הדר קנה
הדר קנה

לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל שלחה הבוקר (ד') מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבו ביקשה סיוע מיידי לענף. הלשכה היא ארגון גג של כ-1,600 עובדים, המועסקים ב-140 חברות. על פי נתוני הארגון, תעשיית התיירות מכניסה למשק יותר מ-8 מיליארד שקל מדי שנה.

בלשכת מארגני התיירות הנכנסת מבקשים מנתניהו: "לנקוט את כל פעולות החירום הנדרשות להחייאה ושימור של מארגני התיירות לישראל ועובדיהם המתמחים בתיירות נכנסת".

הלשכה דורשת בין השאר את הארכת החל"ת לעובדים בענף, להגדיל את התמיכה הממשלתית, ולתמוך במסגרות שפעילותם הוקפאה, בין השאר על ידי הנחה בתשלומי ארנונה. עוד ציינה הלשכה כי יש צורך לקבוע באופן מיידי תאריך יעד לפתיחת השמים, ב-1 לספטמבר - אף שאתמול הצהיר נתניהו כי תאריך היעד לפתיחת השמיים הוא ב-1 באוגוסט.

במכתבם טוענים יו"ר הלשכה, דני אמיר, והמנכ"ל, יוסי פתאל, כי הממשלה לא פועלת לחילוץ הענף, שנפגע קשה בשל משבר הקורונה. "אמירות ברורות באשר לצורך לסייע לענפים שמועד חזרתם לפעילות מתאחר יש בשפע. כוונות תקציביות גם הן מפוזרות ברוחב לב, אך למרבה הצער ההבנה והכוונה לכאורה בממשלה, על כל אגפיה הרלוונטיים והמעורבים, אינה מתורגמת לפעולות מעשים ותקציבים. חוסר המעש ואי נקיטת פעולות תקציביות הכרחיות לשעה זו דוחקות את מארגני התיירות הנכנסת לישראל אל תהום כלכלי".

מלון בים המלח. התיירות המאורגנת אחראית על 7.5 מיליון לינות בשנה
מלון בים המלח. התיירות המאורגנת אחראית על 7.5 מיליון לינות בשנהצילום: דב גרינבלט / החברה

על פי נתוני הלשכה, ב-2018 ביקרו בישראל 1,255,200 תיירים בטיולים מאורגנים, ביותר מ-30 אלף קבוצות מאורגנות. יותר מ-80% מהתיירים היו תיירים נוצרים, ובהם קרוב ל-38% אוונגליסטים. עוד עולה מהנתונים כי התיירות המאורגנת אחראית על 7.5 מיליון לינות בשנה, שמכניסות כ-3.8 מיליארד שקל בשנה - כ-65% מלינות התיירים בישראל.

התיירות הנכנסת אחראית על פרנסתם של כ-12 אלף עובדים, מתוך 35 אלף עובדי תעשיית בתי המלון. בנוסף, היא אחראית על 6.2 מיליון ארוחות מחוץ לבתי המלון בשווי של כחצי מיליארד שקל בשנה, כך שהיא מייצרת מקור פרנסה ל-20 אלף עובדי תעשיית המזון.

בלשכה הוסיפו כי "התיירות המאורגנת היא קריטית לפריפריה. היא מייצרת 90% מההכנסות מתיירים בטבריה, 55% מההכנסות מתיירים בנצרת והגולן, 57% מההכנסות מתיירים בירושלים ו-55% מהכנסות מתיירים שמגיעים לים המלח והנגב. ללא תיירות נכנסת לא תהיה תקומה כלכלית לאזורים רבים בפריפריה וערים התלויות בה מבחינה כלכלית. האובדן הכלכלי של המשווקים ומארגני הטיולים יגרור נזקים כלכליים אדירים למעגלי עסקים רבים ורחבים הניזונים מהענף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker