בכיר בתחום התעופה: "אני לא רואה איך פותחים את השמיים לפני אוקטובר - מדובר במצג שווא"

הבכיר טוען שמדינות אירופה לא יסכימו להכניס ישראלים בלי בדיקת קורונה, והמכרז להקמת מתקן בדיקה בנתב"ג יסתיים רק בסוף החודש

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תייר נוחת בשדה התעופה בקפריסין
תייר נוחת בשדה התעופה בקפריסיןצילום: AFP

"אני לומד את המכרז של רשות שדות התעופה ובמקרה הכי סביר אפשר יהיה לפתוח את השמיים רק באוקטובר. זו המשמעות וכל מי שקורא מבין את זה. יוצרים פה מצג שווא", כך אומר גורם בכיר בתחום התעופה על המהלך של הרשות להקמת מעבדות קורונה בנתב"ג, כחלק מהיערכות לפתיחת השמיים. 

בשבוע שעבר הוסמכו משרדי הבריאות, התחבורה והחוץ וכן המל"ל על ידי קבינט הקורונה לקדם את מתווה פתיחת השמים. נציגיהם ייפגשו בימים הקרובים ויוציאו בתוך כשבוע, לקראת הדיון הבא בקבינט הקורונה, את המתווה המוסכם.

ענדה לבדיקת קורונה בשדה התעופה בפינלנדצילום: AFP

כבר כעת יש כחמש מדינות אירופאיות הנמצאות מול ישראל במגעים מתקדמים, ויסכימו ככל הנראה לקבל את התיירים הישראלים, על פי מנגנון שיכלול בדיקות מקדימות של קורונה, ואולי תקופת בידוד מסוימת, שעליה עוד ידונו בהתאם להגדרת המדינה (ירוקה או אדומה). על פי ההערכות, בין המדינות הנכללות ברשימה נמצאות יוון, קפריסין, הונגריה ובולגריה.

בשלב זה עדיין לא מתפרסמות שמות המדינות באופן רשמי, מכיוון שהמודל דינמי ומשתנה בהתאם לרמת התחלואה. מחר (א') אמור הקבינט להתכנס ולסכם באופן רשמי מי יהיו המדינות שיכנסו לרשימה באופן סופי. גורם בממשלה אמר ל-TheMarker: "אנחנו רוצים להוציא רשימה שגם תחזיק מעמד ולא לשנות את הרשימה מידי כמה ימים. צריך יציבות כדי שחברות התעופה יוכלו להיערך".

עמדות צ'ק אין בשדה התעופה בפיליפיניםצילום: AFP

ישראל נחשבת בעייתית יותר בתקופה זו, בשל רמת התחלואה הגבוהה, והיא מוגדרת מדינה אדומה. בתחילת יולי החליט האיחוד האירופי לא לכלול את ישראל ברשימת המדינות שמהן מותרת הכניסה לאיחוד. מגמת התחלואה בישראל גבוהה פי שניים וחצי מהסף שהציב האיחוד. עם זאת, כל מדינה אירופאית רשאית לקבוע בעצמה את המתווה שיאפשר כניסות לשטחה.

הקמת מעבדת קורונה בנתב"ג אמורות לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות, ומתווה פתיחת השמיים, שיסוכם יחד עם שרת התחבורה מירי רגב ושר הבריאות יולי אדלשטיין. הזוכה במכרז יתחייב להקים את מערך בדיקות הקורונה בנתב"ג עד 45 יום מרגע חתימת החוזה. על פי פרטי המכרז, מערך הבדיקות יחויב בבדיקות של לא פחות מ-800 נוסעים בשעה ובמסגרת המכרז יתחייב הזוכה לאפשר את תוצאת הבדיקה והחזרתה לנוסע עד 14 שעות מרגע הדגימה.

תיירים מקבלים הנחיות בשדה התעופה בפינלנדצילום: AFP

במשרד התחבורה ורשות שדות התעופה עדכנו כי ניהול תהליך הרישום ותוצאות הבדיקה יבוצעו באפליקציה אותה יוריד הנוסע. שירות בדיקות הקורונה לנוסעים הנכנסים והיוצאים מישראל יכלול מערך דגימות מורחב והקמת מעבדה ייחודית לפענוח בדיקות קורונה בהתאם לפרוטוקול הבדיקה של משרד הבריאות.

הגורם הבכיר הסביר מדוע המודל שהוצע אינו ישים לפני אוקטובר: "למדתי בשישי - שבת את המכרז. מועד ההגשה הוא ב-30 באוגוסט ואחר כך יש עוד 45 יום להרים את המתקנים ויש שם דרישות מגוונות שצריך לענות עליהן והכל כפוף גם לאישור משרד הבריאות.

"במקרה הכי סביר אפשר יהיה לפתוח את השמיים רק אחרי סוכות, שזה ב-15 באוקטובר. אני לא רואה פתיחת השמיים ללא בדיקות. כל מדינה באירופה שאני מכיר מסכימה שיכנסו אליה, רק בתנאי שמדובר במדינה ירוקה ואם לא, זה מותנה בבדיקת קורונה. אפילו בולגריה, המאפשרת כניסה לתיירים ממדינות אדומות, מציבה תנאים המחייבת בדיקות PCR.

"ישראל גם חושבת שהיא תצליח להקים פה משהו בשבוע - זה לא הגיוני. מדינות באירופה נערכות ומקימות מעבדות לבדיקות בשדות התעופה כבר ממאי-יוני. בגרמניה יש כבר בדיקות פעילות וכך גם בוינה והונג קונג. לפני שזה קורה, אני לא רואה אופציה לפתיחה משמועתית של השדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker