מתכוננים לפתיחת השמיים: בנתב"ג מקימים מערך לבדיקות קורונה

המערך שיוקם יבדוק לא פחות מ-800 נוסעים בשעה, והתשובות יוחזרו לנוסעים עד 14 שעות מרגע הדגימה ■ הנוסעים יידרשו להגיע לשדה כ-72 שעות לפני הטיסה עבור הדגימה, שתתבצע בפורמט של "דרייב אין" - היישר מהרכב

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, באפריל. למצולמים אין קשר לכתבה
נתב"ג, באפריל. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

כחלק מההיערכות לחזרת הטיסות לחו"ל, רשות שדות התעופה פירסמה היום (חמישי) מכרז להקמת מעבדת קורונה בנתב"ג, שתפעל על פי הנחיות משרד הבריאות והמתווה לפתיחת השמיים ב-16 באוגוסט. אתמול הסמיך קבינט הקורונה את שר הבריאות יולי אדלשטיין, שרת התחבורה מירי רגב, שר החוץ והמל"ל גבי אשכנזי, בהתייעצות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, לקדם את המתווה, שיובא בהקדם לאישור הקבינט.

הזוכה במכרז החדש יתחייב להקים מערך בדיקות קורונה בנתב"ג עד 45 יום מרגע חתימת החוזה עמו. על פי פרטי המכרז, מערך הבדיקות יחויב בבדיקות של לא פחות מ-800 נוסעים בשעה, ובמסגרת המכרז יתחייב הזוכה לאפשר את תוצאת הבדיקה והחזרתה לנוסע עד 14 שעות מרגע הדגימה.

משרד התחבורה ורשות שדות התעופה עידכנו כי ניהול תהליך הרישום ותוצאות הבדיקה יבוצעו באפליקציה שיורידו הנוסעים. בסמוך לטרמינל 3 (הפועל לבדו כרגע) יוקם שטח ייעודי עבור נוסעים היוצאים מהארץ, שבו יוקמו במסגרת המכרז עמדות לקיחת דגימה מנוסעים באמצעות "דרייב אין" - היישר מהרכב.

הנוסעים היוצאים לחו"ל יגיעו לצורך הבדיקה לשדה כ-72 שעות טרם הטיסה לשם לקיחת דגימה (בדיקת PCR), שתתבצע בהתאם להנחיות המתבקשות בכל המדינות. נוסעים נכנסים לארץ יוכלו לבצע בדיקה דומה במעבדה בנתב"ג, וגם הם יזכו למענה עד 14 שעות מהבדיקה.

מטוסי אל על מקורקעים בנתב"גצילום: Ariel Schalit/אי־פי

הזוכה במכרז לא יוכל להשתמש במעבדה קיימת המבצעת בדיקות עבור משרד הבריאות, לרבות השימוש בכוח אדם, ציוד, מטושים וחומרים כימיים המשמשים את מערך הבדיקות של משרד הבריאות - והוא יחויב בהקמת המעבדה והמערך באופן עצמאי, ובשימוש בכוח אדם ובציוד ייעודים למערך. במסגרת המכרז יוכלו להשתתף מציעים שלהם יש יכולת הקמת מעבדה, וכן גורם שיציג הסכם חתום עם גורם המפעיל מעבדה מורשית או גורם המפעיל בעצמו מעבדת קורונה.

המכרז להפעלת מערך הבדיקות הנו למשך 3 שנים רצופות, עם תקופת הארכה לשנתיים נוספות. במצב שבו יפחת הביקוש לבדיקות קורונה מכל סיבה שהיא (מציאת חיסון או כל אמצעי אחר), יהיו רשאים הצדדים להפסיק את ההתקשרות.

המכרז יכלול אפשרות הרחבה לנמל התעופה "רמון" ולכלל המעברים למעבר נוסעים בניהול רשות שדות התעופה. כמו כן, רשות שדות התעופה לא תגבה דמי זיכיון על השימוש בשטחי המעבדה, על מנת להוזיל עלויות לנוסעים. במכרז הוכנס סעיף תחרותי על המחיר לצרכן. נמלי התעופה רמון ונתב"ג פועלים כבר כיום על פי כלל הנחיות התו הכחול שאישר משרד הבריאות.

שרת התחבורה, מירי רגב, אמרה: "אנו נערכים לביצוע בדיקות הקורונה בנתב"ג ובכפוף למתווה הסופי שיאושר על ידי ועל ידי שר הבריאות יולי אדלשטיין, ובשיתוף עם שר החוץ גבי אשכנזי. אין ספק שהתעופה הישראלית חייבת לחזור. כזכור, קיבלתי לכך אור ירוק מראש הממשלה ואנו ממשיכים בהיערכותנו להפעלת התעופה הישראלית. עם הסיכום על המתווה נציג אותו לציבור על מנת שכל אחד יוכל להחליט באשר לנסיעות לחו"ל בתקופת הקורונה, בהתאם לדרישות שייגזרו ממתווה התעופה המאושר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker