הקורונה ממשיכה להכות בפתאל: הרשת סוגרת 50 מלונות בישראל ובאירופה

קבוצת פתאל הודיעה כי תסגור מלונות שהתפוסה בהם נמוכה ותעביר את האורחים למלונות אחרים ברשת ■ החברה הודיעה על צמצום בכוח האדם

הדר קנה
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון הרודס באילת, השייך לרשת פתאל
מלון הרודס באילת, השייך לרשת פתאלצילום: מורי חן

רשת המלונות פתאל ממשיכות לספוג מכות בשל התפשטות נגיף קורונה: הבוקר (ב') דיווחה פתאל החזקות על סגירה של 50 מתוך 180 בתי המלון שלה בישראל ובאירופה. החברה תסגור מלונות שהתפוסה בהם נמוכה ותעביר את האורחים למלונות אחרים ברשת.

כמו כן, החברה הודיעה על צמצום של כוח אדם - כלומר במספר העובדים, בשעות העבודה. כמו כן, הצמצום כולל הוצאות עובדים לחופשה ללא תשלום ואיחוד תפקידים במטה ובמלונות. פאתל הודיעה גם כי היא בוחנת הפחתות שכר רוחביות בטווח הזמן המיידי עבור עובדים מעל סף השתכרות מסוים, תוכניות פרישה מרצון וצמצום כל פעילות הרווחה והדרכה בקבוצה.

צעדים נוספים שפתאל נוקטת הם הפחתת הריטיינרים לנותני שירותים חיצוניים; בקשת הנחות מספקים; עצירת מרבית ההשקעות במלונות הקבוצה, למעט השקעה חיונית; ועצירת כל השיפוצים במלונות הקבוצה. הקבוצה הודיעה כי היא פועלת לקבל הנחות ודחיות תשלום מרשויות המדינה.

רק בשבוע שעבר פירסמה פתאל אזהרת רווח, על רקע התפרצות הקורונה, וצפתה כי הכנסותיה ברבעון הראשון של 2020 יקטנו בכ-10% ביחס לרבעון המקביל ב-2019, בעקבות השפעות המשבר על ענף התיירות. המשמעות היא פגיעה של 50 מיליון שקל ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA). פתאל מסרה כי ככל שתימשך התפשטות הנגיף, ויורחבו הגבלות התנועה והתעופה באירופה ובישראל, כך תתרחב הירידה בהכנסותיה ברבעון השני של 2020. 

הקבוצה הודיעה כי בכוונתה להתמודד עם המשבר באמצעות מבצעים. כך למשל, בשבוע שעבר הציעה כ-1,000 חבילות נופש במחיר של 99 שקל ללילה, שזכו לביקוש גבוה. ואולם ככל שההוראות משרד הבריאות החריפו, הציבור החל לבטל חופשות גם בישראל.

אנשים עוטים מסכת פניםצילום: אוהד צויגנברג

פתאל אינה הרשת היחידה שסגרה בתי מלון: יותר ממחצית מבתי המלון בישראל נסגרו בעקבות הוראות משרד הבריאות שפורסמו בשבת, וכללו איסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים. עם זאת, המשרד לא הורה במפורש על סגירה של בתי מלון, כך שחלקם עדיין פועלים במתכונת מצומצמת. בעקבות ההוראות, יותר מ-200 בתי מלון נסגרו בזה אחר זה עד להודעה חדשה, ובהם שישה בתי מלון מקבוצת ג'ורדאש של האחים אבי, ג'ו ורפי נקש; מלון האופרה בתל אביב; אורכידאה בתל אביב; הרברט סמואל בירושלים; אוקיינוס בהרצליה; אורכידאה באילת ורויאל שנגרילה באילת. מלונות נוספים שנסגרו או צימצמו משמעותית את פעילותם הם גרנד קורט בירושלים, גרנד ביץ' בתל אביב, דיוויד בים המלח, ישרוטל טאוור בתל אביב, ישרוטל פאבליקה בהרצליה ורבים נוספים.

מניית הקבוצה נופלת

בפתאל הציגו כמה פעולות בעלות משמעויות כבדות לרשת, בהן הכנסת שותפים לחלק מהמלונות באירופה, בשיעור של עד 50%. כמו כן הקבוצה בוחנת אפשרות למכירת מלונות, כך שהמכירות יניבו תזרימי מזומנים; וכן ביצוע מימון מחדש לנכסים ממומנים, עם שיעור מינוף (LTV) נמוך באופן יחסי, וכן פריסה מחדש של חלק מהאשראי הבנקאי של החברה שבבעלות הקבוצה.

מניית פתאל נפלה בכ-68% במארס. שווי הקבוצה ירד לכ-1.9 מיליארד שקל - כמחצית משווי הרשת בהנפקה ב-2018. פתאל חייבת למחזיקי האג"ח כ-2.1 מיליארד שקל. סדרות החוב של הקבוצה נופלות עד 42%, והתשואה עליהן מזנקת עד לרמת "זבל" של 29% (סדרה א' של פתאל אירופה). שאר סדרות החוב נסחרות בתשואות לפדיון של 15%-10%. הבוקר (ב') האג"ח צונחות עוד 7%.

דוד פתאל, בעל השליטה ברשת פתאלצילום: עופר וקנין

מידרוג: סכנה לדירוג האשראי של פתאל

החוב של פתאל מדורג ברמה גבוהה של A1 - אך ההערכות הן שהדירוג בדרך למטה. בסקירה מיוחדת לענף המלונאות, הזהירו במידרוג כי "הרחבת איסור הכניסה ממדינות אירופה והמזרח הרחוק, ביטולי טיסות בישראל וברחבי העולם, לצד הרחבת היקפי הבידוד הביתי ומגבלות התנועה וההתכנסות בישראל ובעולם, צפויות להחריף את מגמת הירידה בהכנסות של רשתות בתי המלון כבר בימים הקרובים".

במידרוג העריכו שתוצאות הפעילות של רשתות בתי המלון ברבעון הראשון וברבעון השני יהיו חלשות ביחס לתחזיות קודמות. "להערכתנו, ההשפעות יהיו מורגשות במרבית הכלכלות בהן פועלות חברות המלונאות המדורגות. היקף הפגיעה יושפע בעיקר ממשך הזמן שיידרש עד להשתלטות המדינות על התפרצות הנגיף, כך, שככל שהמגבלות יוסרו בחודשים הקרובים והחזרה לשגרה תתרחש לפני חודשי הקיץ, השפעת ההתפרצות על סיכון האשראי תהיה מצומצמת.

"כך למשל, התפרצות מחלת ה-SARS ב-2003 הביאה בטווח הזמן המיידי לצמצום משמעותי בהיקפי התעבורה האווירית ולפגיעה בהכנסות מגזרי התעופה והתיירות, אולם עם ההשתלטות על המחלה, ההתאוששות הענפית היתה מהירה. מנגד, התמשכות האירועים מעבר לרבעון השני עלולות להוות גורם שיש בו כדי להשפיע לשלילה על דירוג החברות העוסקות בענף, במצב זה, רמת ההשפעה תבחן בהתאם לפרופיל העסקי והפיננסי של כל חברה וחברה.

במידרוג הדגישו כי שיקולי הדירוג בדירוגי חברות הפועלות בתחומי המלונאות, לרבות חברות נדל"ן מניב למלונאות, כוללים התייחסות לכך שענף המלונאות הינו ענף תנודתי המושפע מאירועים גלובליים ואזוריים וממגמות מאקרו כלכליות, ובהתאם לכך מאופיין ברמת סיכון ענפי גבוהה, בהשוואה לענפים אחרים. בהתאם לכך תרחישי הבסיס של מידרוג כוללים תרחישי רגישות מסוימים לתוצאות הפעילות המלונאית ולשווי הנכסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker