הדר קנה
הדר קנה

הממשלה אישרה היום (א') את הכנסתם של 700 עובדים מירדן לעבודה בבתי המלון בעיר אילת. 

טרם משבר הקורונה וסגירת שערי המדינה לאזרחים זרים, הועסקו כ-2,000 עובדים אזרחי ירדן בתעשיית המלונות בעיר, בעיקר בתפקידי חדרנות וניקיון. עם סגירת שערי המדינה, שבו העובדים לירדן וכתוצאה מכך נוצר חסם משמעותי בתפעול בתי המלון בישראל. על פי משרד התיירות, לתפקידים מסוימים בבתי מלון לא היה ביקוש מצד הישראלים, למרות שיעורי האבטלה הגבוהים: "חרף הניסיונות לקידום תעסוקת תושבי העיר אילת בתפקידים אלה, המאמצים לא נשאו פרי". 

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, פנה ב-3 ביוני אל ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, בבקשה לאשר העסקה של כ-2,000 עובדים ירדנים במלונות באילת. זאת, אף ששיעור האבטלה בעיר הוא 43%.

אילת ריקה מתיירים בעקבות הקורונהצילום: Noa City Eliyahu

במשרד התיירות טענו כי ההתעקשות של משרד האוצר ושירות התעסוקה לא לאפשר הכנסת עובדים מירדן הביאה לכך שבחג עיד אל פיטר ובחג השבועות מלונות רבים בעיר לא נפתחו. עוד נטען כי מנהלי מלונות עבדו כשוטפי כלים בגלל המחסור בעובדים – ועשו הכל כדי לאפשר פתיחת מלונות.

כעת, במסגרת ההצעה של משרד התיירות, אושרה מכסה של עד 1,500 עובדים אזרחי ירדן. בשלב הראשוני 700 עובדים יאושרו להיכנס לישראל בהתאם להנחיות משרד הבריאות ויועסקו בעיר אילת לאחר תקופת בידוד של 14 יום. בהמשך, בכפוף לירידת שיעור האבטלה בעיר ולאישור משרד האוצר, תאושר כניסתם של עד 800 עובדים נוספים. 

"מדובר בצעד דרמטי אשר יאפשר את הפעלתם של בתי המלון בעיר אילת לקראת פתיחת עונת התיירות", אומרים במשרד התיירות. 

שר התיירות, אסף זמירצילום: תומר אפלבאום

שר התיירות אסף זמיר אמר: "מדובר בהחלטה חשובה מאוד בדרך לשיקום ענף התיירות בעיר אילת. הבאת העובדים היא צעד הכרחי לפתיחת עונת התיירות באילת ולהחזרת התושבים למעגל העבודה. עלינו לפעול בכל דרך כדי לאושש את כלכלת העיר ולהביא להורדת אחוזי האבטלה".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מסר כי "על רקע ההשלכות של מגפת הקורונה על העיר, יש חשיבות רבה בצמצום אחוזי האבטלה בקרב תושבי אילת, שהיו בין הגבוהים בישראל. לטובת העניין, קיימנו שני ירידי תעסוקה גדולים זאת לצד פעולות גיוס שקיימו המלונאים. לצערנו, פעולות אלה לא סיפקו את הצרכים ומכאן שפעולת גיוס הירדנים מתבקשת. כתנאי לכך ועל מנת להמשיך ולפעול להחזיר למעגל העבודה את מרבית תושבי העיר. על כל עובד ירדני, ייקלטו חמישה עובדים מקרב תושבי העיר".

גם בטבריה משקיעים בתיירות

במקביל, הממשלה אישרה הקצאה של יותר מ-50 מיליון שקל לעידוד התיירות בטבריה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח ישיבת הממשלה כי תוכנית זו כוללת מענקים לעסקים קטנים, בניית תוכנית מקיפה לפיתוח התיירות, מתן תמריצים לשיפור בתי מלון ותקציב לפיתוח העיר. "אני מקווה שבכך נצעיד את טבריה קדימה ונעודד בה גם את הכלכלה וגם את התיירות", אמר.

 את התוכנית הוביל משרד ראש הממשלה בשיתוף משרד הפנים, משרד התיירות, משרד הכלכלה והתעשייה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. 

טיילת טבריה ריקה בתקופת הקורונהצילום: תומר אפלבאום

התוכנית  כוללת את הצעדים הבאים: מענקים מיוחדים לעידוד הקמה והרחבה של בתי מלון וכן להסבת מבנים לבתי מלון - 20 מיליון שקל. מטרתם של המענקים המנהליים היא לעודד יזמים לבנות בתי מלון חדשים בעיר, או לחילופין לבצע הסבה של מבנים קיימים לבתי מלון. לרבות כניסה של מלונות קונספט, מלונות מטיילים, מלונאות עממית והוסטלים, וכן תעודד פיתוח אטרקציות וכניסה של רשתות ארציות ובינלאומיות. הפרויקטים אמורים לקדם את התחרות בענף התיירות בעיר ולשפר את ההשקעה בתחזוקה ושידרוג החדרים.

בנוסף, אושר סיוע בגיבוש תוכנית כוללת לתיירות לפיתוח טבריה - במימון של 90% משעות הייעוץ המקצועיות במגוון תחומים - שיווקי, כלכלי, סטטורי וכו'. שיקום, שדרוג והתאמת מיזם ה"טיבריום" (מופע מים בכינרת) ל-2020 – השקעה של 5 מיליון שקל. השקעה נוספת של 6 מיליון שקל מיועדת לפעולות לשיפור פני העיר, לרבות שדרוג תשתיות, ניקיון ותחזוקה באזורי התיירות בעיר. 15 מיליון שקל נוספים יאפשרו הקמת יחידת תיירות עירונית, שתפעל לעריכת אירועי תרבות, מיתוג ושיווק העיר ותנהל באופן שוטף את מכלול המוצר התיירותי בעיר טבריה.

עסקים קטנים ובינוניים שנפגעו ממשבר הקורונה בעיר יזכו לתמיכה של 1.9 מיליון שקל. עסקים אלה נפגעו באופן חמור במיוחד, בגלל הפגיעה העצומה בענף התיירות שמניב להם הכנסות רבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker