כי מגדל הפיקוח החדש יתנשא לגובה של יותר מ-100 מטר, יזדקר מעל כל הבניינים - אפילו מגדלי המגורים באזור - ויכער את קו הרקיע וכי הוא עלול להוות סכנה במקרה של נחיתת חרום, מצד מטוסים שעלולים לפגוע בו. ברש"ת דחו טענות אלה.

עוד פורסם השבוע, כי במכרז אחר להפעלת סניף להחלפת כסף (צ'יינג) בנתב"ג, החליטה רש"ת להחזיר את המגבלה על גובה העמלה בהחלפת מט"ח בנתב"ג. קודם לכן, נמתחה ביקורת על השינוי בתנאי המכרז בידי יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה-כהן.

צילום: TheMarker

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?