בתי המלון באילת מתכוננים לסגר: מזהירים את העובדים לפני חל"ת

העובדים הזמניים נקראו לא לשוב לעבודה, ואחרים עומדים בפני אפשרות של חל"ת ■ "הוצאה לחל"ת היא בעייתית. חלק מהעובדים מתאדים אחריה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילת
אילת. חצי מיליון נופשים ביולי-אוגוסטצילום: Sergei25 / Shutterstock

בתי המלון באילת התחילו להיערך לסגר, עם שחרור חלק מהעובדים הזמניים והכנה של העובדים האחרים לאפשרות של חופשה ללא תשלום (חל"ת). 

בשעות אלה נדונה בממשלה התוכנית להטלת סגר כללי ברחבי בתקופת חגי תשרי, בעקבות העלייה המתמשכת בתחלואה בקורונה. התוכנית כוללת הגבלות רבות על תנועת האזרחים ופעילות המשק, ובהן סגירה של בתי המלון

כתוצאה מכך, עובדים זוטרים בחלק מבתי המלון באילת התבקשו על ידי המעסיקים לא לחזור לעבודתם. מדובר בעיקר בצעירים לפני צבא שהגיעו לבתי המלון בחודשי הקיץ כדי לעבוד בשירות חדרים, מלצרות ועוד – ולפני שדובר על סגר התבקשו להישאר בעבודה עד לאחר החגים, בשל ההזמנות הרבות. שאר העובדים קיבלו התראה כי ייתכן שיוצאו לחל"ת, בהתאם להחלטת הממשלה על סגירת הענף. 

ליאור מוצ'ניק, יו"ר התאחדות המלונות באילת ומנכ"ל מלונות דן אילת, הסביר: "אנחנו עוד לא יודעים מה תהיה החלטת הממשלה לגבינו. לנו יש תפוסה מלאה עד יום חמישי בערב, ולכן לא שיחררנו עובדים, אבל אנחנו מכינים את הקרקע ומודעים לעובדים שאולי יצטרכו לצאת לחל"ת ל-14 יום. הוצאה לחל"ת היא בעייתית בענף שלנו. זה לא פשוט, מכיוון שחלק מהעובדים מתאדים לאחר החל"ת. הם צעירים ופשוט לא מעוניינים לחזור, מפני שמצאו משהו אחר בינתיים, ואז אתה מוצא את עצמך צריך לגייס ולשכור צוות חדש למלון". 

מנתוני התאחדות המלונות עולה כי ביולי ואוגוסט התארחו באילת כחצי מיליון נופשים. לפי ההתאחדות, "חרף הנתון המרשים, העיר הצליחה לשמור על מעמדה כירוקה, לאור רמת התחלואה הנמוכה בה. מספר החולים באילת, המונה 65 אלף תושבים, מסתכם נכון להיום בכ-90 בלבד".

בשיא המשבר, שיעור האבטלה באילת טיפס לכ–70%, לפי נתוני שירות התעסוקה. זאת, מאחר שכ-80% מכלכלת אילת נשענת על תעשיית התיירות, שספגה פגיעה קשה. הרוב המוחלט של תושבי העיר עוסקים בתחום, או מספקים שירותים לעסקים שפועלים בענף. עם זאת, עם תחילת ההקלות, העיר שבה לשגשג, וביולי-אוגוסט נהנתה מביקושים אדירים ופריחה שלא ידעה זה שנים.

בהתאחדות המלונות יצאו אתמול בערב (שבת) בקריאה לממשלה לא להטיל סגר על הענף, מאחר שהחגים הם מבחינתם תקופת שיא. לפי הערכת ההתאחדות, אובדן ההכנסה הצפוי למלונות בחגי תשרי בלבד, בשל הסגר המתוכנן, נאמד ב-800 מיליון שקל. 

במכתב ששלח נשיא ההתאחדות, אמיר חייק, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכתב: "ענף המלונות ספג בתקופת הקורונה מכה קשה וכואבת, עשרות אלפי עובדי הענף נשלחו לחל"ת או פוטרו ומאז החזרה לשגרה נפתחו מחדש רק 63% מהמלונות. מרביתם עדיין מדממים ומתקשים להתאושש. והנה, אך התחלנו ללקק את הפצעים ולאחר שעמדנו בכללי התו הסגול המחמירים בחודשי הקיץ (שדרשו מאיתנו השקעות רבות), שוב מרחפת סכנה קיומית על הענף ועל תעשיית המלונות כולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker