בקשה לייצוגית נגד סוכנות נסיעות: "גבתה כסף על משלחת לפולין - אף שבוטלה"

מהבקשה לאישור התביעה נגד חברת איילה בסך של 2.5 מיליון שקל, עולה כי החברה דורשת שהסכומים ששולמו עבור הטיול ישמשו דמי ביטול ■ "מתעלמים מהעובדה שהביטול נעשה על ידי גורם חיצוני בגלל הקורונה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסל שהונחה עליו מסיכה בקראקוב, פולין
פסל שהונחה עליו מסיכה בקראקוב, פוליןצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס

הורים לתלמידים שלא יצאו למשלחת לפולין טוענים כי חברות נסיעות לא השיבו להם את התשלומים עבור הטיול, אף על פי שהוא בוטל בשל הקורונה. בינתיים, הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנסיעות איילה, אבל קיים סיכוי שיוגשו תביעות נגד חברות נוספות המוציאות משלחות לפולין מטעם משרד החינוך.

מהבקשה לאישור התביעה בסך של 2.5 מיליון שקל, שהוגשה היום (ה') לבית המשפט המחוזי בלוד, עולה כי החברה דורשת שהסכומים ששולמו עבור הטיול ישמשו דמי ביטול, מאחר שהביטול נעשה זמן קצר לפני הטיסה.

הבקשה הוגשה על ידי עו"ד רם דקל, בשמו של  ד"ר רועי דקל, ששילם לטענתו בסוף 2019 עבור בנו 4,720 שקל לחבילה שכללה טיסה, בתי מלון והסעות. שלושה ימים לפני מועד הטיסה המשלחת לפולין בוטלה בהתאם להנחיית משרד החינוך. לטענתו של דקל, כשביקש החזר על הכספים ששילם, נאמר לו שהעניין בבדיקה עם משרד החינוך.

בתוך כך, יש מחלוקת בנוגע לדמי הביטול. לטענת משרד הנסיעות הכסף ששולם לו צריך לשמש דמי ביטול. מנגד, ההורים טוענים כי אין בסיס לדרישה זאת מכיוון שהביטול נעשה על ידי גורם חיצוני ולא ביוזמתם. מהבקשה עולה כי כפיר רוטשילד, סגן מנהל מדור משלחות הנוער לפולין במשרד החינוך, הסביר להורים כי "החברה טוענת שהיא העבירה כספים מראש לספקים והיו לה הוצאות נוספות כמו משכורות. המשיבה מודיעה כי הביטול נעשה ברגע האחרון ולכן יש לחייב בדמי ביטול מלאים". אף על פי כן, אין לאיילה בסיס לבקשת ההחזר.

שר החינוך רפי פרץ
שר החינוך רפי פרץצילום: אוהד צויגנברג

לטענתו של רוטשילד, "יש להניח כי המשיבה אינה נושאת במלוא העלויות של העסקה מכיוון שאין טיסות ולכן חברות התעופה אינן יכולות לחייב את המשיבה במלוא עלות הטיסה. בנוסף, בתי מלון שלא השתמשו בשירותם לא יחייבו את מלוא המחיר וכך גם חברות אוטובוסים. יש להניח שככל והמשיבה שילמה כספים כלשהם בגין החבילה שהזמין המבקש, הרי שהיא שילמה חלק מהסכום על החשבון והיא זכאית לגבות סכומים בחזרה. בוודאי שאינה אמורה לגבות מהמבקש את רכיב הרווח שלה על חבילה שלא סופקה".

לטענת דקל, אין סיבה לבקש מההורים את דמי הביטול שכן לא הם יזמו את הביטול. "הן החברה והן מר רוטשילד מתייחסים לביטול הנסיעה כאילו נעשה על ידי ההורים ומתעלמים מהעובדה שהביטול נעשה על ידי גורם חיצוני שהורה למשיבה שלא לספק את החבילה שנרכשה", הוא טוען.

דקל מוסיף כי "ההורים טרם קיבלו בחזרה את הכסף ששולם מראש בטענה כי יתקיים מסע חלופי. "המשיבה לא מחזירה לי את הכספים וטוענת כי מתוכנן מסע חליפי בדצמבר ונעשות פניות למשרד החינוך שיישא בנזקי הביטול. למיטב הבנתי, כאשר המשיבה אינה מספקת את אשר הוזמן עליה להשיב לי את מלוא התשלום שקיבלה ממני ואין זה מענייני אם משרד החינוך יפצה את המשיבה או לא".

בכל שנה נוסעים כ-40 אלף תלמידי כיתות י"א לפולין, אבל השנה הודיע שר החינוך, רפי פרץ, שהמסעות מבוטלים בגלל הקורונה.

מאיילה נסיעות נמסר בתגובה: "התביעה לא מוכרת לנו. אם וכאשר תתקבל התביעה נתייחס לעניין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker