השמיים ממשיכים להיפתח: אלה 20 המדינות הירוקות שחזרה מהן לא תחייב בידוד

הצו לפטור מבידוד חל רטרואקטיבית, גם על מי שכבר נחת בארץ וחזר מהמדינות הירוקות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נהר וגשר בגיאורגיה
נהר וגשר בגיאורגיהצילום: יחצ

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, חתם היום על צו פטור מבידוד לשבים ממדינות ירוקות. המשמעות: מי שהגיע או יגיע מהמדינות הבאות (ולא שהה במדינה אחרת שאינה אחת מאלו) ב-14 הימים האחרונים, אינו חייב בבידוד.

אלה המדינות שחזרה מהן לא תחייב בידוד: אוסטריה; איטליה; אסטוניה; בולגריה; בריטניה; גיאורגיה; גרמניה; דנמרק; הונג-קונג: הונגריה; יוון; ירדן; לטביה; ליטא; ניו-זילנד; סלובניה; פינלנד; קנדה; קפריסין; קרואטיה. עם זאת, נכון לעכשיו ישראל סיכמה רק עם בולגריה, קרואטיה ויוון על כך שישראלים יוכלו להיכנס אליהן - תחת מגבלות שונות. 

הצו לפטור מבידוד חל רטרואקטיבית, גם על מי שכבר נחת בארץ וחזר מהמדינות הירוקות.

מדריך לטסים לחו"ל 

אני רוצה לטוס לחופשה בחו"ל - אילו מדינות פתוחות בפני? 

כאמור, רק שלוש מדינות המוגדרות ירוקות, הסכימו לקבל את התיירים הישראלים - בולגריה, קרואטיה ויוון - תחת מגבלות שונות: 

בולגריה

היעד הרלוונטי לישראלים הוא ורנה בלבד. בכניסה לבולגריה יש להציג בדיקת קורונה שלילית שבוצעה 72 שעות לפני הכניסה למדינה. בנוסף על כל נוסע למלא הצהרת בריאות לפני היציאה וגם בחזור. החוזרים לישראל אינם חייבים בבידוד. 

Rila Monastery
מנזר רילה בבולגריהצילום: Dennis van de Water / Shuttersto

קרואטיה

היעדים הרלוונטים לישראלים בתוך המדינה הם זאגרב ודוברובניק. בכניסה יש להציג בדיקת קורונה שלילית שבוצעה 48 שעות לפני הטיסה, הצהרת בריאות, אסמכתא על הזמנת מלון או מקום שהייה קבוע. החוזרים לישראל אינם חייבים בבידוד. 

יוון

מוגבל ל-600 תיירים ישראלים בשבוע. יעדים שבהם ישראלים מורשים לבקר: אתונה, סלוניקי וקורפו. בכניסה יש להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה בישראל. כמו כן, תבוצע בדיקת קורונה נוספות בכניסה ליוון ולאחריה יצטרך הנוסע לשהות במלון על חשבונו, עד לקבלת תשובה שלילית בתוך 48-24 שעות. בנוסף יצטרך התייר למלא הצהרת בריאות ופרטי שהייה ביוון. החוזרים לישראל אינם חייבים בבידוד. 

איך קובעים מי יוכל להיכנס ליוון? 

על פי אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, המכירה תהיה בשיטת כל הקודם זוכה: "כמות האנשים ליוון מוגבלת. אנחנו ביקשנו ארבע טיסות החל מסוף השבוע הקרוב. נטיס בהן לא יותר מ-350 איש בהתאם לקריטריונים שנקבעו. המכירה תתבצע על פי שיטת כל הקודם זוכה. על כל טיסה יהיו כ-50 מקומות, וברגע שיתמלאו נפסיק את המכירה"

מאילו יעדים ניתן לשוב בלי חובת בידוד? 

נכון להיום: איטליה, גיאורגיה, ניו זילנד, קנדה, דנמרק, אנגליה, הונגריה, פינלנד, אוסטריה, גרמניה, בולגריה, קרואטיה, סלובניה, ירדן, אסטוניה, לטביה, ליטא, רואנדה, הונג קונג וקפריסין, 

שוק בריאקה
שוק ברייקה, קרואטיהצילום: jean-francois me / Shutterstock

אני ישראלי שגר בחו"ל ורוצה לבקר את משפחתי בישראל. אני מגיע בטיסת קונקשן דרך מדינה ירוקה. האם איאלץ להיכנס לבידוד?

התנאי לכניסה לישראל ללא בידוד היא חזרה ממדינה ירוקה, כל עוד לא שהית במדינה אדומה במהלך 14 הימים שקדמו לטיסתך לישראל. כל הנכנסים לישראל עוברים תשאול ברגע היציאה משרוול המטוס. 

מה קורה אם עברתי בדיקה בארץ ונמצאתי שלילי לקורונה אבל בחו"ל נמצאתי חיובי? מי אמור להחזיר אותי והאם הביטוח מכסה את העלות? 

אם הנוסע נמצא חיובי לקורונה במדינה בחו"ל הוא חייב בבידוד בתוך המדינה ובמקרים חמורים יותר באשפוז.

הקנס בבולגריה למשל על מפרי בידוד הוא 5,000 יורו. לכן חשוב לעשות ביטוח נסיעות לפני הטיסה שכולל טופס קוביד 19- המכסה הוצאות בידוד ואשפוז. אם לא עשיתם כן, כל ההוצאות יהיו על חשבונכם. 

האם תעריפי הביטוח לחו"ל עלו בעקבות הקורונה?

זיו רוזן, מנכ"ל גוליבר תיירות, מספר כי אם לפני הקורונה עלות הביטוח ליום עמדה על ממוצע של 2.2 דולרים ליום, כעת הביטוח הזול ביותר עומד על 3.5 דולרים ליום ומגיע גם ל-10 דולר ליום - תלוי בגיל ובמצב הבריאותי של המבוטח.

מדובר במחירים זמניים, שכן חלק חברות הביטוח הגדולות טרם חזרו לשווק ביטוחי נסיעות. בימים אלה נערכות חברות רבות להתאמת הפוליסות למציאות החדשה של טיסות בעידן הקורונה, וחלקן מקיימות שיחות עם רשות שוק ההון בנוגע לפוליסות ייחודיות לתקופה. 

אויה, סנטוריני. "יוון מושכת משקיעים אחרים מאלה שהיו בה לפני הקורונה"
אויה, סנטוריניצילום: AFP

האוכלוסייה שעלולה לספוג את רוב העלייה היא בני 60 פלוס, שחלק מחברות הביטוח עלולות לא לבטח אותם בגלל רמת הסיכון הגבוהה. חלקם האחר יגבה תעריף יקר הרבה יותר, וידרוש להמצאת אישורים רפואיים שונים טרם הנסיעה.

כיצד מתנהל ההליך בשדה התעופה? רגיל? ארוך יותר? כמה זמן צריך להגיע מראש? 

על פי רשות שדות התעופה, הטסים לחו"ל חייבים להגיע ארבע שעות לפני הטיסה עם טופס הצהרת בריאות שמילאו מראש. חברת התעופה בודקת את טופס בדיקת הקורונה הרלוונטי לפי דרישת מדינת היעד. 

השבים מחו"ל מחויבים להוריד אפליקציה ייעודית ובה הם נדרשים למלא את פרטי שהייתם בחו"ל. הם מחולקים בין ישראלים לזרים, ועוברים בדיקת חום ומשם ממשיכים לתשאול. על התשאול אמונים משרד האוכלוסין, משרד הבריאות ומד"א. במידה והנוסע החוזר מחויב בבידוד, בודקים אם יש לו היכן לשהות, ואם לא הוא נשלח למלונית קורונה. 

קניתי כרטיס לבולגריה. כיצד אני משיג בדיקת קורונה בתוקף?

את בדיקות הקורונה עושים בחינם דרך קופות החולים. עד היום ניתן היה לעשות בדיקות רק באמצעות הפנייה דרך רופאי המשפחה או המרפאה, אם נחשפת לחולי קורונה או שהצגת תסמינים. על פי קופות החולים, החל מיום שלישי אפשר יהיה להתקשר למוקד השירות ולהגיד כי אתם מבקשים בדיקה לצורך טיסה לחו"ל. המוקד אמור לספק לכם הפנייה אוטומטית למכרז הדיגום הקרוב לביתכם שאליו תצטרכו להגיע יחד עם הכרטיס, ולעשות את הבדיקה במועד המתואם עם הדרישות ותאריך הטיסה שלכם. תוצאות הבדיקה אמורות להתקבל בתוך 24 שעות. עם זאת, מזהירים בקופות החולים, כי אם יהיו עשרות אלפי פניות ובקשות לבדיקות, עלולים לחול עיכובים. 

במקביל, משרד הבריאות השיק אתר חדש ובו שאלות ותשובות על תעופה בזמן קורונה. באתר מופיעות הנחיות לנכנסים וליוצאים ממדינת ישראל בתקופת נגיף קורונה, חובת בידוד והנחיות לביצוע, הגשת בקשה לכניסה לישראל לפני טיסה, הגשת בקשה ליציאה מישראל לפני טיסה ורשימת מדינות אדומות וירוקות.

שאלות ותשובות המופיעות באתר משרד הבריאות:

מי אינו רשאי להיכנס לישראל או לצאת ממנה?

מי שאובחן כחולה עם ממצא חיובי לנגיף קורונה (COVID-19), מי שהחלים באופן מלא לא נחשב כחולה.
מי שהיו במגע עם חולה מאומת (שהייה של פחות משני מטרים למשך 15 דקות לפחות) או עם אדם המחויב בבידוד ב-1 הימים שקדמו לטיסה.
מי שפיתחו אחד או יותר מהתסמינים הדומים לתסמיני נגיף קורונה ב-14 הימים שקדמו לטיסה. התסמינים יכולים להיות חום גוף של 38 מעלות צלזיוס ומעלה, שיעול או קושי בנשימה או אובדן חוש טעם או ריח.
מי שמחויבים בבידוד מטעמי קורונה לפי הנחיות המדינה ממנה הם ממריאים בתקופה הכוללת את תאריך ההמראה.

האם אנשים המוגדרים כקבוצת סיכון לקורונה מורשים לטוס?

אין מניעה לאוכלוסיות בסיכון לטוס לחו"ל אך מומלץ לנהוג במשנה זהירות ולבדוק לגבי הכיסוי הביטוחי עם חברת הביטוח טרם הטיסה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker