הממשלה צפויה לאשר את כניסתם של כ-700 ירדנים לעבודה בבתי המלון באילת

ההחלטה תתקבל בניגוד לדעת אגף התקציבים באוצר שדרש שהמלונאים יעסיקו עובדים ישראלים כדי להקל על האבטלה באילת. המלונאים טענו כי הישראלים לא מוכנים לעבוד בעבודות ניקיון

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילת בזמן הקורונה
אילת בזמן הקורונהצילום: Noa City Eliyahu

הממשלה תאשר בקרוב את הבאתם של כ-700 עובדים מירדן לעבודה בניקיון וחדרנות בבתי המלון באילת - למרות התנגדות של אגף התקציבים במשרד האוצר למהלך.

לפני משבר הקורונה העסיקו בתי המלון באילת קרוב ל-2,000 עובדים מירדן שהגיעו מדי בוקר וחזרו בלילה לעקבה, אך עם פרוץ המשבר - הופסקה עבודת בתי המלון וכך גם כניסת העובדים מירדן. כשהוחלט על פתיחת המשק מחדש, ביקשו בתי המלון באילת לגייס עובדי ניקיון בשוק הישראלי וערכו לשם כך שלושה ירידי תעסוקה, אך לא הצליחו לקלוט עובדים מישראל. לטענתם, ישראלים אינם מעוניינים לעבוד בעבודות ניקיון והם מבקשים לעבוד רק בתחומי מלונאות אחרים כמו פקידי קבלה, מטבח, בר, בריכה וכו'.

בבתי המלון טוענים שללא עובדי ניקיון, לא ניתן לפתוח את בתי המלון ולחדש את פעילותם, ולכן הפעילו לחץ על משרדי התיירות והאוצר כדי שאלה יאשרו את הבאת העובדים מירדן.

באוצר התנגדו לכך נמרצות משום שהמשק מתמודד עם שיעור האבטלה הגבוה בתולדותיו ובנסיבות האלה זו טעות להביא עובדים זרים. יתרה מכך, באוצר סברו כי זו טעות להביא עובדים זרים בזמן שהמדינה משלמים למעסיקים מענקים של 6 מיליארד שקל כדי שיעסיקו עובדים ישראלים וייסייעו לצמצם את האבטלה ולשקם את המשק. באוצר סברו כי אם המעסיקים בבתי המלון יתאמצו וישפרו את השכר של העובדים - ניתן יהיה לגייס עובדים ישראלים.

ואולם המלונאים טענו כי אף שהציעו לעובדים ישראלים שכר גבוה ב-20%-30% מעל שכר המינימום - הם לא מצליחים לגייס עובדים. אילת כיכבה בראש רשימת הערים בעלות שיעור האבטלה הגבוה בישראל בשל התלות המוחלטת שלה בתיירות. בתום דיונים במל"ל, משרדי הפנים, התיירות והאוצר ,הוחלט לאשר בשלב ראשון הבאת 700 עובדים מירדן; ולהתנות את הבאתם של עובדים נוספים בירידה משמעותית של שיעור האבטלה בעיר.

כעת, יש מחלוקת אחרת לגבי תנאי הבידוק והשהייה של העובדים מירדן. הפתרון המועדף על כל הצדדים הוא כניסה ויציאה על בסיס יומי של העובדים מירדן לישראל, אך טרם נמצאה הנוסחה שתצמצם את הסיכון הידבקות בנגיף קורונה. בימים הקרובים ינסו לגבש פתרון לבידוק של העובדים כדי לצמצם את הסיכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker