מחאת ענף התיירות: "ההתנהלות של האוצר תוביל אותנו לקריסה מוחלטת"

ענף התיירות היה הראשון להיפגע מהמשבר וההגבלות שהוטלו בעקבותיו - וכעת העובדים מפגינים וקוראים למשרד האוצר להימנע מפגיעה בפרנסתם של עשרות אלפים ■ מנכ"ל אשת טורס: "מתווה פתיחת השמיים בישראל צריך להיות מתואם עם המתווה באירופה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת ארגוני ענף התיירותצילום: אוהד צויגנברג

אלפי עובדים בענף התיירות הפגינו הבוקר (ג') מול משרד האוצר בירושלים, במחאה על התעלמות הממשלתית מעומק המשבר שאליו נקלע הענף בעקבות משבר הקורונה. 

המוחים מחזיקים בשלטים שעליהם סיסמאות כגון: "40 אלף מתפרנסים, 40 מיליארד הכנסות, ישראל כ"ץ אל תפנה עורף", "אל תכרתו את ענף התיירות", "התיירות הנכנסת מייצרת 90% מהכנסות מתיירים בעיר טבריה", "התיירות אחראית ל-55% מהתיירים שמגיעים לים המלח והנגב" "התיירות מייצרת פרנסה ל-20 אלף עובדי תעשיית המזון", "מפסיקים להיות תלויים באוויר". 

המחאה משותפת לכמה ארגונים, ביניהם: התאחדות משרדי הנסיעות, לשכת מארגני תיירות נכנסת, מדריכי טיולים ומורי דרך, בעלי אטרקציות, חברות תעופה ישראליות ועוד. לפי טענת הארגונים, הממשלה מזניחה את הענף שבו מועסקים באופן ישיר כ-40 אלף איש ובצורה עקיפה (נהגי מוניות ואוטובוסים, ספקי מזון, בעלי חנויות וכו') עוד כ-150 אלף. 

מחאת ארגוני ענף התיירותצילום: אוהד צויגנברג

ענף התיירות היה הראשון להיפגע מהמשבר וההגבלות שהוטלו בעקבותיו, ביניהן איסור כניסת תיירים וכניסה לבידוד של שבועיים לישראלים הנוחתים. ההגבלות הובילו לביטולי טיסות ומספר המבקרים בישראל ירד לכמעט אפס - על פי נתוני הלמ"ס, באפריל נכנסו לישראל כ–600 איש בלבד. בשלב זה ההגבלות טרם הוסרו ולא ברור מתי ייפתחו השמיים מחדש בשל העלייה בתחלואה, למרות הצהרות ראש הממשלה על תאריך יעד של 1 באוגוסט להסרת ההגבלות ליוון ולקפריסין. 

יצירת ודאות בפתיחת השמיים

המוחים קוראים לממשלה לקבוע תאריך יעד לפתיחת השמיים וכן להעניק סיוע במענקים והלוואות לענף. 

מנכ"ל ארקיע, ירון אמזלג, אמר: "ענף התעופה הישראלית על סף תהום. התמשכות המשבר והאי-ודאות פגעה בענף הזה יותר מבכל ענף אחר. המשבר הזה גדול יותר מכל חברת תעופה, חזקה ככל שתהיה. בתקופה לא קונבנציונלית שכזו נדרשים פתרונות לא קונבנציונליים ע״י הגורמים הממשלתיים הרלוונטיים. הענף הזה דורש טיפול מיוחד כדי שתישאר כאן תעופה ישראלית שהיא נכס אסטרטגי למדינת ישראל. הפיתרון כאן צריך להיות משולב, כאשר מטרתו היא אחת - ודאות: הארכת החל"תים בענף על מנת לא לאבד את העובדים המקצועיים והמוכשרים, יצירת ודאות בפתיחת השמיים, מתן מענקים, התאמת ההלוואות ליכולת התזרימית של החברות בעת הזו".

מחאת ארגוני ענף התיירותצילום: אוהד צויגנברג

דני אמיר, יו"ר לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, מסר: "אנו נמצאים כעת בשעה קריטית עבור ענף התיירות הנכנסת. לצערנו הרב, ההתנהלות של האוצר תוביל את הענף שלנו לקריסה מוחלטת – פיטורים של עשרות אלפי עובדים, קריסה של מאות אלפי עסקים ומעל הכל אובדן של 8 מיליארד שקל הכנסות למדינה בשנה. התיירות הנכנסת שאנו מביאים לישראל היא הדלק למנוע של הכלכלה בישראל והחמצן לבתי המלון בישראל, לענף המזון והמסעדות, חברות אוטובוסים ונהגי מוניות, מורי דרך, מרכזי קונגרסים, מרכזי קניות, אטרקציות תיירותיות ועוד רבים".

לדברי אפרים קרמר, מנכ"ל אשת טורס, "בעוד באירופה מוכת הקורונה השמיים נפתחים באמצע יולי, בישראל מתעכבים וקיים בלבול רב, חוסר עקביות ומסרים סותרים באשר לפתיחת השמיים. היעדר מדיניות תיירות מסודרת לפתיחת השמיים משאירה את הענף בחוסר ודאות, ומסכנת את תעסוקתם של עשרות אלפי עובדים. כיוון שמסתמן כי אירופה תהיה שותפת התיירות המרכזית של ישראל בשנה הקרובה, מתווה פתיחת השמיים בישראל צריך להיות מתואם למתווה באירופה. יש לאפשר פתיחה מבוקרת של הפעילות האווירית ליעדים קרובים, לבטל את חובת הבידוד לשבועיים לחוזרים מחו"ל, לבצע מדידת חום בכניסה והיציאה לישראל ולאפשר בדיקות קורונה גם בשדה התעופה. בנוסף, יש להטיל את בדיקות הקורונה על גורמים מסחריים שיוכלו להביא תוצאות עוד באותו יום – זה יועיל לכלל המשק ולא רק לענף התיירות". 

רגע לפני המשבר, היה ענף התיירות הישראלי בשיאו: כ–4.5 מיליון תיירים מחו"ל הגיעו לישראל ב–2019 — עלייה של 11% בהשוואה לשנה הקודמת. ב–2019 הכניס ענף המלונאות 12 מיליארד שקל לקופת המדינה, אילת שיגשגה והמחירים היו בהתאם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker