יו"ר ועדת הכלכלה: "לא נאשר תקנות תעופה נוספות ללא מתווה לפתיחת השמיים"

ח"כ יעקב מרגי על סוגיית ההחזרים מחברות התעופה: "הלקוחות לא יהיו חברת האשראי של החברות והמדינה" ■ מנכ"ל ישראייר: "אי אפשר לנהל עסק ככה; נוספו לנו 2 מיליון דולר החזרים"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ יעקב מרגי
ח"כ יעקב מרגיצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכלכלה, יעקב מרגי (ש"ס), איים היום (ראשון) על הממשלה שלא יתמוך בתקנות העוסקות בהגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות בתקופת הסגר. במהלך דיון בוועדה אמר מרגי כי "לא נאשר תקנות תעופה נוספות ללא מתווה לפתיחת השמיים".  

התקנות, שהוגשו מתוקף חוק הקורונה, נכנסו לתוקף כבר לפני כעשרה ימים, כשהתיקון המרכזי שבהן עסק באכיפת האיסור לטוס בתקופת הסגר, שהוטל על כל מי שקנה כרטיס טיסה אחרי 25 בספטמבר. התקנות נכנסו לתוקף ב-30 בספטמבר, והן בתוקף עד ה-14 באוקטובר, ומחר (שני) תידרש הוועדה להכריע אם הן יישארו בתוקף. 

"צריך לתת לחברות התעופה אופק, ולכן צריך לפתוח את השמיים במידה ובמשורה. לא ייתכן שחברות תעופה זרות יכולות להביא נוסעים, ואנחנו מגבילים את חברות התעופה הישראליות. צריך לתת להן אופק כלכלי לשרוד. המצב כיום של חברות התעופה קשה מאוד - ולכן צריך לתת להן להתחיל לעבוד", אמר מרגי. 

מרגי התייחס גם להחזרי הכספים ללקוחות על טיסות שבוטלו בתקופת הקורונה, וקרא לחברות התעופה "להחזיר את הכסף ללקוחות באופן מיידי".

הוא הבהיר כי על אף שהופעלו עליו לחצים, אין בכוונתו לדחות פעם נוספת את מועד ההחזרים ללקוחות שרכשו כרטיסים שלא נוצלו וכי לא יאריך את ההגבלות שאיפשרו פגיעה בזכויות הנוסעים בתקופת הקורונה. 

לדבריו, "הלקוחות לא יהיו חברת האשראי של חברות התעופה והמדינה. אם המדינה חושבת שחברות התעופה זקוקות לעוד אשראי - שתעמיד להן אשראי מצדה. אני קורא כאן קריאה חד משמעית לחברות התעופה לממש את החוק ולהחזיר את הכספים ללקוחות".

אורי סירקיס
מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיסצילום: תומר אפלבאום

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) אמר כי "מדינת ישראל נהפכה לכלא. אני לא זוכר בהיסטוריה של הקומוניזם שהיו טיסות שבהן אנשים היו צריכים לענות על שאלות כמו 'למה אתה יוצא?'... אם אדם רוצה לצאת לשלושה ימים ליוון להתאוורר – תנו לו לצאת. השתגענו - באף מדינה אין הגבלות כמו בישראל. אני אצביע נגד, זו טעות אסטרטגית איומה, תתעוררו. אפשר להתמודד עם הקורונה בכלים הגיוניים".

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, אמר כי "בתחילה אמרו שהמגבלה על הטיסות תהיה עד 11 באוקטובר, אח"כ אישרו מגבלה עד 14 באוקטובר ועכשיו אומרים שאולי יאריכו אותה עד 17 באוקטובר – ואי אפשר לנהל עסק ככה. נוספו לנו 2 מיליון דולר החזרים רק כתוצאה מהאנדרלמוסיה הזו. אפשר לראות שפחות מאדם אחד נמצא חולה לכל 100 טיסות שלנו, אז למה לא נותנים לנו לטוס? 

"השבנו את הרוב המכריע של הכסף שהיינו חייבים ללקוחות. הייתי שמח אם הוועדה הייתה מפעילה לחץ ואומרת שעד שלא יפתחו השמים יעצרו גם את ההחזרים".

היו"ר מרגי התייחס לדברי סירקיס, וציין כי אם הממשלה לא תציע תוכנית לפתיחת השמיים לא תהיה לה תמיכה בוועדת הכלכלה. הוא הוסיף כי הוועדה תדון בקרוב גם במתווה התיירות הנכנסת.

המשך הדיון וההצבעה על התקנות יתקיימו מחרב-11:00 בוועדת הכלכלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום