חמש מדינות באירופה במגעים להסכם שמים פתוחים עם ישראל

מתווה פתיחת השמים יוצג בשבוע הבא ■ לפי הערכות, בין המדינות נכללות יוון, קפריסין, הונגריה ובולגריה - שיסכימו ככל הנראה לקבל ישראלים אחרי בדיקות מקדימות ואף בידוד ■ המתווה יכלול פיילוט שיאפשר לנסוע למדינות אדומות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, באפריל
נתב"ג, באפרילצילום: תומר אפלבאום

אתמול (ד') הוסמכו משרדי הבריאות, התחבורה והחוץ וכן המל"ל על ידי קבינט הקורונה לקדם את מתווה פתיחת השמים. נציגיהם ייפגשו בימים הקרובים ויוציאו בתוך כשבוע, לקראת הדיון הבא בקבינט הקורונה, את המתווה המוסכם.

כבר כעת יש כחמש מדינות אירופאיות הנמצאות מול ישראל במגעים מתקדמים, ויסכימו ככל הנראה לקבל את התיירים הישראלים, על פי מנגנון שיכלול בדיקות מקדימות של קורונה ואולי תקופת בידוד מסוימת, שעליה עוד ידונו בהתאם להגדרת המדינה (ירוקה או אדומה). על פי ההערכות, בין מדינות הנכללות ברשימה נמצאות יוון, קפריסין, הונגריה ובולגריה. 

בשלב זה עדיין לא מתפרסמות שמות המדינות באופן רשמי, מכיוון שהמודל דינמי ומשתנה בהתאם לרמת התחלואה. ישראל נחשבת בעייתית יותר בתקופה זו בשל רמת התחלואה הגבוהה, והיא מוגדרת מדינה אדומה. בתחילת יולי החליט האיחוד האירופי לא לכלול את ישראל ברשימת המדינות שמהן מותרת הכניסה לאיחוד. מגמת התחלואה בישראל גבוהה פי שניים וחצי מהסף שהציב האיחוד. עם זאת, כל מדינה אירופאית רשאית לקבוע בעצמה את המתווה שיאפשר כניסות לשטחה. 

נכון להיום, רשאים להיכנס לאירופה ישראלים בעלי דרכון אירופאי בלבד. ממשלות יוון וקפריסין היו במגעים מתקדמים מול ישראל לפתיחת השמים כבר ביוני - אז ישראל הוגדרה מדינה ירוקה בשל נתוני תחלואה נמוכים. מאז עלו הנתונים, הסטטוס של ישראל השתנה ומועד פתיחת השמים נדחה. 

בשבוע שעבר הסביר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו כי מתווה התו הכחול לפתיחת השמים כולל פתרון שבמסגרתו הישראלים יוכלו לנסוע למדינות ירוקות - שבהן רמת התחלואה נמוכה - ללא צורך בבדיקות קורונה, ולחזור משם ללא צורך בבידוד. כיום כל החוזר מחו"ל מחויב ב-14 ימי בידוד. בנוסף, הסביר גרוטו כי המתווה יכלול גם פיילוט שבמסגרתו ניתן יהיה לנסוע למדינות אדומות. הפיילוט יותנה בין היתר גם במערך של בדיקות קורונה.

מנכ"ל חברת התעופה ישראייר, אורי סירקיס, הסביר את מערך השיקולים בנוגע להכרעה אילו מדינות יפתחו את שעריהן. "המתווה הוא תוצאה של מאבק ארוך שאנחנו מנהלים, שבמסגרתו הבהרנו לממשלה שלא יכול להיות שישראל תהיה מדינת בידוד - בבידוד. צריך לזכור ש-70% מחולי הקורונה שאותרו בנתב"ג הגיעו מארה"ב, ולא הגיוני שבגללם כל הישראלים ידרשו בבידוד".

לדברי סירקיס, כרגע ישנן שתי קבוצות של מדינות: מדינות ירוקות - בהן יוון, קפריסין, גרמניה, ירדן, לטביה, פינלנד ודנמרק. "מדינות אלה כרגע לא מאפשרות לישראלים להיכנס לתחומן, כי ישראל נחשבת מדינה אדומה", הוא מסביר. לצד המדינות הירוקות יש קבוצה של מדינות שלא מוגדרות ירוקות, והן מאפשרות להיכנס לתחומן תחת מגבלות - כמו בדיקת קורונה שתתבצע 72 שעות לפני הטיסה - בהן הונגריה, בולגריה, קרואטיה, מונטנגרו, קייב ורואנדה. 

סירקיס סבור שגם מדינה שבימים אלה לא מתירה כניסה לישראלים יכולה לשנות את דעתה בעקבות הנחיות רשמיות. "אנחנו מאמינים שברגע שיהיה פרסום פורמלי מצד ישראל שאנשים שמגיעים מדינות כמו יוון לא נדרשים בבידוד - גם ממשלת יוון תתיר כניסה תחת הנחיות מיוחדות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker