הדר קנה
הדר קנה

שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע היום (ב') בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כי יימצא פתרון למצוקה של מארגני התיירות הנכנסת וסוכנויות הנסיעות שמחזור ההכנסות שלהם גבוה מ-100 מיליון שקל.

לפי שר האוצר, הצעת החוק תתוקן כך שהתנאים לקבלת הסיוע לחברות התיירות וסוכני הנסיעות יהיו פגיעה במחזור של 60% לחברות שמחזורן 200-100 מיליון שקל ופגיעה של 80% לחברות שמחזורן 400-200 מיליון שקל.

המודל הקודם של משרד האוצר קבע כי רק עסקים עד תקרות מחזור של 100 מיליון שקל יקבלו מענקים, וחברות בענף התיירות טענו כי מדובר היה בעיוות שיפגע קשות בתחום התיירות, שבו יש חברות עם מחזורים גדולים שעדיין חוות מצוקה כלכלית קשה בתקופת הקורונה. כך למשל, סוכני הנסיעות טענו כי כ-80% מבעלי משרדי הנסיעות לא מתאימים לקריטריונים.

בשל כך, פנו התאחדות סוכני הנסיעות ולשכת מארגני התיירות הנכנסת, בתמיכת משרד התיירות, למשרד האוצר ורשות המסים וביקשו לשפר את המתווה.

קובי קרני, יו"ר התאחדות משרדי הנסיעות, התייחס להודעתו של כ"ץ: "הפתרונות שהוצעו עד היום השאירו 80% מהענף מחוץ לתוכנית המענקים, ועל כן המשכנו בדיאלוג עם השר ואנשי משרדו, אשר הבינו כולם כי על אף המחזורים הגבוהים מדובר בענף בעל רווחיות נמוכה. השר הבטיח לנו באופן אישי כבר ערב הפגנת הענק שהובילה ההתאחדות לפני שבועיים, כי משרדי הנסיעות לא יישארו לבד והוא ידאג לכך שיקבלו פתרון מיוחד. ברצוננו להודות לו על כך ולהזכיר כי גם פתרון זה אינו מתייחס לכלל המשרדים בענף ואינו כולל את אלה שהמחזור שלהם גבוה מ-400 מיליון שקל".

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל: "הודעת שר האוצר היא מצילת חיים. ללא עדכון העיוות שלפיו חברות שמחזורן גבוה מ-100 מיליון שקל לא היו מקבלות סיוע - ענף התיירות הנכנסת לישראל היה נפגע אנושות. הצלת המארגנים הגדולים של קבוצות תיירים לישראל היא בשורה חשובה לנו ובעיקר לכל הערים שהכלכלות שלהן תלויות בקבוצות תיירים המגיעים מחו"ל - ובהן טבריה, נצרת, צפת, ירושלים ועוד. עשרות אלפי משקי בית מתפרנסים ישירות מענף ארגון התיירות הנכנסת".

שר התיירות, אסף זמיר, מסר: "החלטת שר האוצר היום היא צעד משמעותי וחשוב שיסייע רבות במאבק להצלת ענף התיירות הישראלי. ההחלטה תעזור למארגני התיירות הנכנסת וסוכנויות הנסיעות שנפלו בין הכסאות. חשיבותם של גופים אלה לעתיד הענף אדירה, וזהו מהלך נכון שיאפשר להם להחזיק את הראש מעל המים. יש סקטורים בישראל שיידרשו לפתרונות ספציפיים שיחרגו מהמתווה הכללי של האוצר, ואני שמח לראות שההבנה הזאת מחלחלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker