מו"מ בין ההסתדרות והמלונאים: באילו תנאים ישובו לעבודה 25 אלף עובדים?

מסתמן כי הוסכם לקצץ את השכר לעובדים שמשתכרים יותר מ-9,000 שקל בחודש - בהסתדרות דורשים שלא תיפגע ההפרשה לתנאים סוציאליים ■ בשלב זה ייפתחו רק 70 בתי מלון - בענף טוענים כי יותר כלכלי להשאיר את המלון סגור בשל תפוסות נמוכות במהלך השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מלון בראשית במצפה רמון. ניתן לפתוח מלונות עם חדרים צמודי קרקע
מלון בראשית במצפה רמוןצילום: אסף פינצ'וק

ההסתדרות והמלונאים מנהלים מו"מ על תנאי החזרתם לעבודה של כ-25 אלף עובדי ענף המלונאות שנמצאים בחל"ת. בעוד המלונאים השיבו לעבודה רק כמה מאות עובדים כדי להפעיל את המלונות בחג שבועות, רבים ממתינים לחזרתם. המלונאים רוצים להפחית את שכרם של העובדים כדי להתמודד עם המשבר.

פרדי כהן, מחזיק תיק המלונאים בהסתדרות, אמר ל-TheMarker כי כדי להבטיח את שובם של העובדים לעבודה ומתוך הבנה של מצבם של המלונאים, הסכים להפחתת שכר זמנית לעובדים שמשתכרים מעל 9,000 שקל. השכר הממוצע של העובדים בתחום מסתכם ב-7,600 שקל לפי נתוני ההסתדרות.

סלע המחלוקת הוא סוגיית ההפרשות הסוציאליות – פנסיה, ימי חופש, מחלה ועוד. ההסתדרות דורשת כי הן יופרשו לפי גובה השכר המלא לפני הקיצוץ. כהן אומר כי ההסתדרות הסכימה לפשרה לפיה ההפרשות המלאות יהיו רק למי שקרובים לגיל פרישה – נשים מעל גיל 52 וגברים מעל גיל 57.

לדברי כהן, המענק שעליו הוכרז אתמול (ג') טרף את הקלפים. "המדינה משלמת להם שיחזירו עובדים, אז למה שרק העובדים יישאו בעלויות?", הוא אומר. כעת, דורשת ההסתדרות כי לכל העובדים ששכרם יקוצץ יהיו הפרשות סוציאליות על השכר המלא.

היום עתידים להיפתח רוב בתי המלון ברחבי הארץ תחת הגבלות התו הסגול. המלונות ייפתחו אחרי שהיו סגורים כחודשיים.

טיילת טבריה ריקה קורונה
הטיילת הריקה בטבריהצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, בשלב זה ייפתחו רק 70 מתוך כ-400 בתי מלון משום שבענף טוענים כי יותר כלכלי להשאיר את המלון סגור בשל תפוסות נמוכות במהלך השבוע. עד תחילת הקיץ צפויים להיפתח כ-30 בתי מלון נוספים, כך שההיצע נמוך משמעותית לעומת 2019. על פי הערכות, ההיצע יישאר נמוך עד סוף 2020. 

בעקבות המשבר: הביקוש נמוך במיוחד

משבר הקורונה הכה קשות בענף המלונאות. בשיא המשבר נסגרו 96% מהמלונות בישראל (חלק מה–4% שנותרו פתוחים הוסבו על ידי משרד הביטחון לאכלוס חולי קורונה בבידוד), ו–37 אלף איש מתוך 42 אלף עובדים בענף הוצאו לחופשה ללא תשלום או פוטרו. לפי הערכות, לענף יידרשו שנתיים עד חמש שנים כדי לחזור לרמת התפוסה והרווחיות של 2019.

בשלב זה, מלונאים רבים תוהים כיצד מצופה מהם לשוב לשגרה, שכן טרם נקבע המתווה למתן סיוע ממשרד האוצר לאחר השבתת המלונות בחודשיים האחרונים שהובילה להפסדים כבדים. בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה סך הפיצוי הממשלתי וכיצד הוא יינתן — כהלוואות, כמענקים או כהקלות מיסוי ורגולציה — ששוות למלונות כסף רב. 

בנוסף לכך, בענף מודאגים שבהיעדר תיירות נכנסת, המלונות לא יוכלו להגיע לתפוסה של יותר מ–50% — רף שמתחתיו לא ישתלם למלונאים להשיב את הענף לפעילות.

בענף המלונאות מדווחים כי הביקוש כעת עומד על 40% בהשוואה לאותה תקופה ב-2019 והביקוש של הישראלים מתמקד באילת, טבריה וצפון ישראל - ומעט בים המלח. עיקר ההזמנות הוא לסופי שבוע, ורוב המלונאים מתלבטים אם משתלם להם לפתוח את בתי המלון לאורך השבוע. מנכ"ל רשות המלונות פרימה, אבי דור, סיפר השבוע כי "אנחנו פותחים לקראת שבועות רק ארבעה מתוך עשרה מלונות שיש לרשת. הבנו שאחרי החג תהיה ירידה משמעותית ואין טעם לפתוח מלון שהתפוסה שלו תהיה 20%-10%. אין טעם להחזיר את העובדים לסוף השבוע ולהוציא אותם שוב לחל"ת".

בהתאחדות המלונות ביקשו שלא להתייחס לפרטי המשא ומתן המתנהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker