הישראלים לא באים: אל על מצמצמת טיסות ליעדים נוספים באירופה

בעקבות בהלת הקורונה, אל על מבצעת התאמות מסחריות ומבטלת טיסות מסוימות ליעדים: וינה, בודפשט, בריסל ופרנקפורט ■ ההחלטה מגיעה לאחר שאתמול פורסם כי החברה שוקלת פיטורים של 1,000 עובדים במטרה להתמודד עם המשבר הנוכחי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירוע השקת דרימליינר של אל על בנתב"גצילום: מגד גוזני

חברת התעופה אל על ממשיכה לצמצם פעילות, גם בקווים למדינות שאין כל הגבלת הגעה לתיירים מהן או הוראת בידוד לישראלים. עם הערים שאליהן בוטלו טיסות נמנות וינה, בודפשט, בריסל ופרנקפורט. הסיבה לביטולים היא חוסר כדאיות כלכלית, לאחר שרבים מבעלי הכרטיסים ביטלו את ההזמנות.

מאל על נמסר בתגובה כי "בשל הנסיבות המיוחדות עקב אירוע הקורונה, ובכלל זה הנחיות והמלצות משרד הבריאות לציבור, אנו נאלצים לבצע התאמות מסחריות בטיסות מסוימות, ובמסגרת זו מציעים גם חלופות בטיסות אחרות. אנו מתנצלים בפני לקוחותנו על האי־נוחות".

החברה בוחנת גם קיצוץ שכר רוחבי של 15% כאחת החלופות להתאים את הוצאותיה לירידה החדה בביקוש לטיסות בעקבות משבר הקורונה. חלופה זו קיצוץ שכר רוחבי הוא אחת החלופות שנבחנות בחברה נבחנה לאחר שהמנכ"ל, גונן אוסישקין, הנחה את סמנכ"לית משאבי האנוש, יהודית גריסריו, להיערך לפיטורי 1,000 עובדים מתוך 6,360 עובדים בסך הכל. 

נוסעים בנתב"גצילום: AMIR COHEN/רויטרס

קיצוץ רוחבי עשוי להיות מקובל יותר על ועד העובדים, בראשות שרון בן יצחק, ועל המחזיק בתיק התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מכיוון שהשניים מעריכים כי אין מקום לפיטורים בשלב זה, בהנחה שמשבר הקורונה קצר טווח.

המשבר באל על נדון בישיבה שכינס שר האוצר, משה כחלון, ביום ראשון, שבה השתתפו גם שר התיירות, יריב לוין, ושר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'. בישיבה סוכם כי מוקדם עדיין להחליט על טיב הסיוע לחברה. במקביל נערכה פגישה של גורמים מקצועיים, שבה התבקשה אל על לחשוף את תזרים המזומנים שלה כדי שבאוצר יוכלו לבודד את הפגיעה מנגיף הקורונה. כל זה לא הפריע לראש הממשלה, בנימין נתניהו לפזר הבטחות. באסיפת עובדים שנערכה יום לפני הבחירות, בנוכחות אלפי עובדים, התקשר נתניהו לנציגי הוועד, הועלה על "ספיקר" והבטיח לסייע לחברה ולעובדיה.

גיוסים וקורסים נדחו לתקופה בלתי־מוגבלת

ההחלטה הסופית של הנהלת אל על צפויה להתקבל בתחילת השבוע הבא, כאשר תתברר תגובת הממשלה לבקשה להזרמה של 100–150 מיליון דולר כהלוואה — כדי להתגבר על המשבר התזרימי. של החברה, שמקורו ביטולי קווי תעופה למזרח אסיה, והמלצתו של משרד הבריאות להימנע מטיסות לא הכרחיותבזמן שהנהלת החברה וההסתדרות מקיימים דיונים, שמתקיימים דיונים בין הנהלת אל על לוועד העובדים ולהסתדרות, ההנהלה החליטה, בהסכמת ההסתדרות, על הקפאת גיוסים של 60 טייסים ו–100 דיילים שעברו הכשרות מתחילת 2020. בנוסף, הוחלט על דחייה לתקופה בלתי־מוגבלת של קורסים נוספים  שעמדו להיפתח בימים אלה להכשרת עשרות דיילים ודיילות.

ועד עובדי אל על מסר: "לאור משבר הקורונה והמצב שאליו נקלעה החברה, ועל אף הקושי הרב, קיבלה נציגות העובדים את פיטוריהם של 60 חניכי קורסי הטייס ו–100 חניכי קורסי דיילי האוויר והקרקע, וזאת מתוך תחושת אחריות למצב החברה". הוועד נקרא ביום חמישי בשבוע שעבר לדיון חירום אצל ההנהלה, לנוכח הנחיית משרד הבריאות שלא לטוס לאיטליה ולהימנע מטיסות שאינן הכרחיות. הנחיה זו גרמה ל–20 אלף ביטולי טיסות בתוך 48 שעות. הוועד מצפה שהממשלה תעניק סיוע חירום לאל על, שבלעדיו, להערכתו, תיסגר החברה גם אם תיענה דרישת ההנהלה לפטר 1,000 עובדים — שהם 15% מכוח האדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker