אצל מי הייתם מעדיפים להתארח? מה שלא חשבתם עליו כשהשכרתם דירה ב-Airbnb

מחקר חדש בחן את משמעות התמונות שמראות את המארחים בפלטפורמת השכרת הדירות - ומצא כי הן משפיעות על אמינותם בעיני לקוחות פוטנציאליים ועל הביקוש לדירות הנופש

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית Airbnb
אפליקציית Airbnbצילום: Bloomberg

מחקר חדש שנערך באוניברסיטה העברית בחן את משמעות התמונות שבהן מופיעים המארחים לאתר Airbnb, ומצא כי למאפיינים שונים - כמו מגדר המארחים, איכות התמונות שהם מעלים לפלטפורמה, וגיל המצולמים - יש השפעה על לקוחות פוטנציאליים, ללא קשר לאיכות הדירה שהם מציעים. לפי המחקר, תמונות המארחים משפיעות על אמינותם בעיני לקוחות פוטנציאליים ועל הביקוש לדירות הנופש.

המחקר, שבוצע בהובלת פרופ' איל ארט ופרופ' עליזה פליישר מהמחלקה לכלכלה, סביבה וניהול, מגלה כי לא רק איכות הדירות ואופן שיווקן ברשת משפיעות על הביקוש הצרכני שלהן, אלא גם לתמונות של המארחים יש השפעה מכרעת. במסגרת המחקר, הוצגו תמונות בפני נשאלים שהתבקשו להביע את דעתם לגבי האופן שבו הם תופשים את מי שמופיע בצילום ואת רמת האמינות שלו, כאשר הם לא יודעים כי מדובר במארחים פוטנציאליים באתר Airbnb.

במסגרת המחקר, שפורסם בכתב העת Psychology & Marketing, בחנו החוקרים כמה מאפיינים בתמונות מארחים באתר Airbnb, כמו גיל ומגדר המצולם, איכות התמונה, ואם התמונה היא אישית או קבוצתית - ובדקו מהי מידת ההשפעה של המאפיינים האלה על מידת היופי של המצולם ומידת האמינות שהוא משדר. הם מצאו כי למידת היופי של המארח המופיע בתמונות יש השפעה חיובית על האופן שבו הוא נתפש כאמין יותר. לפי המחקר, תמונות של נשים נתפשו יפות ואמינות יותר מתמונות של גברים, וכי מצולמים שמחייכים נתפשו יפים ואמינים יותר מכאלה שאינם מחייכים.

בנוסף, ככל שהמארח מבוגר יותר - הוא נתפש אמין יותר, וזאת אף שהוא גם נתפש יפה פחות. "יש כאן שתי השפעות הפוכות אבל בסופו של דבר לפי המחקר שלנו, הגיל הוא זה שניצח, ומצאנו שככל שהאדם בתמונה מבוגר יותר - הוא נתפש אמין יותר", אומרת פרופ' פליישר.

דירת Airbnb בתל אביב
דירת Airbnb בתל אביבצילום: airbnb

עוד נמצא כי גם מאפייני התמונה עצמה חשובים: אנשים נתפשים אטרקטיביים יותר וגם אמינים יותר כאשר הם מצולמים בזוג או בקבוצה, וכי ככל שהתמונה איכותית יותר - המצולמים נתפשים אמינים יותר.

במחקר קודם שערכו שני החוקרים, שהתפרסם לפני כארבע שנים, נמצא כי תמונות מסוימות של מארחים באתר Airbnb משדרות אמינות גבוהה יותר מאחרות, וכי ככל שהתמונה של המארח משדרת אמינות גבוהה יותר, כך עולה הסיכוי להשכיר את הדירה ולקבל עליה מחיר גבוה יותר. כאמור, במחקר הנוכחי בדקו החוקרים מה בתמונות מעורר אצל לקוחות פוטנציאליים תחושת נוחות וביטחון במארח.

"תוצאות אלה מראות כי מארחים ב-Airbnb יכולים לשפר את הרושם הראשוני עליהם מצד לקוחות, ומכאן גם את הביצועים הכלכליים שלהם. זאת, באמצעים פשוטים יחסית - כמו למשל, להראות תמונה של האישה או של בני זוג, ולהעלות תמונות באיכות טובה לרשת", אומרת פרופ' פליישר.

פרופ' ארט מוסיף כי "לפי ממצאי המחקר, המארחים אינם מודעים לאפקט של אופי התמונות שהם מעלים לאתר. אם היו מודעים, היה ניתן לצפות כי הפרופורציה של תמונות של נשים תהיה גבוהה, וכן שרוב התמונות יהיו איכותיות, אבל זה איננו המצב. בפועל, מחצית מתמונות המארחים הן של נשים והאיכות הממוצעת של התמונות אינה גבוהה מאוד".

בנוגע לשאלת הרלוונטיות של הממצאים גם לרשתות חברתיות כמו פייסבוק ולינקדאין, הוסיפו החוקרים: "קיימת אפשרות שהממצאים אינם ספציפיים רק לאתר Airbnb, אבל ההקשר של הרשת החברתית עשוי אף הוא להשפיע על הדרך שבה אחרים תופשים את התמונות המפורסמות, ולכן אנחנו נזהרים מהכללות. Airbnb נועד למכור, בעוד הרשתות האחרות פועלות בהקשרים אחרים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker