עם מסכה בבריכה: האם הפעם יהיה מותר לבלות את הסגר במלון?

בתי המלון ברחבי הארץ מחכים לשמוע מה תהיה עמדת הממשלה בנוגע להחרגתם מהסגר, שצפוי להיות מוטל בסוף השבוע ■ בענף מקווים שאם המלונות יוחרגו, הביקוש לחופשה יגבר

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצילה בבריכה חובשת מסכה, פלורידה
מצילה בבריכה חובשת מסכה, פלורידהצילום: בלומברג

בתי המלון ברחבי הארץ מחכים לשמוע מה תהיה עמדת הממשלה בנוגע להחרגתם מהסגר, שצפוי להיות מוטל החל בסוף השבוע הבא. הערב (חמישי) צפויה הממשלה להכריז על סגר מלא שיוטל בסופי השבוע על כלל האזרחים - שבמסגרתו ייסגרו החופים והקניונים והיציאה מהבית תותר לצרכים חיוניים בלבד. עם זאת, בשלב זה עדיין דנים השרים על החרגת המלונות מהסגר, תחת מגבלות. במקרה כזה, משפחות יוכלו לשהות במלון, כולל בריכה, במהלך כל סוף השבוע בלי האפשרות לצאת מהמתחם. ההחלטה בנושא צפויה להתקבל הערב.

ההערכה בענף היא שאם המלונות יוחרגו, הביקוש לחופשה יגבר. עם זאת, אם הם לא יוחרגו, צפוי גל של ביטולי הזמנות. "בשעה האחרונה הגיעו כמה בקשות לביטול של החופשה בסוף השבוע הקרוב", אומר זיו רוזן, מנכ"ל אתר התיירות גוליבר. "מנגד, היו ממש בדקות האחרונות כמה הזמנות חדשות לסוף השבוע, כך שייתכן בהחלט שיש כאלה שהסגר מהווה עבורם איום וכאלה שמהווה עבורם פתרון".

רק בשבוע שעבר פורסמו הוראות ה"תו הסגול" המחמיר לענף המלונאות - בהן סגירת בארים ומועדוני לילה, הגבלת מספר הסועדים בחדר האוכל ל-35% מהתפוסה לכל היותר ואם האורחים לא ייענו להוראות צוות המלון, תוזמן משטרה או פיקוח עירוני.

בענף המלונאות חוששים מפני סגירה מחודשת של בתי המלון, שכן הענף עדיין לא התאושש מהסגר הקודם שבו נסגרו 96% מהמלונות בישראל (חלק ניכר מ-4% מהמלונות שנותרו פתוחים הוסבו על ידי משרד הביטחון לאכלוס חולי קורונה בבידוד), ו-37 אלף עובדים מתוך 42 אלף העובדים בענף הוצאו לחל"ת או פוטרו.

מלון הרודס בתל אביב, ביוניצילום: עופר וקנין

השבתת המלונות במארס-מאי הובילה להפסדים כבדים, שנאמדים בכמיליארד שקל לכל חודש של השבתה. לענף, שב-2019 הכניס לקופת המדינה 12 מיליארד שקל, יידרשו 5-2 שנים כדי לחזור לרמות התפוסה והרווחיות של 2019.

כיום פתוחים רק 160 מתוך 400 המלונות ברחבי הארץ, והענף מתמודד כעת עם השאלה אם בהיעדר תיירות נכנסת, ההזמנות של הישראלים יספיקו כדי להעלות את התפוסה במלונות ליותר מ-50% - רף שמתחתיו לא משתלם למלונות לחזור לפעילות. אזורים שבהם המלונות נשענים בעיקר על תיירים מחו"ל - בהם תל אביב, ירושלים וטבריה - פתוחים באופן חלקי וסופגים הפסדים כבדים יותר בהשוואה לאזורים כמו אילת וים המלח, שהתפוסה בהם מתבססת בעיקר על תיירות פנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker