ראש עיריית אילת מזהיר: "אם לא ימצאו פתרונות נהפוך לעיר של ביטוח לאומי"

בדיון בוועדת הכספים הזמנית, מתח יו"ר הוועדה ביקורת על אגף התקציבים באוצר: "צריך ליצור תקווה במקום ייאוש. תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות" ■ מנכ"ל משרד התיירות: "דרושה השקעה של חצי מיליארד שקל רק כדי לשמר את התשתית"

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר יצחק הלוי, ראש העיר אילתצילום: עופר וקנין
הדר קנה

"ב-80% ממשקי הבית בעיר אילת יש לפחות מובטל אחד, בחלקם שניים. כל בתי המלון והאטרקציות סגורים, כל העסקים מסביב סגורים. כלכלת אילת נשענת על תיירות וכולם נפגעו. אילת נמחקה", כך אמר ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, בדיון בוועדת הכספים הזמנית שנערך היום (שלישי) בכנסת בנושא תיירות.

חברי הכנסת והמשתתפים בדיון הביעו דאגה ממצבה של תעשיית התיירות בישראל, ובכלל זה חברות תעופה ובתי המלון, סוכני נסיעות והעיר אילת, שכלכלתה תלויה בתיירות. תעשייה שהייתה הראשונה להיפגע במשבר הקורונה - בשל ביטולי הטיסות והחופשות - ושלהערכת כל הגורמים, תהיה גם האחרונה להתאושש.

אמיר הלוי, מנכ״ל משרד התיירותצילום: חן גלילי

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, ציין בדיון כי כ-5 מיליון תיירים הגיעו לישראל בשנה הקודמת - שיא של כל הזמנים וגידול של 11% בהשוואה לשנה שקדמה לה. לעומת זאת, 2020 נפתחה בירידה חדה: "זו שעה מאתגרת מאוד לתעשייה שמחזיקה מאות אלפי עובדים במישרין ובעקיפין". הלוי מעריך כי "נדרשת תוכנית בעלות חצי מיליארד שקל שתחזיק את הענף בחיים ותכין אותו ליום שאחרי המשבר. בלון התיירות התנפח מהר מאוד, ולכן אנחנו מוטרדים מהשבר. המטרה המרכזית שלנו לשמור על התשתית – המלונות, מדריכי התיירים, מורי הדרך, האטרקציות, אמצעי הלינה שהתווספו, אין עוד תעשייה שהכפילה את עצמה כך במספר מצומצם של שנים, וצריך לראות איך משמרים זאת".

הלוי הביע תרעומת על התנהלות האוצר: "אני מקווה שנראה איך עושים זאת, ולא נאמר כאגף תקציבים שלא תהיה כאן תיירות בשנה הקרובה - אלא איך משמרים. נצטרך להגדיל את המענקים ולסייע בשיווק. כרגע אין תקציבים לשיווק, אך אם מארגני התיירות ימשיכו לפעול אז קבוצות שהיו אמורות להגיע יזוזו בחצי שנה או שנה, ולא יבטלו. 21 משרדים בחו"ל עובדים על שימור, כדי שכולם בכל העולם ידעו שאנחנו בעסקים ומחכים לחזרה".

שר החקלאות, עודד פוררצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הוועדה הזמנית, ח"כ עודד פורר, השמיע אף הוא ביקורת כלפי אגף התקציבים: "חלק מהתוכנית שאתם צריכים לבנות עכשיו היא תוכנית יציאה - צריך ליצור תקווה במקום ייאוש. תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות".

רעיה עדני, רכזת תקשורת ותיירות באגף תקציבים, השיבה שבאגף ״בונים תכנית כלכלית בשלושה שלבים: השלב הראשון, הוא הטיפול המידי במשבר, זו התוכנית שפורסמה על ידי שר האוצר. תהיה תוכנית לעתיד, ברגע שנוציא את הענפים מהסגר, יש תוכנית לשלבים האלה, כרגע אנו חושבים על הפעילות השוטפת של העסקים בכלל בישראל, מי שנפגע באופן רוחבי מקבל את הסיוע המיידי. ברמה של תכנית יציאה מהמשבר - היא נבנית בימים אלה, ונראה איך התיירות משתלבת שם". עדני חתמה את דבריה בקביעה כי: "מכיוון שכרגע אין בכלל תיירות - לא פנים ולא חוץ - הרבה מהדברים שמוצגים פה אינם רלוונטיים".

ח"כ פורר ביקר את דבריה: "אתם מנותקים, שבוע אנחנו מדברים על כך שיציאה מהמשבר היא דרך יצירת דרכי יציאה. כשאת אומרת לעסק בעוד זמן מסוים תהיה לו תוכנית ברורה, זה משנה את המצב". פורר הדגיש כי "חלק מהתוכנית שאתם צריכים לבנות עכשיו היא תוכנית יציאה - אחרת לא יהיה לכם למי להראות אותה".

נתב״ג ריק מנוסעים, החודש. ״תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות״צילום: גיל כהן מגן

נציגי המלונאים הביעו אף הם דאגה מהמצב. ליאור רביב, מנכ"ל ישרוטל, הסביר כי הרשת, שמעסיקה בשגרה מעל 5,000 עובדים, "ירדה בזמן אפסי להעסקה של כ-50 עובדים. הרשת חזקה ואנחנו נשרוד את התקופה, אך אנחנו מסתכלים על הנתונים ולא יודעים איך נצא מהסיפור הזה. חייבים לקבל תמיכה ביום שאחרי, וצריך שהממשלה תשים כסף על תיירות פנים. הייתה תופעה של גופים ממשלתיים שיצאו לחופשות בחו"ל, חייבים לאשר בחקיקה או בתקנות שהחופשות בעתיד יהיו אך ורק בישראל".

אביה מזרחי מגן מרשת פתאל סיפרה כי בעקבות המשבר רק שניים ממלונות הרשת נותרו פתוחים לתיירות עסקית. "5,000 מעובדי הרשת הוצאו לחל״ת. הכל מוקפא. לא הבנתי מה האפשרויות העומדות בפנינו להעסקה חלקית ומהי העזרה המוצעת, כמו שהציעו מדינות באירופה".

גל הביטולים והשבתת התיירות בשל המשבר תפס את העיר אילת שבועיים לאחר שסופה עזה הכתה בחופיה. ראש העירייה, יצחק הלוי, אמר בדיון: "הסופה גרמה נזק לכל החופים בעיר ללא יוצא מן הכלל. הנזק מוערך ב-100 מיליון שקל. המצב בלתי נסבל, כעס שקשה לעמוד מולו, אבטלה, שיתוק. אם לא יימצאו פתרונות אילת תהפוך לעיר של ביטוח לאומי. המטה שלי עסוק היום בבעיות הישרדותיות - לספק פת לחם לתושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker